B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini hangi besinlerde

Sağlıklı beslenme, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin karşılanması anlamına gelir. Vitaminler vücudun temel ihtiyaçlarından biridir. Vücudun kendi kendini yenilemesi onarması, büyümesi ve gelişmesi, enerji üretmesi için bu bileşenleri ona sağlamak gerekir. Bazı vitaminler vücudumuz tarafından sentezlenebilirken bazılarının dışarıdan alınması gerekir. Besinler ya da takviye ilaçlar yoluyla bu vitamin ve mineralleri vücuda kazandırmak oldukça önemlidir.

Vitaminler suda eriyen ve yağda eriyen olmak üzere iki gruba ayrılır. Suda eriyen vitaminler arasında vücut için son derece gerekli olan B grubu vitaminler yer alır. B1, B2, B3, B5, B6, B7, B12 ve folik asit bu grubun içindedir. Adını en sık duyduğumuz ve vücut için en gerekli olan B grubu vitamini ise hiç kuşkusuz B12 vitaminidir.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini nedir?

Suda eriyen ve vücutta az da olsa belirli bir miktarda depolanabilen bir vitamindir. İçeriğinde kobalt minerali bulunduğu için kobalamin olarak da adlandırılır. Sağlıklı bir insanın karaciğerinde 2 mg, diğer kısımlarda 2 mg olmak üzere yaklaşık olarak 4 mg depolanabilir. Vücutta az miktarda depolandığı için mutlaka dışardan besinler yoluyla alınması gerekir. B12 vitaminini vücuda düzenli olarak sağlamak için B12 açısından zengin besinleri tüketmekte fayda vardır. B12 vitaminin bir diğer özelliği ise yüksek ısıda etkisini yitirmesidir. Bu açıdan et ürünleri gibi B12 açısından zengin yiyeceklerin çok fazla pişirilmemesi önerilir. B12 vitaminini vücut kendi kendine üretemediği için günümüzde eksikliği de sıklıkla görülür. B12 vitamini eksikliği birçok belirtiyle kendisini gösterir. Uzun vadede B12 eksikliği ise birçok hastalığa sebep olabilir. Özellikle çocukların ve hamilelerin B12 vitaminini vücuda sağlaması son derece önemlidir. B12 vitamini, hücrelerin hızlıca yenilenmesi, metabolizmanın hızlı çalışması ve vücudun hastalıklara karşı savaşması için gereklidir.

Peki B12 hangi besinlerde bulunur?

B12 vitaminin en çok bulunduğu besinler hayvansal besinlerdir. Ancak az da olsa hayvansal olmayan besinlerde de bulunabilir. Vejetaryen beslenmeyen insanların bu vitamini karşılamak için et tüketmesi oldukça önemlidir. Vejetaryen ve vegan beslenenler ise B12 takviyesi almalıdır.

İşte B12 içeren besinler!

Deniz ürünleri

Öncelikle somon balığı olmak üzere deniz ürünleri bol miktarda B12 vitamini içerir. Balık çeşitlerinin yanı sıra istiridye karides, midye gibi kabuklu deniz ürünleri de B12 vitamini açısından zengindir. Haftada en az 2 kere deniz ürünleri tüketerek B12 eksikliğini gidermek mümkündür.

Et

Hayvansal gıdalar B12 açısından oldukça zengindir. Etler arasında en yüksek B12 miktarı ise ciğerde bulunur. B12 vitamini eksikliği yaşamamak için günde 100 gram et tüketmek gerekmektedir. Ciddi B12 eksikliği durumlarında gün aşırı ciğer tüketmek de faydalıdır.

Süt ve süt ürünleri

Kalsiyum ve potasyum deposu olan süt ve süt ürünleri aynı zamanda B12 açısından da zengindir. Peynir, yoğurt ve süt tüketerek vücudun ihtiyaç duyduğu B12 vitamini miktarının büyük bir kısmını almak mümkündür. Laktoz alerjisi durumlarında süt yerine peynir tüketmek çok daha iyi olabilir.

Yumurta

Kahvaltılarda mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biri olan yumurta hem B12 hem de diğer vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Özellikle diyet ve spor sürecindeyseniz yumurtayı beslenme düzeninizden eksik etmemelisiniz.

Mantar

Vegan ya da vejetaryen beslenenler için en zengin B12 kaynağı mantardır. Bitkisel bir besin olmasına rağmen yüksek oranda B12 vitamini içerir. Hayvansal gıdalar tüketmeyenler günde 4-5 adet mantar tüketerek vücudun B12 ihtiyacını karşılayabilir. Hayvansal besinleri tüketenler de mantar tüketerek B12 alabilir.

DMCA.com Protection Status