Deniz Börülceli Enginar Tarifi Nasıl Yapılır?

deniz börülceli enginar

Deniz börülceli enginar tarifi ile tanışmaya hazır mısınız? Diyet beslenme programına uygun hem lezzetli hem de sağlıklı tarifler bulmak bazen oldukça zor olabiliyor. Çoğu zaman yemek yapmaya kalkıştığımızda elimiz, alışık olduğumuz daha geleneksel yemeklere gider. Ancak diyete uygun ve lezzetli seçeneklerimizin aslında fazla olduğunu unutmamak gerekir. Siz de sebze yemeklerinin hafifliğine ve sağlığına âşık olanlardansanız, bu tarife bayılacağınıza eminiz. Öyleyse yapım ayrıntılarına geçmeden önce diyet ve sağlıklı beslenme programınıza katacakları hakkında biraz konuşalım.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki tarifimizde sağlığa zararlı ve kalorisi yüksek hiçbir malzeme kullanamayacağız. Deniz börülceli enginarın içinde sadece en faydalı sebzeler ve en yararlı yağlardan biri olan zeytinyağı var. Ana malzemelerimizden biri ise elbette enginar. Siz de enginarın ne kadar sağlıklı bir besin kaynağı olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Sahiden de enginarı beslenme düzenimize dahil etmek için çok fazla sebebimiz var.

deniz börülceli enginar

Karaciğer Dostu Enginarın Faydaları Nelerdir?

Bu harika sebze, karaciğerimizin en iyi dostlarındandır. Bildiğiniz gibi karaciğer, vücudumuza girmiş olan toksinleri temizlemek ve diğer başka birçok işlevi yerine getirmek için çok çalışır. Enginar ise karaciğeri temizleyerek karaciğerin yüklerini hafifletmeye yardım eder.  Ayrıca enginar antioksidanlar, çeşitli vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. En önemli özelliklerinden biri de lifli bir besin olmasıdır. Bu yüzden enginarın haftada bir kez mutlaka tüketilmesi gerekir, diyet ve sağlıklı beslenenlerin bu konuya daha da dikkat etmesi önerilir. Lif barındırması sayesinde sindirim sistemini düzenler ve bağırsak hareketlerini destekler. Daha uzun süre tok kalmanın sırlarından biri de lifli gıdalar tüketmek olduğundan enginar yiyerek kilo verme sürecinizi büyük ölçüde destekleyebilirsiniz. Antioksidan içermesi sayesinde kanı ve organları temizler ve fonksiyonlarının artmasına yardımcı olur.

Tarifimizde kullanacağımız bir diğer önemli malzeme de deniz börülcesidir. Deniz börülcesi, denizden gelen birçok vitamin ve minerallerle dolu son derece sağlıklı besin maddeleri içerir. Deniz tuzu barındırdığından vücudumuzdaki iltihabın atılmasında önemli bir rol oynar. Özellikle kilo vermeye yardımcı özelliğiyle bilinen deniz börülcesi, C vitamini ve lif bakımından zengindir. Bu sayede hem bağışıklığı güçlendirir hem de sindirimi düzenler. Enginar yemeği yapımında kullanacağımız kapya biber de diğer malzemelerimizin sağlığını destekleyecek ve arttıracak sebzelerdendir. C vitamini bakımında zengin olması börülce gibi bağışıklığın güçlendirilmesinde etkilidir. Kilo vermeyi de destekleyen sebzelerden biri olması onu beslenme programımızdan eksik etmememizi gerektirir. Malzemelerimizin faydaları hakkında konuştuğumuza göre yapım aşamasına geçebiliriz.

Deniz Börülceli Enginar İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 adet kapya biber
 • 6 tane enginar
 • 2 demet deniz börülcesi
 • 1.5 adet limon
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 diş sarımsak (damak zevkinize göre sarımsak oranını arttırıp azaltabilirsiniz.)

Not: Bu malzemeler 4 kişilik yemek tarifi için belirlenmiştir. Siz yemek pişireceğiniz kişi sayısına göre malzeme oranlarını değiştirebilirsiniz.

deniz börülceli enginar

Deniz Börülceli Enginar Nasıl Yapılır?

 1. Enginarları yıkayın ve geniş bir tencereye su koyun.
 2. Bir limonu ikiye bölün ve tencerenin içine sıkın. Sonrasında enginarları ekleyin ve enginarlarınız yeterince yumuşayıncaya kadar haşlayın ve haşlandıktan sonra bir kenar ayırın.
 3. Enginarların haşlama suyunda börülceleri haşlayın. Börülceler haşlandıktan sonra soğumaya bırakın ve ayıklayın.
 4. Sarımsakları iyice ezin ve kapya biberleri küp küp doğrayın. Zeytinyağı ve yarım limonun suyuyla birlikte bu malzemeleri ayıklanmış börülcenin içine ekleyin.
 5. Haşlanmış enginarların içine hazırladığınız börülceyi paylaştırın. Üzerine dilediğiniz baharatlardan serpebilirsiniz. Soğuk olarak servis edebilirsiniz.
 6. Deniz börülceli enginar yemeğiniz hazır, şimdiden afiyet olsun!

DMCA.com Protection Status