Sağlıklı Kolesterol İçeren Yiyecekler Nelerdir?

kolesterol içeren yiyecekler

Sizin için derlediğimiz kolesterol içeren yiyecekler listesine göz atmaya ne dersiniz? Kolesterol içeren yiyecekler tüketmenin sağlık açısından zararlı olduğuna dair düşünceler vardır. Ancak uzmanların yaptığı açıklamalara göre sağlıklı kolesterol içeren besinleri tüketmek sağlık için faydalıdır. Vücudumuzun kolesterole de ihtiyacı vardır. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenerek bunu sağlamak gerekir. Peki kolesterol bakımından zengin besinleri görmek ister misiniz?

Peki sağlıklı kolesterol içeren yiyecekler hangileridir?

kolesterol içeren yiyecekler

Yumurta

Yumurta, sağlıklı kolesterol içeren yiyecekler arasında yer alır. Bir adet yumurtada 211 mg kolesterol vardır. Kolesterol seviyelerini ciddi bir şekilde etkilemediği için yumurta tüketmekten kaçınmamak gerekir. Çünkü yumurta kolesterolün yanı sıra A ve B vitaminleri, selenyum ve protein de içerir.

Yumurtanın Faydaları ve Besin Değerleri Nedir?

Peynir

Kolesterol seviyelerini kötü etkilemeyen besinlerden biri de peynirdir. 28 gram peynir, 27 mg kolesterol içerir. Kalsiyum bakımından zengin olmasıyla bilinen peynir aynı zamanda protein, A ve B vitaminleri de içermektedir. Bu nedenle peynir tüketmek sağlık açısından faydalıdır.

Diyetlerin Olmazsa Olmazı Peynir Kaç Kalori?

Kabuklu Deniz Ürünleri

İstiridye, yengeç ve karides gibi deniz ürünleri de kolesterol içeren yiyecekler arasında yer alır. 85 gram deniz ürününde 166 mg kolesterol bulunmaktadır. Bu deniz ürünleri aynı zamanda protein, selenyum, demir ve B vitamini açısından zengindir.

kolesterol içeren yiyecekler

Biftek

Kolesterol içeren yiyecekler arasında yer ala biftek de aslında sağlık açısından faydalıdır. 112 gramında 62 mg kolesterol bulunmaktadır. Bunun yanı sıra B12 vitamini, protein, demir, çinko ve selenyum açısından da zengindir.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Sardalya

92 gram sardalyada 131 mg kolesterol bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sardalya balığı, demir, fosfor, selenyum, magnezyum, çinko, bakır minerallerinin yanı sıra E vitamini açısından da zengindir.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Akdeniz Diyeti

DMCA.com Protection Status