Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?

karaciğer dostu yiyecekler

Karaciğer dostu yiyecekler tüketerek karaciğerimize iyi bakmamız mümkün. Sağlıklı yaşam için sağlıklı yiyecekler tüketmek gerekir. Karaciğerin sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmesi için iyi bakmamızda fayda vardır. Bunu fazla tuz tüketiminden kaçınmak, alkol ve sigara bağımlılığından kurtulmak gibi değişikliklerle yapabiliriz. Bunların yanı sıra karaciğer dostu yiyecekler tüketmek de önem taşır.

karaciğer dostu yiyecekler

İşte karaciğer dostu yiyecekler listesi!

Ispanak

Ispanak, demir bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzelerden biridir. Bu özelliği sayesinde kan yaparak vücuda katkıda bulunur. Kan yapması sayesinde karaciğere iyi geldiği bilinmektedir. Antioksidan özelliği de olan ıspanak aynı zamanda karaciğeri temizler. Ispanak, uzmanlar tarafından her gafta tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

Badem

Karaciğeri güçlendirmesi ile bilinen badem E vitamini bakımından zengindir. Karaciğerin hızlı çalışmasını da desteklediği için uzmanlar tarafından günde bir avuç badem tüketilmesi önerilmektedir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, sağlığa sayısız faydası bulunan bitki çaylarından biridir. Antioksidan özelliği sayesinde karaciğerin işlevlerini de yerine getirmesini destekler. Günde bir fincan yeşil çay içerek karaciğerinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Yaban Mersini

Obezite ve yüksek kolesterol gibi yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren hastalıklar için önerilen besinlerden biri yaban mersinidir. Çünkü yaban mersini karaciğeri korur. Her gün bir avuç yaban mersini tüketmek karaciğer sağlığı için önem taşır. Antioksidan özelliği de bulunduğundan sağlığa oldukça faydalıdır.

Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak karaciğerdeki enzim üretimini arttırır. Bu şekilde karaciğerin işlevini destekler ve karaciğeri daha sağlıklı hale getirir.

Greyfurt

Diyetlerde tüketilmesi önerilen greyfurt aynı zamanda karaciğer sağlığı için de oldukça faydalıdır. C vitamini zengini olması sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Greyfurtun en önemli özelliği vücuttaki toksinlerin atılmasına tardımcı olmasıdır. Bu sayede karaciğeri temizler. Bol bol greyfurt tüketerek hem karaciğerinizi sağlıklı tutabilir hem de bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

Pancar

Bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi için önemli göreve sahip bir sebzedir. Düzenli pancar tüketimi ile karaciğerinizi daha sağlıklı bir hale getirmeniz mümkündür. Özellikle pancar turşusu, bağışıklık sistemini ve karaciğeri güçlendirir.

Zerdeçal

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinen zerdeçal, karaciğeri de temizleme etkisine sahiptir. Uzmanlar tarafından da önerilen zerdeçal, vücuttaki toksinlerin atılmasını destekler. Safra üretimini de arttırdığı için karaciğerin yorulmasını engeller. Yemeklerde ve salatalarda zerdeçal kullanarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Lahana

Lif zengini lahananın en önemli özelliği sindirim sistemini düzenlemesidir. Sindirim sistemi, doğru şekilde çalıştığında vücudun birçok işlevi de doğru şekilde yerine getirilir. Bu açıdan lahana, karaciğer için de dolaylı da olsa çok faydalıdır. Karaciğerin çalışmasını destekler. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin atılımını sağladığı için de karaciğeri temizler.

Avokado

Sağlık açısından sayısız faydası bulunan avokado her ne kadar diyet ile özdeşleşmiş olsa da her yaştan insanın tüketmesi gereken yiyeceklerden biridir. Avokadonun en önemli işlevi, toksinlerin karaciğerden atılmasını sağlamasıdır. K vitamini açısından da zengin olduğu için karaciğerin çalışmasını destekler. Öğlen yemeklerinde ya da kahvaltılardan tüketebileceğiniz avokado aynı zamanda düşük kalorilidir.

Enginar

Safra üretimini destekleyerek karaciğerin çalışmasını destekleyen enginar, aynı zamanda karaciğeri temizler. Düşük kalorili olması sebebiyle diyet yapanlar da bol bol tüketebilir.

Biberiye

Biberiye, düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sistemin problemlerini giderir. Karaciğerin kendi kendini yenilemesi için de biberiyenin etkileri araştırmalarca kanıtlanmıştır. Biberiye salatalarda kullanılabileceği gibi çay şeklinde de tüketilebilir. Karaciğerin temizlenmesi ve iyi çalışmasının desteklenmesi açısından günde iki fincan biberiye çayı içilmesi faydalıdır. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz varsa biberiye çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

DMCA.com Protection Status