B Vitamini İçeren 10 Sağlıklı Yiyecek

b vitamini içeren

B vitamini içeren yiyecekler listesi için hazır mısınız? Sağlık açısından en faydalı olan vitamin grubu, B grubu vitaminleridir. Bu vitaminler vücutta depolanmadığı için besin yoluyla vücuda almak gerekir. Daha sağlıklı bir yaşam için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller sağlamamız gerekir. B vitamini içeren yiyecekleri tüketerek bunu sağlamamız mümkündür. O halde vakit kaybetmeden B vitamini içeren yiyecekler listesine yakından bakmaya ne dersiniz?

b vitamini içeren

İşte B vitamini içeren en sağlıklı 10 yiyecek!

Somon

B grubu vitaminleri bakımından zengin olan somon balığı, aynı zamanda oemga-3 yağ asidi ve folik asit bakımdan da son derece zengindir. 100 gram somon balığı tükettiğinizde günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz b6 ve b12 vitaminlerinin büyük bir bölümünü karşılayabilirsiniz.

Kırmızı Et

Tüm B vitaminlerini içeren kırmızı et, sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. 100 gram pişmiş sığır eti ile günlük olarak ihtiyaç duyulan b3 ve b6 vitaminin büyük bir bölümünü karşılamak mümkündür.

Karaciğer

B vitamini içeren yiyecekler arasında en bilinenlerden biri de karaciğerdir. Karaciğer en yüksek oranda B grubu vitaminleri içeren sakatatlardandır. 100 gram karaciğer ile günlük b1, b6 ve b3 vitaminlerinin büyük bir kısmını karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda b12 vitamini ihtiyacının da yarısı karşılanır.

Yumurta

b7 yani biotin, b9 yan, folik asit içeren yumurta da insan sağlığı açısından son derece faydalı bir yiyecektir. Et tüketemeyenlerin bu ihtiyacı yumurta yiyerek karşılaması mümkündür. Kahvaltıda bir adet haşlanmış yumurta tüketerek günlük olarak ihtiyaç duyulan b7 vitamininin büyük bir bölümünü karşılayabilirsiniz.

Süt

Tüm hayvansal gıdalarda olduğu gibi, sütte de b grubu vitaminleri bolca bulunur. Özellikle b2 vitamini bakımından zengindir. 1 bardak süt ile günlük olarak ihtiyaç duyduğumuz b2 vitamininin yarısını karşılayabiliriz.

b vitamini içeren

Kabuklu Deniz Ürünleri

Istakoz, yengeç, istiridye ve midye gibi kabuklu deniz ürünleri de önemli b vitamini kaynağıdır. Deniz canlıları genel olarak b2 ve b12 vitaminleri açısından zengindir.

Tavuk ve Hindi Eti

100 gram tavuk ya da hindi eti ile günlük olarak ihtiyaç duyulan b6 vitamininin üçte birini karşılamak mümkündür. Tavuk ve hindi eti aynı zamanda b3 vitamini bakımından da zengindir.

Baklagiller

Sağlığa en faydalı yiyeceklerden olan baklagiller, birçok vitamin ve mineral içerir. Bunla arasında b vitaminleri de yer alır. Özellikle bezelye, nohut, mercimek ve fasulye gibi baklagiller, bol miktarda b vitamini içerir.

Kuru Yemişler

Tıpkı baklagiller gibi kuru yemişler de b grubu vitaminler açısından son derece zengindir. Fındık, badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği gibi kuru yemişleri tüketerek günlük olarak ihtiyaç duyulan b vitaminlerinin bir kısmını karşılamak mümkündür.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler de b vitamini içeren yiyecekler arasında yer alır. Diyet yapanlar için de düşük kalorili olması sebebiyle çok faydalı olan yeşil yapraklı sebzeler bol bol tüketilmelidir. Vitamin ve mineraller bakımından son derece zengin olmasının yanı sıra antioksidan maddeler de içerdiğinden sağlığa çok faydalıdır.

 

 

DMCA.com Protection Status