Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir? Yer Fıstığı Besin Değeri

yer fıstığının faydaları

Bilimsel adı Arachis Hypogea olan yer fıstığının faydaları nelerdir? Bir kuruyemiş olarak bilinse de aslında baklagil ailesine ait olan yer fıstığı, en çok tüketilen besinlerden biri haline gelmiştir. Kavrulmuş, tuzlanmış ya da fıstık ezmesi haline getirilmiş şekilde tüketilir. Yer fıstığından aynı zamanda fıstık yağı, fıstık unu ya da fıstık proteini de elde edilmektedir. Bu malzemeler tatlılarda, keklerde ya da atıştırmalıklarda kullanılmaktadır. Yer fıstığı, en sevilen kuru yemişlerden biri olsa da aynı zamanda yağ, protein, vitamin ve mineraller içeren oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Yapılan araştırmalar yer fıstığı tüketiminin özellikle kalp hastalığı üzerinde etkili olduğu sonucunu göstermiştir. Peki yer fıstığının faydaları ve besin değeri nedir?

yer fıstığının faydaları

Yer fıstığı besin değeri

100 gram çiğ yer fıstığının besin değeri şu şekildedir.

 • Kalori: 567
 • Su: %7
 • Protein: 25.8 gram
 • Karbonhidrat: 16.1 gram
 • Şeker: 4.7 gram
 • Lif: 8.5 gram
 • Yağ: 49.2 gram
 • Doymuş: 6.2 gram
 • Tekli doymamış: 24.43 gram
 • Çoklu doymamış: 15.56 gram
 • Omega-3: 0 gram
 • Omega-6: 15.56 gram

yer fıstığının faydaları

Yer fıstığının faydaları nelerdir?

Kalp sağlığını korur.

Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak yer fıstığı tüketmek, kalp hastalıklarına karşı korur. Yer fıstığının, kötü kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir. Antioksidan özelliğe sahip olduğundan kalp hastalığı ile mücadele etmeyi destekler. Aynı zamanda tekli doymamış yağ asitleri, magnezyum ve folat içermesi de bunu sağlamaktadır.

Diyeti kolaylaştırır.

Yer fıstığının kalorisi fazla olsa da enerji vermesi açısından diyetlerde tüketilebilen bir kuru yemiştir. Atıştırmalık olarak az miktarda tüketildiğinde tokluk sağlar ve enerji verir. Bu da kilo vermeyi kolay hale getirir.

Safra taşlarının oluşumunu engeller.

Yapılan araştırmalara göre yer fıstığının faydaları arasında düzenli olarak tüketimine bağlı olarak safra taşı oluşma riskini büyük ölçüde düşürmesi de yer almaktadır.

Kan şekerini dengeler.

Yer fıstığı ya da yer fıstığı ezmesi tüketimi kan şekerinin dengelemesini sağlamaktadır. Yer fıstığı, glisemik indeksi düşük bir yiyecektir. Ayrıca içeriğinde lif de bulunduğundan yüksek kan şekerini düşürmektedir. Magnezyum ve sağlıklı yağlar da içerdiği için kan şekerini dengeler. Ayrıca tok tutması sayesinde kan şekeri düşmesine bağlı olarak gelişen açlık krizlerinin önüne geçer.

yer fıstığının faydaları

Kansere karşı koruma sağlar.

Birçok uzmanın da söylediği gibi besin değeri oldukça yüksek olan yer fıstığı, kansere karşı koruma sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan fenolik asit, resveratrol ve izoflavonlar kanser riskini azaltmaya yarayan bileşenlerdir.

Enerji verir.

Karbonhidratların enerjiye dönüşmesi için gerekli olan protein ve lifi sağlar. Böylece enerji kazandırır. Lif ve protein zengini olan yer fıstığı, özellikle spor öncesinde enerji kazanmak için oldukça faydalı bir yiyecektir. Sindirim sürecini de yavaşlattığından uzun süre enerjik kalmayı sağlar.

Antoksidan maddeler içerir.

Yer fıstığının faydaları arasında en önemlilerinden biri de antioksidan maddeler içermesidir. Bu nedenle birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Aynı zamanda vücudun toksinlerden arınmasına da yardımcı olur.

Alzheimer riskini düşrür.

Niasin ve E vitamini bakımından zengin olduğundan dolayı özellikle ileri yaşlarda görülen Alzheimer riskini büyük ölçüde düşürdüğü gözlemlenmiştir.

DMCA.com Protection Status