Glutensiz Karabuğday Ekmeği Tarifi Nasıl Yapılır?

glutensiz karabuğday ekmeği

Glutensiz karabuğday ekmeği tarifi için kolları sıvayın. Yıllarca yapılan diyetlere rağmen verilemeyen kilolar, göbek bölgesinde oluşan şişkinlikler, gıda intoleransları, hazımsızlık gibi rahatsızlıklarla diyetisyenlerin ve beslenme uzmanlarının kapısını çalmamıza neden olan şey glüten alerjisi, glüten intoleransı ve hatta çölyak hastalığı olabilir. Bu rahatsızlıklardan müzdarip olan kişilerin glütene olan hassasiyetleri yaşam ve beslenme biçimlerini derinden etkilerken imdatlarına yetişen bir besin “karabuğday” ve glutensiz karabuğday ekmeği.

Gluten kaynaklı oluşan hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık gibi sorunların ortadan kaldırılmasında en sindirim sisteminizin en büyük destekçisi. Bünyesinde glüten bulundurmadığı için ekmek yapımında rahatlıkla kullanıyor. Böylece ekmek yemeyi sürdürürken kronikleşen şikayetlerinizin önüne geçebilirsiniz. Karabuğday, yaygın inancın aksine bir buğday değil. Hatta tahılgiller ile akrabalığı da yok. Ülkemiz ikliminde yetişmeyen bu bitki yaygın olarak soğuk ve yağış alan yerlerde yetişir. Özellikle Asya mutfağının vazgeçilmezlerinden olan karabuğday Greçka denen bir bitkinin tohumları…

Beslenme konusunda yadsınamaz faydaları öğrenildiğinde yetiştirilmesi hızla artmış Avrupa ve Amerika’nın kuzey kesimlerinde de yaygınlaşmıştır. Son zamanlarda özellikle Polonya, Estonya, Letonya gibi ülkelerde yetiştirimine ağırlık verilmektedir. İlk bakışta bulgura ya da mercimeğe benzeyen karabuğday, yüksek oranda protein içerirken düşük oranda yağ içerdiğinden hem kilo vermek isteyenler için hem de formda kalmak isteyenler için uygundur. Ayrıca vejetaryanlar ve veganlar tarafından da sıkça tercih edilmektedir.

glutensiz karabuğday ekmeği

Gelelim beslenme rutinimize kattığımızda sağlayacağı faydalara… Yüksek oranda protein içermenin yanı sıra, potasyum, magnezyum, demir ve fosfor da barındır. Bu nedenle, gün içerisinde almanız gereken birbirinden farklı mineralleri bünyenize tek bir besinle katabilirsiniz. Lifli bir gıda olduğu için ise hazmı kolaydır ve uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Karaciğer dostu olarak bilinen karabuğday, içerisinde bulunan Choline ile karaciğerin doğru çalışmasını desteklerken kötü kolestrol olarak bilinen LDL’yi düşürür. Kadınlarda yaygın olarak rastlanan polikistik over tedavilerinde destekleyici besin olarak kullanıldığında kistler üzerinde gözle görülür sonuçlar elde edildiği saptanmıştır. İnsülin direnci ve şeker hastalığı sorunu yaşayanların da hayatlarına dahil etmeleri tavsiye edilen karabuğdayda bulunan karbonhidrat, kana yavaş karıştığından hızlı insülin dalgalarının önüne geçer.

Karabuğdayın Faydaları Nelerdir? Karabuğday Zayıflatır Mı?

Glutensiz karabuğday ekmeği tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 1 paket çiğ karabuğday
  • 2 adet ceviz

glutensiz karabuğday ekmeği

Glutensiz karabuğday ekmeği tarifi nasıl yapılır?

2 su bardağı çiğ karabuğdayı bir gece önceden cam kaseye koyarak suda bekletin. Ardından plastik bir süzgeç yardımıyla karabuğdayın suyunu süzün. Süzdüğünüz buğdayı blenderdan geçirin ve ufaltın.

Blenderdan geçirerek ufaltıp biraz sıvı hale geçen buğdayı cam bir kaba alın ve üzerini mutfak beziyle örterek etrafını sarın. Mayalanmaya bıraktığınız buğdayı en az 12 saat oda sıcaklığında dinlendirin.

Ekmeği fermente etmeniz gerekeceği için, yapım aşamasında metal kaşık, kap, süzgeç vb. malzemeler kullanmayın. Böylece süreci olumsuz etkilememiş olursunuz.

Bu sürenin sonunda kabı kontrol ettiğinizde oluşan hamurun üzerinde küçük baloncuklar oluşmalıdır. Hamurun üzerine 2 tutam tuz ilave edin. Dilerseniz ceviz de ekleyebilirsiniz. Böylece besleyici değerini artırmış olur, sağlıklı yağ ve aminoasit almış olursunuz.

Hamuru, ekmek formuna rahatlıkla getirebileceğiniz bir fırın kabı kullanın ve bu fırın kabına bir pişirme kağıdı serin. Ardından ekmek hamurunu kaba boşaltın. Önceden 180 derecede ısıtılmış

fırında yaklaşık 1 saat boyunca pişmek üzere bekletin. Pişen ekmeği fırından çıkarın ve 30 dakika kadar ılımaya bırakın. Bu sürenin bitiminde glutensiz karabuğday ekmeği tüketilmeye hazır.

Afiyet olsun…

DMCA.com Protection Status