Maydanoz Çayı Faydaları Nelerdir?

maydanoz çayı faydaları

En faydalı çaylardan biri olan maydanoz çayı faydaları nelerdir? En sevilen ve sağlığa faydaları ile bilinen maydanoz, her şekilde sofralarımızda yer alır. Maydanoz salatalara, yemeklere, kahvaltılara lezzet katar. Maydanoz pişmiş ya da çiğ olarak tüketilebildiği gibi çay şeklinde de tüketilebilir. Üstelik maydanoz çayı sağlık açısından son derece faydalıdır. Maydanozların sıcak suda demlenmesiyle elde edilen maydanoz çayı herkesin kolayca yapabileceği bir çaydır. O halde vakit kaybetmeden maydanoz çayı faydaları listesine göz atmaya ne dersiniz?

maydanoz çayı faydaları

İlginizi çekebilir: Her Derde Deva Maydanozun Faydaları Nelerdir?

İşte mucizevi maydanoz çayı faydaları!

Antioksidanlar bakımından zengindir.

Maydanoz, antioksidan kaynağı bir sebzedir. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudu serbest radikallerin hasarından korur. Böylece diyabet, kanser, kalp hastalığı gibi hastalıkların oluşma riski büyük ölçüde düşer.

Böbrek taşlarını önler.

Ciddi ağrılara sebebiyet veren böbrek taşları, sert mineral birikintileri olarak tanımlanır. Maydanoz çayının böbrek taşı oluşumunu önlediği araştırmalarca saptanmıştır. Maydanoz aynı zamanda idrar söktürücü etki de yarattığı için böbrek taşı rahatsızlığını önlemektedir.

C vitamini kaynağıdır.

Maydanoz, C vitamini bakımından zengin bir sebzedir. Dolayısıyla maydanoz çayı faydaları arasında vücuda C vitamini sağlaması da yer almaktadır. C vitamininin en önemli özelliklerinden biri vücutta antioksidan görevi görmesidir. Bu şekilde vücut direncini arttırır ve hastalıklardan korur. C vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, kemikleri güçlendirir, yaraların iyileşmesini hızlandırır ve erken yaşlanma belirtilerini geciktirir. Günlük C vitamini ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılamak için maydanoz çayı tüketebilirsiniz.

maydanoz çayı faydaları

İlginizi çekebilir: Yeşil Sebzelerin Faydaları Nelerdir?

Kansere karşı korur.

Antioksidanlar ve bitki bileşikleri içeren maydanoz, kansere karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalara maydanozdaki bileşiklerin kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını önlediğini ortaya koymuştur.

 Regl düzensizliğini giderir.

Maydanoz çayı faydaları arasında sayılabilecek en önemli etkilerinden biri de regl düzensizliklerini gidermesidir. Hormon düzeylerini dengeleyerek regl döneminin düzene girmesini sağlar. Maydanoz çayı aynı zamanda regl kanamasını da harekete geçirir. Bu nedenle sağlıklı bir regl düzeni için tüketmekte fayda vardır.

 Kan şekerini dengeler.

Maydanozun en bilinen özelliklerinden biri kan şekeri seviyelerini dengelemesidir. Maydanoz çayı, kan şekeri kontrolü sağladığı için antidiyabetik olarak tanımlanmaktadır.

maydanoz çayı faydaları

İlginizi çekebilir: E Vitamini İçeren Besinler Nelerdir? E Vitamini Faydaları

Maydanoz çayı nasıl yapılır?

  • Öncelikle suyu kaynatın.
  • Daha sonra bir sürahi ya da demliğe taze maydanoz ya da kurutulmuş maydanoz ekleyin.
  • Kaynattığınız suyu üzerine ekledikten sonra 5 dakika kadar demleyemeye bırakın.
  • Maydanoz yapraklarının bardağa gelmemesi için süzgeç kullanın.
  • Bu şekilde maydanoz çayını tüketebilirsiniz. Dilerseniz bal ya da limon ile aroma da katabilirsiniz.

 Maydanoz çayı zayıflatır mı?

Maydanoz çayı, çok iyi bir şekilde ödem attırır. Bu nedenle diyet yaparken destekleyici olarak tercih edilebilir. İdrar çıkmayı tetiklediği için akşam içememekte fayda vardır. Ancak maydanoz çayı tek başına zayıflatma etkisine sahip değildir.

Maydanoz çayını tüketmeden önce herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Ayrıca maydanoz çayı hamilelere de önerilmemektedir.

DMCA.com Protection Status