Diyet Yulaf Lapası ile Güne Hızlı Başlayın

diyet yulaf lapası

Diyet yulaf lapası tarifi ile karşınızdayız. Her gün işinize veya okulunuza geç kalmamak için aceleyle hareket edersiniz. Sabah kalkar kalkmaz duş alıp kılık kıyafetinizi hazırladıktan sonra karşınıza kahvaltı engeli çıkar. İşiniz acele ise kahvaltıyı dışarıda hallederim düşüncesine kapılıp epey sağlıksız şeyler tüketebilirsiniz. Oysa ki 5 dakikada hazırlayabileceğiniz yulaf lapası tarifi ile hem sağlığınızı koruyacak hem de mevcut formunuzu sürdüreceksiniz. Diyetisyenlerin önemli bir kısmı kendilerine danışan hastalara yulaf önerisinde bulunur. Çünkü yulaf (Latincesi Avena) bol nişastalı taneleri ile doyurucu özelliğe sahip bir bitki türüdür. Sadece kilo vermek isteyen kişiler için değil, ayrıca kilo almak isteyen kişilere de yulaf önerisinde bulunulur.

Her sabah kalktığınızda kahvaltı yapmak size işkence gibi geliyorsa ve sabah kahvaltınızı zararlı, lifli olmayan gıdalar ile geçiştiriyorsanız sağlık açısından ciddi tehlikelerle yüzleşebilirsiniz. Fütursuzca bünyenize kabul ettiğiniz zararlı yağlardan ötürü genç yaşta mide sorunlarıyla yüzleşebilirsiniz. Bütün bu olumsuzluklarla karşılaşmamak için tek yapmanız gereken şey Yulaf Lapası gibi lif gıda türlerine yönelip mineral açısından zengin besinleri tüketmek olacaktır.

Sabah kahvaltısını 5 dakikada hazırlanabilen bu kolay yulaf lapası tarifi ile halledebilirsiniz. Ortalama bir yulaf lapası tüketiminden sonra 400 kcal bünyenize girer. Bu oran, yulaf lapasını hazırlarken kullandığınız ürün miktarına göre değişebileceği gibi, su ve süt miktarı ile doğrudan azaltılıp artırılabilir. İşte, 5 dakika içinde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz diyetlik yulaf lapası için gerekli olan malzemeler şu şekilde;

diyet yulaf lapası

Diyet Yulaf Lapası için Gereken Malzemeler

Sabah kahvaltısını 5 dakika içerisinde hazırlama fikri size ütopik geldiyse, bundan daha ütopik gelecek bir başka şeyden bahsedeyim, 1 kase yulaf lapasını 6 farklı malzeme ile sadece ve sadece 5 dakika içinde hazırlayabilirsiniz. Herhangi bir sebze veya kök bitki kullanmayacağınızdan ötürü yıkama ve kurulama telaşına düşmeyeceksiniz. Yani vaktiniz size kalacak. Diyet yulaf lapası için gerekli olan malzemeler şu şekilde;

 • 4 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi
 • 1 su bardağı süt
 • 1 çay bardağı su
 • 3 adet kuru incir
 • 5 adet kabuksuz çiğ badem
 • 1 çay kaşığı tarçın

Yukarıdaki malzemeler bir kaselik yulaf lapası için belirlenmiştir. Eğer birden fazla kişi için yulaf lapası hazırlamayı planlıyorsanız malzemelerinizde artışa gidebilirsiniz. Yine yukarıdakilerden herhangi bir malzemeniz olmaması durumunda telaşa düşmenize gerek yok. Birkaç ürünün sunum amaçlı olduğunu belirtmekte fayda var. Yani yukarıdaki ürünlerin elinizde olup olmayışına göre veya içinizden gelip gelmemesine göre bir dizilimde bulunabilirsiniz. Şimdi diyet yulaf lapasının nasıl yapıldığını anlatalım.

Diyet Yulaf Lapası Nasıl Yapılır?

Ürünlerinizi tezgaha dizdiniz, sizin içinize sinen veya sinmeyen ürünleri ekleyip çıkarttıktan sonra, diyet yulaf lapasının nasıl yapılacağını merakla bekliyorsunuz. O halde yapmanız gereken ilk şeyle başlayalım. Yani bir tane kase çıkartmanızla. Kaseyi mutfağa koyduktan sonra, aşağıdaki adımları pür dikkat takip edin;

 • Kuru incirler ile bademleri bıçak yardımı ile küçük küçük dilimlere ayırın.
 • 4 yemek kaşığı yulaf ezmesini küçük bir tencereye atın. Yulaf ezmesinin üstüne 1 bardak süt ila 1 çay bardağı su ekleyin.
 • Süt ve suyun ardından bütün malzemeleri ilave edin.
 • Yemeği orta ateşte pişirebilirsiniz ancak, dibi tutmaması için sürekli karıştırmalısınız.
 • Yemek iyice kaynadıktan sonra ocağı kapatıp bir süre daha karıştırabilirsiniz. Bu sayede yemeğiniz daha yoğun bir hal alacaktır.
 • Son olarak, yulaf lapasını kasenize boşaltın. Şimdiden afiyet olsun.

dipnot: Yulaf lapasının üzerini süslemek için muz gibi meyveleri rendeleyip ilave edebilirsiniz. İlla kuru incir eklemenize gerek yok. O an ki ruh halinize uygun düşecek şekilde hazırlayacağınız bu yemeğin en avantajlı yanı 5 dakikada hazırlanabilir olması.

DMCA.com Protection Status