Soya Soslu Buğday Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

soya soslu buğday salatası

Soya soslu buğday salatası tarifi için hazır mısınız? Diyet yapan bireylerin sıklıkla salata tüketimi yapması bizzat diyetisyenler tarafından önerilir. Hatta hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen insanlara sadece salata menülerinin, programlarının hazırlandığı dahi olur. Bunun en temel sebebi, salatanın bünyeyi güçlendirip, metabolizmayı hızlandırması ile yakından ilgilidir. Sahiden, sindirim sistemimiz salata ile karşılaştığında hiç azımsanmayacak şekilde bayram eder. Çünkü salataların tamamı kolay bir şekilde eritilebilir ve bu yüzden sindirilir de.

Gün içerisinde veya gün sonu tüketilen salata, sindirim sisteminden rahat bir şekilde geçtiği için vücut toksin üretimini minimize eder. Toksin üretimi azaldığında vücudumuz hareketlenmeye başlar diyebiliriz. Vücudumuzda toksin fazlası oluştuğunda ne rahat nefes alırız ne de rahat kilo veririz. Bu yüzden, etkili bir şekilde kilo verebilmek için salata tüketiminin önemli olduğunu birçok diyetisyen söylemektedir.

Eğer siz de diyet yapan biriyseniz veya kilo vermeye yeni yeni karar vermiş bir kişiyseniz veya bundan sonraki yaşantınızda sağlıklı bir beslenme programını sürdürmek istiyorsanız soya soslu buğday salatasını gönül rahatlığı ile tüketmeniz de herhangi bir sakınca yok. Soya soslu buğday salatasının lokomotifi olan soyanın insan sağlığına o kadar çok faydası var ki. Birincisi kalori açısından epey düşük bir değere sahip. İkincisi 100 gram soyanın içerisinde tam 40 gram organik protein bulunuyor.

Yani soya için yeryüzündeki en saf ve en doğan protein madeni benzetmesinde bulunabiliriz. Şimdi kendinizi hazır hissediyorsanız ufaktan bir malzemelere göz atacağız, bu işlemden sonra soya soslu buğday salatasının yapım aşamasına geçeceğiz.

soya soslu buğday salatası

Soya Soslu Buğday Salatası Yapımında Kullanılan Malzemeler

 • 1 bardak taze Anadolu buğdayı
 • 1 çay bardağı zeytinyağı (Zeytinyağı dışında başka bir yağ kullanmamaya özen gösterin. Diyet yapan bireylerin yağ kullanım alışkanlıklarını değiştirmesi elzemdir.)
 • Yarım bardak soya sosu
 • Birkaç dal maydanoz
 • Birkaç sap taze nane
 • 2 tane orta boy taze soğan
 • Yarım adet kapya biber
 • 1 tane yeşil biber

soya soslu buğday salatası

Soya Soslu Buğday Salatası Nasıl Yapılır?

 1. 1 bardak buğdayı küçük bir tencereye dökün. Üzerini bir parmak geçecek şekilde su ilave edin ve haşlamaya başlayın. Buğdayınız şişme belirtileri gösterirse hemen tencereden alıp dinlendirmeye ayırabilirsiniz. Dağılmış veya şişmiş buğdayın bu salatadaki verimliliği epey düşecektir.
 2. Soya sosu ve zeytinyağını iyice harmanlayın. Daha sonra bu karışımı bir yerde dinlendirin.
 3. Bütün yeşillikleri ince ince doğrayıp karışıma ilave edin.
 4. En son, servis etme işlemi tamamen size kalmış. Şimdiden afiyet olsun.

DMCA.com Protection Status