Magnezyum İçeren Besinler Hangileridir?

magnezyum içeren besinler

Magnezyum içeren besinler ile günlük ihtiyaç duyulan magnezyum miktarını karşılamak mümkündür. Sağlıklı beslenmek için doğru şekilde beslenmek oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmek vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almak açısından önem taşır. Vitamin ve mineral eksiklikleri vücutta çeşitli belirtilerle ortaya çıkar. Stres, kaygı, halsizlik, yorgunluk, saç dökülmeleri gibi birçok belirti bu eksikliklere işaret eder. Bu belirtiler fark edildiğinde ise bu eksiklikleri gidermek gerekir. En çok eksikliği görülen minerallerden biri magnezyumdur.

Magnezyum eksikliği yaşıyorsanız magnezyum içeren besinler tüketmelisiniz. Ciddi eksiklik durumlarında doktor kontrolünde magnezyum takviyesi almak gerekir.Magnezyum içeren besinler ile sağlıklı olmak ve daha zinde hissetmek mümkündür. Bu açıdan beslenme programınıza bu besinleri katmakta fayda vardır.

Peki magnezyum içeren besinler nelerdir?

magnezyum içeren besinler

Magnezyum içeren besinler listesi!

Bitter Çikolata

Diyette en çok önerilenlerden biri olan bitter çikolata aynı zamanda magnezyum bakımından da zengindir. Yağ yakımını hızlandırması ve kan dolaşımını hızlandırması da diğer özelliklerindendir. Bitter çikolata aynı zamanda probiyotik de içerdiğinden sindirim sistemini düzenler. Yulaf lapası tariflerinde kullanabileceğiniz gibi bitki çayı ya da sade kahve içerken de tüketebilirsiniz.

Avokado

Günlük magnezyum ihtiyacının %15’ini bir adet avokado ile karşılamak mümkündür. Avokado aynı zamanda lif bakımından da zengindir. Magnezyumun yanı sıra önemli miktarda potasyum da içerir. Bağışıklığı güçlendirmek için bol bol avokado tüketebilirsiniz.

Taze Fasulye

Sebzelerin vitamin ve mineral içerikleri oldukça yüksektir. Magnezyum bakımından zengin olan taze fasulye de bunlardan biridir. Magnezyumun yanı sıra demir ve kalsiyum da içeren taze fasulye diyetlerde de rahatlıkla tüketilebilir.

Muz

Muz hem potasyum hem de magnezyum bakımından oldukça zengindir. Lif bakımından da zengin olduğundan sindirim sistemine iyi gelir. Muzu direkt olarak tüketebileceğiniz gibi yulaf lapasında da kullanabilirsiniz.

Süt

Kas ve kemik gelişimi için oldukça faydalı olan süt kalsiyumun yanı sıra magnezyum bakımından da zengindir. Diyet yapıyorsanız az yağlı ya da yağsız süt tüketebilirsiniz. Süt her ne kadar sağlık bakımından oldukça faydalı olsa da fazla tüketmemeye özen göstermekte fayda vardır.

Ispanak

Yeşil sebzeler arasında oldukça zengin besin değerine sahip olan ıspanak, herkesin mutfağında yer almalıdır. Özellikle magnezyum eksikliği yaşıyorsanız haftada bir kere ıspanak tüketebilirsiniz. Ispanak tüketmek aynı zamanda bağışıklığı da güçlendirir. Hastalıklara sık yakalanıyorsanız bol bol ıspanak tüketmeyi ihmal etmeyin.

Kuru Baklagiller

Hem diyet yaparken hem de sağlıklı beslenirken kuru baklagilleri beslenme programınızdan eksik etmemelisiniz. Kuru baklagiller magnezyum bakımından oldukça zengindir. Günlük magnezyum ihtiyacını gidermek adına mutlaka kuru baklagiller tüketmek gerekir. Demir ve potasyum bakımından da zengin olduğundan vegan beslenenler de bol bol kuru baklagiller tüketmelidir.

Tam Tahıllı Besinler

Yulaf, kinoa, buğday ve arpa gibi tam tahıllı besinler de magnezyum bakımından zengindir. Magnezyum içermesinin yanı sıra bol miktarda lif ve B vitamini de içerir. Tam tahıllı besinler aynı zamanda enfeksiyon riskini düşürür ve kalp krizi riskini de en aza indirir. Uzun süre tok tuttuğu için diyet yaparken de bol bol tüketilmesi önerilir.

Soya Fasulyesi

Vegan ve vejetaryen beslenenler için önemli bir besin kaynağı olan soya fasulyesi, magnezyum eksikliği çekenler için de önemlidir. Soya fasulyesi K vitamini, fosfor, potasyum ve demir bakımından da zengindir. Soya fasulyesi tüketerek sindirim sisteminin düzene girmesini sağlayabilirsiniz.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için sebze tüketimi oldukça önemlidir. Ispanak, turp, lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ile günlük magnezyum ihtiyacı giderilebilir. Bu sebzeleri hem yemek olarak hem de salata olarak tüketebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status