Bayat Yumurtayı Anlamanın 5 Pratik Yolu

Bayat yumurtayı anlamanın

Bayat yumurtayı anlamanın 5 pratik yolu ile bayat yumurtayı tazesinden ayırmak oldukça kolaydır. Sağlık için besinlerin olabildiğince tazesinin seçilmesi gerekmektedir. Bazı besinler taze ve bayat diye kolaylıkla ayırt edebilirken bazı gıdalarda bunu yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle yumurta gibi gıdaların tazesinin ve bayatının ayırt edilmesi büyük dikkat gerektirmektedir.

Gıda zehirlenmelerinin birçoğu bayat gıda tüketiminden kaynaklanmaktadır. Hemen her evde bulunan et, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdaların seçimine ise ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı basit yöntemlerle evdeki yumurtaların bayat olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Bayat yumurtayı anlamanın yolları nelerdir? Bayat yumurta nasıl anlaşılır?

Tazeliğinde şüphelenilen yumurtaların bayat olup olmadığını öğrenmek yapılacak bazı testlerle mümkün olmaktadır. Haşlayarak yumurta pişirecek olanlar haşlamadan yumurtanın taze mi değil mi olduğunu öğrenebileceklerdir. Kırarak yumurta pişirecek olanlar için yumurtanın tazeliğini gösterecek bazı pratik yöntemleri deneyebileceklerdir.

Ses Testi

Yumurtayı kırmadan tazelik testi yapmanın kolay yollarından biri ses testi yapmaktır. Bu yöntemi uygulamak için şüphelenilen yumurta baş parmak ve işaret parmağı ile tutularak kulağa yakın bir yerde hafifçe sallanmalıdır. Bu işlem sonucu yumurtadan ses gelmiyorsa bu yumurtanın taze olduğu anlamına gelmektedir.

Yumurtanın hafifçe sallanmasına rağmen cıvık bir ses geliyorsa bu yumurtanın bayat olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda o yumurtanın tüketiminde daha fazla temkinli olunması gerekmektedir.

Bayat yumurtayı anlamanın

Su Testi

Su testi bayat yumurtayı anlamanın 5 pratik yolu arasında en basit yöntemler arasında yer almaktadır. Haşlayarak yumurtayı değerlendirecek olanlar bu testi uygulayarak yumurtayı kırmadan bayat olup olmadığını test ederek gönül rahatlığı ile tüketebileceklerdir. Testi uygulamak oldukça kolaydır.

  • Testin uygulanabilmesi için yumurtanın sığabileceği büyüklükte bir bardak soğuk suyla doldurulmalıdır.
  • Tazeliği test edilmek istenen yumurta suya bırakılmalıdır.
  • Yumurta suyun dibine batıyorsa bu yumurtanın taze olduğu anlamına gelmektedir. Yumurtanın su yüzeyine çıkması yumurtanın bayat olduğu anlamına gelmektedir. Yumurtanın bardağın ortasında durması ise son kullanma tarihinin yaklaşmış olduğu anlamına gelmektedir.
  • Yumurtanın taze olup olmadığını daha net görmek isteyenler suya bir çay kaşığı tuz katıp karıştırarak suyun yoğunluğunu kontrol edebilirler.

Koku Testi

Kırarak yumurtanın bayat olup olmadığını test etmek isteyenler için yapılacak işlem oldukça basittir. Bayat yumurtayı anlamanın 5 pratik yolu arasında bir diğer kolay yöntem koku testidir. Bozulmuş yumurtanın da çiğ yumurtanın da kendine has kokusu vardır. Fakat bayat yumurtanın keskin kokusu yumurtanın bayatlığı konusunda kesin bir bilgi verecektir.

Bayat yumurtanın kokusu çok hızlı bir şekilde yayılacaktır. Bu durumda bayat yumurta çok hızlı bir şekilde test edilerek ona göre gerekli tedbirler alınabilecektir. Sağlık için tazeliğinde şüphelenilen besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir.

Bayat yumurtayı anlamanın

Kırma Testi

Yumurtayı kırarak tüketecek olanlar bayat yumurtayı koku, renk ve kırma testleri ile kolayca ayırt edebileceklerdir. Bozuk olma ihtimali olan yumurtaların ilk olarak başka bir kaba kırılarak daha sonra yapılacak kaba alınması daha doğru olacaktır.

Yapılacak olan kırma testinde yumurtanın sarısı hemen dağılıyorsa bu yumurtanın bayat olduğu anlamına gelmektedir. Dağılmayan yumurta sarısı yumurtanın taze olduğunu göstermektedir. Rahat bir şekilde tüketimi yapılabilmektedir. Bayat yumurtayı anlamanın 5 pratik yolu arasında bu yöntem sıklıkla uygulanmaktadır.

Bayat yumurtayı anlamanın

Renk Testi

Renk testi yumurtanın bayat olup olmadığını anlamak mümkün olmaktadır. Yumurtanın renginde normalinkinden farklılık olduğunu düşünenler yumurta tüketiminde temkinli davranmaları gerekmektedir. Yumurta akının pembemsi bir renkte ya da yeşilimsi bir renkte olması o yumurtada bakteri olduğu anlamına gelmektedir. Bu tür yumurtaların kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir.

Bayat yumurtayı anlamanın 5 pratik yolu sağlık açısından herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur. Uygulanacak yöntemlerin basit, masrafsız ve evde yapılabilir olması bu konuda ihmallerin ortadan kaldırılmasını daha kolay hale getirmektedir.

 

İlginizi çekebilir: Yumurtanın Faydaları ve Besin Değerleri Nedir?

DMCA.com Protection Status