Enerji Veren Kuru Yemişler Nelerdir?

enerji veren kuru yemişler

Enerji veren kuru yemişler tüketerek gün içinde enerjinizi doğru şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle kilo verme sürecinde hareketli olmak önem taşır. Daha fazla hareket etmek için ise enerjiye ihtiyaç vardır. Bunu sağlıksız atıştırmalıklar yerine enerji veren kuru yemişler ile sağlayabilirsiniz. Kuru yemişler aynı zamanda vitamin ve mineraller yönünden zengin olduğu için bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Birçok beslenme uzmanı, kuru yemişlerin son derece besleyici ve faydalı olduğunu söylemektedir. Kuru yemişler enerji sağlamasını yanı sıra lif içeriği sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlar. Özellikle diyet yaparken ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalık görevi görür. Ancak kuru yemişlerin kalori miktarı yüksek olduğu için doğru miktarda tüketmek önem taşır. Peki enerji veren kuru yemişler hangileridir?

enerji veren kuru yemişler

İşte enerji veren kuru yemişler listesi!

  • Badem

Badem, en sağlıklı kuru yemişlerden biridir. Sağlıklı yağlar, bitkisel protein ve karbonhidrat içermesi sebebiyle özellikle spor öncesi iyi bir enerji kaynağıdır. 30 gram badem lif, E vitamini, B vitamini ve 162 kalori sağlamaktadır. Badem aynı zamanda demir, selenyum, fosfor, potasyum ve kalsiyum bakımından da zengindir.

  • Fındık

Folik asit içeren fındık, son derece besleyicidir.  Enerji vermesinin yanı sıra sağlıklı tatlı tariflerinde de kullanılır. Fındığın en bilinen özelliği E vitamini yönünden zengin olmasıdır. Bu özelliği sayesinde egzersizden sonra dokuların hızlıca onarılmasını sağlar. Demir, magnezyum, lif ve manganez içerdiği için enerjiyi yükseltir.

  • Yer Fıstığı

Diyetlerde en çok tüketilen kuru yemişlerden biri de yer fıstığıdır. Özellikle yer fıstığı ezmesi spor ve egzersiz yapanların en çok tükettiği yiyeceklerden biridir. Yer fıstığı omega-6 yağ asitleri ve lif içerir. Bu sebeple kolesterolü dengeleyerek kalp hastalıklarına karşı korur.enerji veren kuru yemişler

  • Brezilya Cevizi

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen brezilya cevizi de enerji veren kuru yemişler arasında yer alır. Selenyum bakımından zengin olan brezilya cevizi, vücut direncini arttırarak vücudu serbest radikallerin hasarından korur. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan E vitamini de içerir. Bir avuç Brezilya cevizi sağlıklı yağ asitleri, lif ve protein sağlaması açısından son derece faydalıdır.

  • Ceviz

Ceviz, kalp sağlığını korumada son derece etkili kuyu yemişlerden biridir. Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan ceviz, aynı zamanda kilo verme konusunda da yardımcıdır. Protein, vitaminler ve lif bakımından zengin olduğu için bağışıklığı güçlendirir. Aynı zamanda lif içeriği sebebiyle kabızlığa iyi gelir. Uyku kalitesini arttırmada da etkilidir. Bunun yanı sıra spor öncesi tüketildiğinde enerji verir.

  • Antep Fıstığı

Antep fıstığı da enerji veren yiyecekler arasında yer alır. İçeriğinde potasyum, E vitamini de demir bulunmaktadır. Aynı zamanda B1, B5 vitamini, bakır, fosfor, magnezyum ve kalsiyum bakımından da zengindir. Enerji vermesiyle birlikte kas ve kemik sağlığını da korur.

enerji veren kuru yemişler

 

DMCA.com Protection Status