Enerji İçecekleri Zararlı Mıdır? Enerji İçeceği İçilmeli Mi?

enerji içecekleri zararlı mıdır

Enerji içecekleri zararlı mıdır sorusu birçok kişinin merak ettiği sorulardan biridir. Konsantrasyonu arttıran ve enerjiyi yükseltmeye yarayan bu içecekler özellikle spor yapanların sıklıkla tükettiği içeceklerden biridir. İçeriğinde L-taurin gibi amino asit türevlerinin yanı sıra, bitkisel özel, B vitaminleri, şeker ve kafein bulunur. Birçok sağlık uzmanı, enerji içeceklerinin bazı kişiler üzerinde zararlı olabileceğini söyler. Peki enerji içecekleri zararlı mıdır? Herkes enerji içeceği içebilir mi?

enerji içecekleri zararlı mıdır

Enerji içeceği nedir?

Zihinsel ve fiziksel performansı arttırmaya yarayan bileşenleri içinde bulunduran içeceklere enerji içeceği denir. Bu içeceklerin asıl amacı beyin işlevlerini arttırmak, uyanıklığın ve konsantrasyonu yükseltmektir. Bu sebeple içeriğinde kafein bulunur. Hemen hemen her enerji içeceği aynı bileşenlere sahiptir. Kafeinin yanı sıra enerji içeceklerinde şeker de bulunur. Bazı enerji içecekleri şeker içermeyebilir. Vücudun enerjik olabilmesi için aynı zamanda B grubu vitaminleri de içermektedir. En önemli iki bileşen ise amino asitler ve bitkisel özlerdir. L-karnitin ve taurin gibi amino asitler vücut tarafından da üretilen doğal bileşenlerdir. Fiziksel enerjiyi arttırmaya yarar. Ginseng ya da guarana gibi bitkisel özler ise daha çok zihinsel enerjiyi arttırır. Peki enerji içecekleri zararlı mıdır?

Enerji içeceklerinin faydaları nelerdir?

  • En bilinen yararlarından biri zihinsel aktiviteyi arttırmasıdır. Zihinsel uyanıklığı sağlayarak daha rahat konsantre olmayı sağlar. Yapılan araştırmalara göre beyin fonksiyonlarını güçlendirmesi ve zihinsel yorgunluğu azaltması da bilinen etkileri arasındadır.
  • Özellikle içeriğinde bulunan kafein ve şeker sayesinde uyanıklığı sağlar.
  • Enerji içecekleri uykusuzluk ya da yorgunluk gibi durumlarda dinç olmak için de kullanılır. Özellikle uykusuzluğa bağlı yorgunluğun giderilmesinde son derece etkilidir.
  • Enerji içeceklerinin en önemli faydalarından biri de fiziksel enerji veriyor olmasıdır. Özellikle aktif olarak spor yapan kişiler spor öncesinde içerek performansın daha uzun süreli ve daha kaliteli olmasını sağlar.

enerji içecekleri zararlı mıdır

Peki enerji içecekleri zararlı mıdır?

Enerji içecekleri zararlı mıdır sorusuna gelirsek: Enerji içeceklerinin birçok yararı bulunsa da zararlı olduğunu söyleyen birçok çalışma da mevcuttur. En bilinen zararları arasında kalbi yorması yer alır. Enerji içeceği içmek kalp sorunlarına sebebiyet verebilir. Yapılan araştırmalara göre enerji içeceği kullanan bazı kişilerde kalp ritim bozukluğu ile acile başvurma gibi sorunlar görülmektedir. Enerji içeceklerinin kalp atış hızını ve kan basıncını arttırması sebebiyle kalp sağlığını kötü etkileyeceği söylenmektedir. Kalp problemlerinin yaşanmasının en önemli sebeplerinden biri de enerji içecekleriyle birlikte kafein tüketilmesidir. Enerji içeceği tüketiminin bir taneyle sınırlandırılmaması, üçten fazla tüketilmesi, alkol ve kahve ile desteklenmesi kalp sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle kalp hastalığı öyküsü olan kişilerin enerji içeceklerini tüketmemeleri ya da miktarına dikkat etmeleri önem taşır.

Enerji içeceklerin zararlı olarak gösterilmesinin en önemli sebeplerinden biri de şeker içermesidir. İçeriğindeki şeker, kan şekerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Bu da çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verir. Özellikle şeker hastalığı, insülin direnci gibi hastalıkları bulunan kişilerin tüketmesi sakıncalıdır. Şeker hastalığı olmayan kişilerde de enerji içeceğinde bulunan şeker miktarı, sorun oluşturabilmektedir.

Enerji içeceklerini alkolle birlikte tüketmek de en önemli konulardan biridir. Birçok kişi enerji içeceklerinin etkisini arttırmak amacıyla alkol ile birlikte tüketmeyi tercih eder. Ancak bu ciddi sağlık sorunlarına ve hatta kalp krizlerine sebebiyet verebilir.

Yapılan araştırmalara göre birçok çocuk ve genç de enerji içeceği tüketmektedir. Ancak bu sağlık uzmanlarına göre son derece sakıncalıdır. Özellikle 12-17 yaş aralığındaki kişilerin enerji içeceğini tüketmemesi gerekir.

 

 

DMCA.com Protection Status