Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir? Kuru Fasulye Pişirme Yöntemleri

etli kuru fasulye

En sevilen bakliyatlardan biri olan kuru fasulye ile ilgili derlediğimiz kuru fasulye pişirme yöntemleri yazımızı keşfetmeye hazır mısınız? Kuru fasulye, besin değeri açısından oldukça zengindir. Kuru fasulyenin besin değerleri ile ilgili bilgi edinmek için daha önce derlediğimiz Fasulyenin Faydaları Nelerdir? Fasulyenin 9 Faydası  yazımıza göz atabilirsiniz. O halde hazırsanız kuru fasulye pişirme yöntemleri listesine birlikte göz atalım!

kuru fasulye pişirme yöntemleri

İşte kuru fasulye pişirme yöntemleri!

Doğru malzeme seçimi

Lezzetli bir kuru fasulye yemeği için fasulye seçimi önemlidir. İspir fasulyeleri bunun için ideal olabilir. Soğan seçimine de dikkat etmenizde fayda vardır. Çürümeye başlamış soğanları tercih etmemeye özen gösterin.

Fasulyeyi ıslatın

Fasulye, mutlaka pişirmeden bir gece önce suda bekletilmelidir. Fasulyenin iyi pişmesinin sırrı bunda gizlidir. Fasulyeyi ıslatırken kullandığınız suya bir çay kaşığı tuz da ekleyebilirsiniz. Fasulyeleri pişirmeden önce suyunu süzüp yeniden yıkamanız gerektiğini de unutmayın.

Doğru pişirme tekniği

Kuru fasulye pişirme yöntemleri arasında en çok tercih edilen düdüklü tencerede pişirmektir. Düdüklü tencerede, kısık ateşte 30 dakika pişirmek yeterlidir. Normal tencerede pişirecekseniz kısık ateşte 1 saat pişirmeniz önemlidir.

kuru fasulye pişirme yöntemleri

Yağ seçimi

Kuru fasulyeyi pişirmeden önce soğanı kavurmak gerekir. Bunu  da yağ ile yapmak önemlidir. Tereyağı en leziz etkiyi verecektir. Eğer hayvansal gıda kullanmak istemiyorsanız zeytinyağı ya da Ayçiçek yağı tercih edilebilir. Zeytinyağı biraz koktuğu için Ayçiçek yağı ile daha lezzetli olacaktır.

Salçayı unutmayın.

Kuru fasulyenin lezzetli olması için salça kullanımı önemlidir. Hem biber salçası hem domates salçası kullanırsanız çok daha lezzetli olacaktır.

Un ilavesi

Kuru fasulye yemeğinin daha kıvamlı olması için unu kavurup eklemek de bir yöntemdir. Bu sayede suyu daha kıvamlı bir hale gelir. Bunu yapmak için 2 yemek kaşığı unu yağda kavurduktan sonra pişirme aşamasında tencereye ekleyebilirsiniz.

Fasulyeleri öldürmeyin.

Fasulyenin iyi pişmesi gerektiği bir gerçek. Ancak fazla pişirirseniz de dağılmaya başlar. Bunun için birkaç damla limon ekleyebilirsiniz. Limon fasulyenin dağılmasını önler.

 

 

DMCA.com Protection Status