İsveç Diyeti Nedir? İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

İsveç diyeti nasıl yapılır

Sağlıklı beslenerek kilo vermek istiyorsanız son zamanlarda popüler olan İsveç diyeti nasıl yapılır sorusuna yakından bakmaya ne dersiniz? Şok diyetler ya da tek tip beslenmeye dayalı diyetler denediyseniz İsveç diyeti gibi daha sağlıklı beslenmeye dayalı diyetler tercih etmenizde fayda vardır. İsveç diyeti, düşük karbonhidrat tüketmeyi amaç edinen bir diyet programıdır. O halde vakit kaybetmeden İsveç diyeti nasıl yapılır ve İsveç diyeti nedir sorularına cevap verelim.

İsveç diyeti nasıl yapılır

İlginizi çekebilir: Aristo Diyeti ile Fazla Kilolardan Kurtulun

İsveç diyeti nasıl yapılır?

İsveç diyeti nasıl yapılır sorusuna verilebilecek en iyi cevap karbonhidrat tüketimini azaltmaktır. Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için sağlıksız karbonhidrat alımınızı sıfırlamanız gerekir. Bu şekilde metabolizmanız şaşırır ve hızlı bir şekilde kilo kaybetmeye başlarsınız. İsveç diyeti protein ağırlıklı bir diyet programı sunar. Bu nedenle et, süt ürünleri, sebze ve meyveler bol bol tüketilmelidir. Bu diyeti egzersiz ile desteklerseniz çok daha hızlı bir şekilde kilo kaybedebilirsiniz.

İsveç diyetinde sebzeler, süt ürünleri, et ürünleri, meyveler, baklagiller ve deniz ürünleri bolca tüketilmektedir. İsveç diyeti yaparken genellikle ara öğüne gerek duyulmaz. Protein ağırlıklı bir diyet olduğu için ana öğünler yeterli doygunluğu sağlar. Sebze ve et ürünlerinin dengeli bir şekilde yer aldığı bu diyette ciddi kalori kısıtlamaları yoktur. Bunun yerine dengeli bir beslenme tercih edilir. İsveç diyetinde et ve et ürünlerinin daha önemli olduğu sanılsa da aslında yeşil sebzelerin yeri çok daha önemlidir. Ispanak, pazı, marul, maydanoz gibi yeşil sebzeler öğünlerde bol bol yer alır.

İsveç diyeti genel olarak düşük kalorili bir diyet programı sunduğu için hızlı bir şekilde kilo vermenin sağlıklı bir yolunu sunar. Karbonhidrat bağımlılığını yok etmek amacıyla tercih edilebilir. Bu diyet aynı zamanda diyabet gibi rahatsızlıkların semptomlarını azaltmak amacıyla da tercih edilebilir. Ancak en sık tercih edilme sebebi fazla kilolardan kurtulmaktır. Protein bakımından zengin bir beslenme programı sunduğu için egzersiz ile destekleyerek hızlı bir incelme sağlayabilirsiniz. 13 gün İsveç diyeti yaptığınızda 3-8 arasında kilo kaybı gerçekleşebilir. İsveç diyeti nasıl yapılır merak ediyorsanız örnek listeye göz atabilirsiniz.

İsveç diyeti nasıl yapılır

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Kilo Vermek İçin Akdeniz Diyeti

İşte örnek İsveç diyeti listesi!

7 Günlük İsveç Diyeti Listesi

Birinci Gün

Sabah: 1 fincan kahve
Öğle: 2 katı yumurta, 100 gram haşlanmış ıspanak, 1 domates
Akşam: 200 gram biftek, yeşil salata

İkinci Gün

Sabah: 1 fincan kahve
Öğle: 1 dilim salam, 100 gram yoğurt
Akşam: 200 gram biftek, yeşil salata, 1 meyve

Üçüncü Gün

Sabah: 1 fincan kahve
Öğle: Haşlanmış ıspanak, 1 domates, 1 meyve
Akşam: 2 katı yumurta, 1 dilim salam, yağsız yeşil salata

Dördüncü Gün

Sabah: 1 fincan kahve, 1 dilim kızarmış ekmek
Öğle: 1 katı yumurta, 1 rendelenmiş havuç, 25 gram yağsız peynir
Akşam: Yarım bardak portakal suyu, 100 gram yoğurt

İsveç diyeti nasıl yapılır

İlginizi çekebilir: Intermittent Fasting Diyeti Nedir?

Beşinci Gün

Sabah: 1 rendelenmiş havuç
Öğle: 200 gram limon ve tereyağlı haşlanmış balık ya da ton balığı
Akşam: 200 gramlık biftek, salata, brokoli

Altıncı Gün

Sabah: 1 fincan kahve
Öğle: 2 katı yumurta, 1 rendelenmiş havuç
Akşam: 200 gram derisi alınmış tavuk, salata

Yedinci Gün

Sabah: Şekersiz çay
Öğle: 100 gram ızgara et, taze meyve
Akşam: Hiçbir şey

 

DMCA.com Protection Status