Sakinleştirici Besinler Nelerdir? Sakinleştiren 12 Yiyecek

sakinleştirici besinler

Sakinleştirici besinler tüketerek stresle daha kolay mücadele edebileceğinizi biliyor muydunuz? Günümüz koşullarında stres, herkes için bir yaşam tarzı haline geldi. Stresin birçok sağlık sorununun temel sebeplerinden biri olduğu da bir gerçek. Stresli yaşam tarzınızı değiştirmek ve biraz daha sakinleşmek için yiyeceklerden yardım alabilirsiniz. Tüketilen bazı besinler stresle başa çıkmanızı kolaylaştırabilir. Peki sakinleştirici besinler hangileridir? İşte sizin için strese iyi gelen besinleri derledik.

sakinleştirici besinler

Sakinleştirici besinler listesi!

 • Bitter Çikolata

Stresli ya da üzgün olduğunuzda canınız çikolata çekiyorsa yemekten kaçınmayın. Özellikle bitter çikolata, kan basıncınızı düşürür ve aynı zamanda güçlü antioksidanlar içerir. Bitter çikolata tüketerek sakinleşmeniz mümkündür. Üstelik kalorisi daha düşük olduğundan diyet yaparken de tüketilebilir.

 • Avokado

Sakinleştiren besinler arasında avokado da yer alır. İçeriğinde glutatyon, folat, lutein, beta-karoten ve E vitamini bulunduğu için stresle baş etme konusunda oldukça başarılı bir besindir.

 • Kırmızı Meyveler

Antioksidan zengini kırmızı meyveler de stresli ruh haline iyi gelir. Bu meyveler C vitamini yönünden de zengin olduğundan kendinizi daha sakin hissetmenizi sağlar.

sakinleştirici besinler

 • Portakal

C vitamini zengini bir kış meyvesi olan portakal da tıpkı kırmızı meyveler gibi kortizol seviyelerini düşürerek stresin yok olmasını sağlar.

 • Elma

Elma antioksidanlar, organik asitler ve fosfor bakımından zengin olan meyvelerden biridir. Elma aynı zamanda sinir ve kas sistemine de iyi gelir. Özellikle akşamları yiyeceğiniz bir adet elma ile yorgunluk hissinden kurtulabilirsiniz. Uyumadan önce tüketirseniz stresi azaltacağından daha rahat uyumanızı sağlar.

 • Kuşkonmaz

Kuşkonmaz folat bakımından zengin bir sebzedir. Folatın yanı sıra birçok vitamin ve mineraller bakımından da zengindir. Bu özellikleriyle hormonları dengeler. Özellikle stresli dönemlerde bol bol kuşkonmaz tüketerek daha sakin kalabilirsiniz.

 • Pancar

B vitamini bakımından zengin olan pancar en faydalı kırmızı sebzelerden biridir. B vitamini içermesi nedeniyle sakinleştiren besinler arasında yer alır. Diyetlerde de tüketilebilecek düşük kalorili bir sebzedir.

 • Havuç

A ve B6 vitamini yönünden zengin olan havuç da sinir sistemini rahatlatan bir etkiye sahiptir. Havuç, stresi azaltan ve uyumayı kolaylaştıran etki yapar. Salatalarda ya da yemeklerde kullanabileceğiniz gibi çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Aynı şekilde havuç suyu tüketerek de stresli zamanların üstesinden gelebilirsiniz.

 • Kaju Fıstığı

İçeriğindeki protein ve sağlıklı yağlar sayesinde ruh halinin dengeli kalmasına yardımcı olur. Kaju fıstığı aynı zamanda çinko bakımından da zengindir. Çinko eksikliği anksiyete, depresyon gibi rahatsızlıklara sebebiyet verir. Bu nedenle kaju fıstığı gibi çinko içeren besinler tüketerek daha pozitif bir ruh haline sahip olabilirsiniz.

 • Yumurta

Protein bakımından zengin olan yumurtanın en bilinen özelliklerinden biri enerji vermesidir. Gün içinde hissedilen halsizlik, yorgunluk ya da gerginliği yumurta tüketerek alt etmek mümkündür.

sakinleştirici besinler

 • Yeşil Çay

Sinir sistemini uyararak enerji veren yeşil çay aynı zamanda sakinleştirici bir etkiye de sahiptir. Özellikle yorgunluğa bağlı olarak hissedilen gerginliği yok eder. Günde iki fincan yeşil çay tüketerek daha sakin kalmak mümkündür.

 • Papatya Çayı

Sakinleştirici besinler dendiğinde akla ilk olarak papatya çayı gelir. Yapılan araştırmalara göre anksiyete belirtilerini hafifletmede papatya çayı oldukça etkilidir. Gergin ya da stresli olduğunuz zamanlarda bir fincan papatya çayı tüketerek sakinleşebilirsiniz. Uykudan önce içtiğinizde daha kolay uykuya dalabilir ve kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.

 

DMCA.com Protection Status