Tahin Kaç Kalori? Tahin Diyette Yenir Mi?

tahin kaç kalori

Tahin kaç kalori diye merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz bilgilerle beslenme şeklinizi düzenleyebilirsiniz. Susamın ezilmesiyle elde edilen tahin, Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biridir. Özellikle pekmez ile birlikte tüketilse de tek başına da tariflerde kullanılır. Susamdan elde edilen tahinin yapımı da oldukça zahmetlidir.

Susam özellikle Lübnan mutfağında yoğun olarak kullanılan bir lezzettir. Osmanlı mutfağında da popüler olduktan sonra günümüze kadar gelmiştir. Susam, protein ve yağ açısından oldukça zengindir. Tahin haline geldiğinde de son derece faydalı bir yiyecek olur. Susam, kalorili bir yiyecek olduğu için tahinin diyette tüketilip tüketilmeyeceği de tartışma konusudur. Tahin kaç kalori ve diyette tüketilir mi sorularının cevabını almaya hazır mısınız?

tahin kaç kalori

Tahin Kaç Kalori?

Kahvaltılarda tüketilen bir lezzet olan tahin, nefis bir tada sahiptir. Özellikle pekmez ile birlikte tüketilse de tek başına da son derece lezzetlidir. Kış aylarında ısınmayı sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Tahin çok lezzetli olsa da kalori ve yağ oranı yüksek bir yiyecektir. Bu sebeple diyet yapanların kontrollü şekilde tüketmesinde fayda vardır. İşte tahin kaç kalori sorusunun cevabı:

  • 1 yemek kaşığı tahin (15 gr) 89.25 kalori
  • 1 çay bardağı tahin (100 gr) 595 kalori
  • 1 su bardağı tahin (200 gr) 1190 kalori

Tahin besin değerleri

Tahin, susamdan elde edilse de hiçbir işlem görmez. Bu sebeple besin değerini hiç kaybetmez. Vitamin ve mineraller bakımından son derece zengindir. Bu sebeple insan sağlığına da sayısız faydası bulunur. Karaciğere, beyne, kas ve kemiklere iyi geldiği bilinmektedir. 100 gram tahinin besin değerleri şu şekildedir:

  • Karbonhidrat 21.19 gram
  • Lif 5.0 gram
  • Protein 17.8 gram
  • Yağ 48.0 gram
  • Potasyum 414.0 mg
  • Kalsiyum 420.0 mg
  • Demir 2.5 mg

tahin kaç kalori

Tahin diyette yenir mi?

Tahin kaç kalori sorusundan sonra en merak edilen sorulardan biri de tahinin diyet yaparken tüketilip tüketilmeyeceğidir. Tahinin sağlığa son derece faydalı olduğu bilinen bir gerçektir. Tahin, tek başına tüketilebildiği gibi birçok tarife de lezzet katar. Diyet yaparken de vücudumuzun vitamin ve mineral ihtiyacınız karşılamamız gerekir. Özellikle, çinko, demir gibi mineralleri edinmek için tahin gibi faydalı bir besin tüketilebilir. Tahin aynı zamanda sağlığa iyi geldiği için metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Ancak diyet süresince tahini nasıl tükettiğiniz önem taşır. Kahvaltıda ekmeğe sürerek yemek yerine salatalara katarak tüketirseniz faydasını en iyi şekilde görebilir ve diyetinizi sürdürebilirsiniz.21

Tahin omega-3 yağ asitleri de içerdiğinden yağ yakımını destekler. Aynı zamanda bitkisel protein de içerdiği için vegan beslenenler için de oldukça faydalıdır. Tahini pekmez ile birlikte tüketmek ya da miktarını abartmak kilo alımına sebep olabilir. Bu sebeple nasıl ve ne miktarda tükettiğiniz önem taşır. Tatlı krizlerini çözmek amacıyla çikolata yerine bir tatlı kaşığı tahin tüketerek bu krizi sağlıklı bir şekilde aşmanız mümkündür. Bunlar düşünüldüğünde tahinin diyette kontrollü bir şekilde tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

 

DMCA.com Protection Status