Maden Suyu Faydaları Nelerdir?

maden suyu faydaları

Mineral zengini olmasıyla bilinen maden suyu faydaları ile ilgili daha fazla bilgi almaya ne dersiniz? Ülkemizde genellikle yemeklerden sonra içilerek şişkinliği ve hazımsızlığı ortadan kaldırır. Her ne kadar yalnızca şişkinlik için tercih edilse de aslında sağlığa faydaları oldukça fazladır. Maden suyu, birçok kişi tarafından soda ile karıştırılır. Aslında sodaya göre çok daha faydalı olduğu söylenebilir. Peki maden suyu faydaları nedir? Maden suyu diyette tüketilebilir mi?

maden suyu faydaları

İlginizi çekebilir: Alkali Diyet Nedir? Alkali Diyet Nasıl Yapılır?

Maden suyu nedir?

Maden suyu, yeraltı suları ile elde edilir. Maden suyunun içeriğinde bol miktarda mineral bulunmaktadır. Bunların yanı sıra florit, karbondioksit, demir, sodyum, magnezyum ve kalsiyum da bulunur. İçeriğinde yer alan maddeler arasında çözünmüş mineral tuzu da vardır. Bu sayede faydalı bir mineralli su elde edilmiş olur. Maden suyu, doğal bir içecektir. pH değeri 5,38-8,79’dur.

Maden suyu kaç kalori?

En merak edilen sorulardan biri maden suyunun kalori miktarıdır. Maden suyu 0 kaloridir. Ancak meyveli maden suları belli bir miktarda kalori içermektedir. Daha sağlıklı ve kalorisiz olması açısından sade maden suyu tüketmekte fayda vardır.

Maden suyu besin değerleri

Kalorisiz bir içecek olan maden suyunda yağ, protein, lif ya da karbonhidrat bulunmaz. Mineraller bakımından zengin bir içecektir. 200 ml maden suyunda 650 mg sodyum, 110 mg potasyum bulunmaktadır.

maden suyu faydaları

İlginizi çekebilir: Enerji İçecekleri Zararlı Mıdır? Enerji İçeceği İçilmeli Mi?

Maden suyu faydaları nelerdir?

 • Maden suyunun içeriğindeki mineraller vücut için son derece gereklidir. Vücudun ihtiyacı olan bu mineraller sağlandığında vücut toksinlerden arınmaya ve temizlenmeye başlar.
 • Düzenli olarak maden suyu tüketen kişilerin beyin fonksiyonlarında iyileşme görüldüğü saptanmıştır.
 • Maden suyu faydaları arasında bol mineral içermesine bağlı olarak sinir sisteminin fonksiyonlarının iyileşmesi de bulunmaktadır.
 • Tamamen doğal bir içecek olan maden suyunun insan sağlığına hiçbir şekilde zararı bulunmamaktadır.
 • Diyetlerde maden suyu tüketiminin önerilmesinin temel sebebi, yağ yakımını destekleyerek kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır. Aynı zamanda diyet yaparken kalorisi olmayan bir içecek tüketmek de tercih edilmesi gereken kararlardan biridir.
 • Maden suyu faydaları arasında sayılabilecek en önemli özellik, kan basıncını dengelemesidir. Özellikle içeriğinde bulunan kalsiyum ve magnezyum, kan basıncının üzerinde olumlu etkiler yaratır.
 • Maden suyu, midedeki asit miktarını dengelediği için hazımsızlık ve şişkinlik gibi durumları çözer.
 • Sindirim sistemini düzenlediği için kabızlık sorunun da çözülmesine yardımcı olur.
 • Maden suyu faydaları arasında kılcal damarları koruması da bulunmaktadır. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltır.

maden suyu faydaları

İlginizi çekebilir: Yağ Yakan İçecekler ile İdeal Kilonuza Kavuşun

 • İçeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlar. Böylece ileri yaşlarda görülebilen kemik erimesi riskini azaltır.
 • İçeriğindeki mineraller vücuda iyi geldiği için zamana cilt de güzelleşir. Özellikle leke ve sivilcelerin zamanla iyileşmesini sağlar. Düzenli tüketimle birlikte cilt çok daha canlı ve parlak görünür.
 • Magnezyum gibi önemli mineraller içerdiği için vücuttaki ağrıların dinmesi konusunda son derece etkilidir.
 • Aynı zamanda kasları da güçlendirir ve spor sonrası oluşabilecek kas ağrılarını dindirir.
 • Maden suyunun içeriğindeki mineraller kemik ve kas sağlığının yanı sıra diş eti ve ağız sağlığı için de son derece önemli bir işleve sahiptir. Düzenli olarak maden suyu tüketerek diş ve ağız hastalıklarına karşı korunabilirsiniz.
 • Maden suyunun tansiyonu dengeleme özelliği de tansiyon hastaları açısından oldukça önemlidir. Düşük tansiyonu hızlı bir şekilde toparlamaktadır.
 • İçeriğinde bulunan bikarbonat sayesinde sindirimi rahatlatır. Böylece mide ağrılarını ve sancılarını en aza indirir. Özellikle yemeklerden sonra oluşan mide yanması, ağrı, ekşime gibi sorunlar için maden suyu içmek faydalıdır.

DMCA.com Protection Status