Karabuğdayın Faydaları Nelerdir? Karabuğday Zayıflatır Mı?

karabuğdayın faydaları

Karabuğdayın faydaları özellikle sağlıklı beslenmek isteyenler için oldukça önemli hale geldi. Zengin besin değerleri sayesinde birçok mutfağın vazgeçilmezi olan karabuğday ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz? Uzun süre saklanabiliyor olması ve birçok tarifte kullanılması karabuğdayı daha da cazip hale getiriyor. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra kilo vermek isteyenler için de oldukça faydalı olan karabuğday, birçok hastalığa da iyi geliyor. İşte ekmeğinden çorbasına kadar birçok tarifi bulunan karabuğday ile ilgili diğer bilgiler!

Karabuğday nedir?

Karabuğday, kuzukulağı familyasındandır. Normal buğdaydan çok daha fazla vitamin ve mineral içerir. Uzun yıllar boyunca hayvan temi olarak kullanılsa da artık birçok tarifte kullanılmaktadır. Birçok ülkede yetiştirilen bu bitki, kabuklarından ayıklanır ve yiyeceklerde kullanılır. Kavurulduktan sonra öğüttürülerek tüketime hazır hale getirilir. Karabuğdayın en önemli özelliği glüten içermemesidir. Bu açıdan glüten intoleransı bulunan kişiler için oldukça faydalı bir alternatiftir. Karabuğday diyeti ile kilo vermek de mümkündür.

karabuğdayın faydaları

Karabuğday unu nedir?

Greçka olarak da bilinen karabuğday unu, karabuğdayın öğütülmüş halidir. Karabuğday unu tariflerde tek başına kullanılmaz. Diğer un çeşitleriyle karıştırılması gerekir.

Karabuğdayın besin değerleri nedir?

Karabuğdayın içeriğinde %2 yağ ve %11 protein bulunmaktadır. Kolesterol ve glüten içermemektedir. İnsan vücudu tarafından hazmedilebilen protein içerdiği için soya fasulyesinden daha besleyici olduğu bilinmektedir. Karabuğday aynı zamanda aminoasit yönünden de zengindir. İçeriğinde bulunan protein miktarının %74’ü vücut tarafından emilir. En önemli bitkisel protein kaynaklarından biridir. %75 oranında da kompleks karbonhidrat içerir. Bunların yanı sıra potasyum, magnezyum, fosfat, demir, fosfor, demir, lif ve çinko içerir. B1 ve B2 vitamini bakımından da oldukça zengindir. 100 gram çiğ karabuğday 340 kalori, pişmiş karabuğday ise 149 kaloridir.

Karabuğdayın faydaları nelerdir?

 • Karabuğdayın faydaları içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde oldukça fazladır.
 • En bilinen faydalarından biri kötü kolesterolü düşürmesidir.
 • Karabuğday düzenli tüketildiğinde damarların elastikiyetini arttırarak güçlenmesini sağlar. Böylece damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Karabuğdayın bir diğer faydası ise yüksek kan basıncını önlemesidir.
 • Bağırsaklara olan etkisi de oldukça fazladır. Glutensiz olması ve düşük yağ içermesi sayesinde bağırsak dolaşımını düzenler. Kabızlık ya da ishal sorunlarını çözüme kavuşturur.
 • Sık sık uçuk çıkarma problemi için birebirdir.
 • Vücuttaki iltihaplanmanın önüne geçmek için oldukça etkilidir.
 • Özellikle yaz aylarında oluşan aşırı terlemenin önüne geçmeyi sağlar.
 • Karabuğday, B1 ve B2 vitaminleri bakımından zengin olduğu için vücudun vitamin ihtiyacını karşılar.
 • İçeriğinde bol miktarda demir bulunduğu için demir eksikliğine iyi gelir.
 • Düzenli olarak karabuğday tüketildiğinde karaciğeri hastalıklara karşı korumak mümkündür.

Karabuğday zayıflatır mı?

Karabuğday diyeti son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bir diyet türüdür. Karabuğday, düşük yağ içermesi ve glütensiz olması sebebiyle kilo vermek için tercih edilir. Düşük kalorili beslenmek isteyenler için de harika bir alternatiftir. Ancak karabuğdayın tek başına zayıflaması mümkün değildir. Tüketeceğiniz diğer besinlere dikkat etmeniz gerekir. Düzenli diyet ve spor ile birlikte karabuğday doğru şekilde kullanıldığında kilo vermek mümkündür. Karabuğday diyeti oldukça düşük kalorili olduğu için sağlık problemleri olanlar için önerilmez. Sağlıklı kilo vermek için dengeli beslenmek gerekir. Hızlı bir şekilde birkaç kilo kaybetmek istiyorsanız karabuğday diyeti de yapabilirsiniz. Ancak düşük kalorili olduğu için uzun süre yapılmamasında fayda vardır. Karabuğdayın uzun süre tok tutması sayesinde kilo vermek kolaydır. Aynı zamanda buğday ve ekmek tüketimini azaltmak için de karabuğday diyeti yapılabilir. Karabuğday diyeti yapmadan önce doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

DMCA.com Protection Status