Neden Daha Fazla Sebze Tüketmeliyiz?

neden daha fazla sebze

Neden daha fazla sebze tüketmemiz gerektiğini merak ediyor musunuz? Sağlıklı bir yaşama sahip olmak ya da fazla kilolardan kurtulmak için yapılacak en önemli şey sebze tüketmektir. Tüm dünyada yapılan araştırmalar taze sebzelerin insan sağlığına son derece faydalı olduğunu söyler. Bu açıdan yeterince sebze tüketmiyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenizde fayda var.

neden daha fazla sebze

İşte neden daha fazla sebze tüketmeliyiz sorusuna verilebilecek en iyi cevaplar!

Lif Kaynağı!

Çiğ sebzeler yüksek miktarda lif içerir. Düzenli olarak lif içeren besinler tüketildiğinde sindirim sisteminin işleyişi de düzene girer. Kabızlık, hazımsızlık, mide ağrıları gibi problemlerden şikayetçiyseniz belki de yeterince lif almıyorsunuzdur. İşte bunun önüne geçmek için daha fazla sebze tüketmenizde fayda var.

Vitamin Deposu!

Sebzeler A, B, C, D, E ve K vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu vitaminleri vücudunuza aldığınızda hastalıklara karşı daha güçlü hale gelirsiniz. Bunun yanı sıra kendinizi daha enerjik ve zinde hissedersiniz. Vitaminler ayrıca cilt ve saç sağlığı için de son derece gereklidir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri ona sağlamak için bol bol sebze tüketmeyi ihmal etmeyin.

Çeşitlilik Katar!

Tek tip beslenme en sağlıksız beslenme biçimidir. Beslenme düzeninizde mutlaka her besin grubundan yiyeceklerin bulunması gerekir. İşte bunu sağlamanın en iyi yollarından biri de sebze tüketmektir. Öğünlerinizi çeşitlendirmek ve renklendirmek için taze sebzeleri tercih edebilirsiniz.

Lezzetli!

Her ne kadar sebzelerin tatsız tuzsuz olduğuna dair bir inanç olsa da bu doğru değildir. Doğru şekilde pişirilip tatlandırıldığında sebze yemekleri son derece lezzetli olabilir. Eğer bu zamana kadar sebzelere bir şans vermediyseniz bundan sonra leziz sebze yemeği tariflerine bakarak ne kadar lezzetli olduklarını keşfedebilirsiniz.

Kansere karşı korur!

Sebzeler, antioksidan açısından zengindir. Bu da vücudun birçok hastalığa karşı korunmasını sağlar. Sebzelerde bulunan antioksidanlar sayesinde kansere neden olan maddelere karşı vücudunuz güçlü olacaktır. Yapılan birçok araştırma da kanseri önlemenin en önemli yollarından birinin sebze tüketmek olduğunu söyler.

Kalp hastalığını önler!

Sebzeler, son derece doğal ve katkısız yiyeceklerdir. Diğer yiyeceklerde olduğu gibi doymuş yağ içermez. Bu açıdan sebze tüketimini arttırarak kalp hastalığına yakalanma riskini en aza indirebilirsiniz. Kalp hastalığını önleyerek ayrıca felç ve diyabet gibi rahatsızlıkların da önüne geçmiş olursunuz. Kan damarlarında yağ birikmemesi için en sağlıklı yiyeceklerden olan sebzeleri daha fazla tüketin.

Kilo vermeye yardımcı olur!

Diyet listelerinde ilk sırada sebze olmasının en önemli sebebi sebzelerin düşük kalorili olmasıdır. Sebzeler doyurucu olmasının yanında kilo almanızı da engeller. Diyet yaparken bol bol sebze tüketirseniz kendinizi daha enerjik hisseder ve yağ yakımınızın daha kolay olmasını sağlarsınız.

Yaşlanmayı geciktirir!

Sebzeler antioksidan bakımından oldukça zengin olduğundan yaşlanma sürecinin yavaşlamasını sağlar. Daha fazla sebze tüketerek yaşıtlarınızdan daha genç görünmeniz mümkündür. Sebze tüketimi arttığında hem enerjik hissedersiniz hem hastalıklara yakalanmazsınız hem de cildiniz çok daha gergin ve canlı görünür. .Hala neden daha fazla sebze tüketmeniz gerektiğini merak ediyor musunuz?

Sebze tüketimi için öneriler

  • Sebzelerin zengin besin değerlerinden tam olarak faydalanabilmek için mutlaka taze tüketmeniz gerekir.
  • Mevsiminde sebze tüketmek de yine besin değerleri açısından son derece önemlidir.
  • Sebzeleri çiğ ya da haşlanmış şekilde tüketmek çok daha fazla fayda sağlar.
  • Eğer sebzelerin tadını sevmiyorsanız smoothie şeklinde de tüketebilirsiniz.
  • Sebzeleri haşlama, fırınlama ya da ızgara şeklinde pişirerek besin değerlerini kaybetmeden tüketebilirsiniz.
  • Kızartma şeklinde sebze tüketmek faydadan çok zarar getirir.
  • Hazır konserve sebzeler birçok katkı maddesi içerebilir. Sebzeleri kendi yöntemlerinizde dondurucuda saklayarak mevsimi dışında kolaylıkla tüketebilirsiniz. Böylesi çok daha sağlıklı olacaktır.

DMCA.com Protection Status