Şeker Yeme İsteği Nasıl Önlenir?

şeker yeme isteği

Fazla şeker yeme isteği bazı sağlık problemlerinin oluşmasına sebep olabilir. Şeker yeme isteğinizi kontrol ederseniz ve şeker alımınızı azaltabilirseniz hem kilo verebilir hem de sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Şeker, sadece kilo almaya sebep olmaz. Şekerin vücutta birçok zararlı etkisi vardır. Ruh halini kötü etkiler, şeker hastalığına sebebiyet verir, kan basıncını yükseltir. Ancak şeker, bağımlılık yapar. Bu nedenle şeker tüketimini azaltmak ve şeker yeme isteği ile baş etmek zorlu bir süreçtir. Peki şeker yeme isteği nasıl önlenir? Bu isteği köreltmek için ne yapmak gerekir?

şeker yeme isteği

İlginizi çekebilir: Üç Beyazdan Biri Olan Şekerin Zararları Nelerdir?

İşte şeker yeme isteği ile savaşmak için bazı yöntemler!

Protein bakımından zengin beslenin.

Protein içeren besinler yiyerek şeker yeme isteğinizi bastırabilirsiniz. Şeker içeren yiyecekler yerine protein bakımından zengin besinler yiyerek kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Protein içeren yiyecekler şeker emilimini de azaltır. Bu da glikozun ani yükselmelerini önler. Bu sayede doyduktan sonra tekrar tekrar şekerli yiyecek yeme isteğiniz zamanla azalır. Ancak protein miktarını da fazla tutmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca et ürünlerinin yanı sıra mercimek, fasulye gibi bakliyatlardan da protein alabileceğinizi unutmayın.

Bol bol lifli besin tüketin.

Lifli besinler tüketmek kan şekerini dengelemek için yapılacak en iyi şeylerden biridir. Çözülebilir lif içeren yiyecekler sayesinde şeker yeme isteği azalabilir. Çünkü lif, sindirim hızını yavaşlatarak kan şekerinin ani dalgalanmalarını kontrol altına alır. Böylece açlık ya da tatlı krizi yaşamazsınız. Lifli besinler aynı zamanda uzun süre tok kalmanızı da sağlar. Sağlıklı tohumlar, kuru yemişler, sebzeler ve meyveler lif bakımından zengindir.

şeker yeme isteği

Şeker yeme isteği geldiğinde keskin tada sahip yiyecekler tüketin.

Şeker tüketme isteği geldiğinde bu isteği baskılamak sizin için iyi olmayabilir. Bunun yerine keskin tada sahip olan yiyecekler tüketebilirsiniz. Bu tür besinler probiyotik içerdiği için bağırsaklardaki iyi bakterilerin de büyümesini sağlar. Örneğin suyunuza limon ekleyerek limonda bulunan asitlerin sindirimi yavaşlatmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür hileler ile tatlı yeme isteğini kesebilirsiniz. Aynı şekilde suya tarçın atmak da aynı etkiyi verebilir.

İyi uyumaya özen gösterin.

Yorgunluk, stres ve uykusuzluk sizi şekeri yiyecekler tüketmeye iter. Bu sebeple sağlıklı beslenme veya kilo verme sürecinin iyi bir şekilde devam edebilmesi için iyi ve kaliteli uyumayı da içerdiğini unutmayın.

şeker yeme isteği

Kendinizi oyalayın.

Eğer şeker bağımlılığınız yüzünden şeker yeme isteği sizi zor duruma sokuyorsa kendinizi oyalayacak bir şeyler yapabilirsiniz. Eğer 20-30 dakika kadar kendinizi oyalayabilirseniz bu istek ortadan kaybolur. Şiddetli bir şekilde tatlı istediğiniz zamanlarda bir film izlemek, dizi izlemek, yürüyüşe çıkmak, dans etmek gibi aktivitelerle kendinizi oyalayabilir ve bu isteğin geçmesini sağlayabilirsiniz.

Unutmayın, fazla şeker tüketimini hem kilo almanıza hem de bazı sağlık problemleri yaşamanıza sebep olabilir. Obezite ve diyabet gibi sağlığı tehdit eden hastalıkların temel sebeplerinden biri de şeker tüketimidir.

 

DMCA.com Protection Status