Tatil Sonrası Detoks Nasıl Yapılır?

tatil sonrası detoks

Havalar ısınmışken tatil sonrası detoks yapma fikri de gündeme geldi. Tatile gittiğinizde diyeti bozup fazla kaçırmış olabilirsiniz. Tatil dönüşünde detoks yaparak vücudunuzu arındırmak oldukça kolay. Tatilde yediklerinizden pişman olmadan dengeleyerek ilerlerseniz sağlıklı bir diyet süreci geçirebilirsiniz. Tatil sonrası detoks yapmanın temel amacı, kendinizi cezalandırmak değil şişkinliği ve ödemi atmaktır. Genellikle fazla tuzlu, baharatlı ya da şekerli yiyecekler tüketildiği için vücut daha şiş hale gelir. Bu açıdan arınmak için tatil sonrası detoks yapılabilir.

tatil sonrası detoks

Diyet Detoks Suyu Tarifi Nasıl Yapılır?

Detoks nedir?

Vücudumuz, kendi kendine toksinlerden arınabilecek bir yapıya sahiptir. Ancak tükettiğimiz sağlıksız besinler bu sistemi bozar ve toksinler birikmeye devam eder. Biriken toksinler ilse iltihaplanma ve kronik hastalıklara sebep olur. Detoks yapılmasının temel sebebi, vücudun toksinleri arındırmasına yardımcı olmaktır. Sağlıklı beslenerek vücudun temizlenmesi ve toksinleri atması için gerekli ortamı oluştururuz.

Tatil sonrası detoks adımları!

Sabah

Tatil sonrasındaki ilk sabah uyanır uyanmaz bol bol su için. Bu aslında her gün yapılması gereken şeylerden biridir. Aç karnına su içtiğinizde metabolizma hızlanır ve toksinlerden kurtulursunuz. Dilerseniz suyunuza limon suyu da katabilirsiniz. Kahvaltıda chia pudingi yaparak tüketebilirsiniz. Elma dilimleri ve tarçın da ekleyerek enerji vermesini sağlayın. Chia puding ile doymuyorsanız yeşil smoothie hazırlayarak içebilirsiniz. Smoothie yerine kefir ve yulafı robottan tüketerek de içerebilirsiniz.

tatil sonrası detoks

Detoks Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Öğlen

Öğlen yemeğinde çorba tüketmek yapılacak en iyi şeylerden biridir. Kemik suyu çorbası ya da tavuk suyu çorbası bünyenize iyi gelecektir. Yemekten sonra kahvenize Hindistan cevizi yağı ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu hem yağ yaktırır hem de enerjinizi yeniler. Birkaç tane badem tüketerek midenizin toparlanmasını sağlayabilirsiniz. Yemeğe kadar olan sürede badem tüketmek mide asidinin yok olmasını sağlar. Öğün aralarında sık sık su tüketmeyi de ihmal etmeyin. Tatil sonrası detoks yaparken su tüketimini arttırmak son derece önemlidir.

Akşam

Oldukça sade beslendiğiniz günün akşamında da ağır olmayan yemekler tüketmeye özen göstermelisiniz. Pilav, makarna gibi karbonhidrat ağırlıklı beslenmeyin. Antioksidanlar bakımından zengin olan yeşillik ve sebzeler tüketebilirsiniz. Özelikle kabak ve lahana, detoks etkisi olan sebzelerdendir. Aynı zamanda akşam yemeğinde yoğurt tüketerek de probiyotik almalısınız. Bu şekilde bağırsaklarınız ve mideniz rahatlar. Eğer açlığa dayanabiliyorsanız yeşillikler, sebzelerle yapılmış sebze suları tüketebilirsiniz. Çorba, sebze ve meyve suları, kuru yemiş gibi besinler akşam öğününden sonra da tüketilebilir. Yatmadan hemen önce fındık sütü ya da badem sütü içerek rahatlayabilirsiniz. Bitkisel sütler bağırsaklarınızı ve midenizi yormayacağı için iyi gelir.

 

 

DMCA.com Protection Status