Zencefil Suyu ile Sindirim Sisteminizi Güçlendirin

zencefil suyu

Yoğun geçen bir günün ardından günün yorgunluğunu atmak için asitli içeceklere yönelmek yerine ev ortamında, kendi mutfağınızda hazırlayacağınız içeceklerin çok daha sağlıklı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu içeceklerden bir tanesi de Zencefil Suyu. “Metabolizmasını düşünen insan baharatı” olarak bilinen zencefil, sadece mevcut formunuzu korumaya yaramaz, aynı zamanda bağışıklık sisteminiz mevsimsel gribe karşı daha dayanıklı hale gelir.

İçinde bulunduğumuz zorlu korona virüs günlerinde başımıza gelmesini istemeyeceğimiz bir şey varsa o da hastalanmak olacaktır. Nitekim, sonbahar mevsimi ile birlikte soğuk algınlığı vakalarında patlama yaşanması herkes tarafından bilinen bir gerçek. Korona virüs vakaları ile soğuk algınlığına yakalanan bir kişinin hemen hemen aynı semptomları göstermesinden ötürü, hastaneye başvurduğunuz takdirde otomatik olarak Kovid polikliniğine yönlendiriliyorsunuz. Yani, korona virüs hastası olmamanıza rağmen sadece aynı semptomları göstermenizden ötürü Kovid polikliniğine yönlendirilip belki de korona virüs hastaları ile temas edebilirsiniz. İşte bütün bu felaket senaryosu yaşanmaması için sonbahar günlerinde bağışıklığınızı kuvvetlendirecek sağlıklı içecek ve yiyecek tüketimine ihtiyacınız var. Zencefil suyu da bağışıklık sisteminize doğrudan etki de bulunacak bir içecek olma özelliğini taşıyor. Peki, zencefil suyunun nasıl yapıldığını, hazırlanma süresini ve gerekli olan malzemeleri biliyor musunuz?

zencefil suyu

Zencefil Suyu ile Fazla Yağlarınızdan Kurtulun

Metabolizmayı güçlendiren bir besin takviyesi olarak bilinen zencefil, sadece metabolizmayı güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulmanız adına hayati derecede önemli bir rol üstlenir. 15 dakika gibi kısa süre içerisinde hazırlayabileceğiniz zencefil suyu ile mevcut formunuzu koruyabilir, diyetisyeninizin sizin için belirlediği hedefe bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Hazırlanış sürecinde çok fazla ürüne ihtiyacınız olmadığından ve sadece 15 dakika içerisinde en iyi sonuca ulaşabilecek olmanız kale alındığında, zencefil suyunu hem iş yerinde hem ev ortamında hazırlayabilirsiniz. Zencefil, bir baharat türü olarak çok fazla zengin mineral çeşidi barındırdığı için günün yorgunluğunu istediğiniz gibi atabilir veya gün içerisinde enerji depolayabilirsiniz.

Zencefil Suyu Yapabilmek için Gerekli Olan Malzemeler

Sadece 15 dakika içerisinde kendiniz ve bir başkası için hazırlayabileceğiniz iki bardak zencefil suyu için aşağıdaki malzeme listesini doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde yüzde yüz verim alabileceğinizden emin olmalısınız. Eğer sadece kendiniz için zencefil suyu hazırlıyorsanız, malzemeleri buna göre artırıp-azaltabilirsiniz veya ikinci bardağı farklı bir gün tüketebilirsiniz. Üründen tasarruf etme hakkı tamamen size ait. İkincil-üçüncül kişilerin tasarruf hakkınıza dair herhangi bir öneride bulunmasının etik olmayacağını belirtip malzeme listesine geçelim. Günün yorgunluğunu atmak için hazırlayacağınız zencefil suyu için şu malzemelere ihtiyacınız var;

  • 1 çay kaşığı zencefil (Zencefilin rendelenmiş olması tercih edilir.)
  • 1 adet limon.
  • 1 adet salatalık. (Salatanın boyutuna göre iki adet salata da kullanabilirsiniz. Burada önemli olan şey, salatanın aromasını genel aroma haline getirmemek. Zencefil suyu yaptığınızı unutmayın.)
  • 1 adet lime
  • 700 ml su
  • 2 ila 3 adet nane yaprağı

dipnot: Yukarıda belirtilen malzemelerin hepsi iki kişilik zencefil suyu yapabilmek için önerilmiştir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi eğer ikinci bir kişi için veya ikinci bir bardak yapmak istemiyorsanız malzemelerinizi buna göre azaltabilirsiniz. Azaltma işlemini yarı yarıya gerçekleştirdiğiniz takdirde yine aynı verimi alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Zencefil Suyu Tarifi

  • Sebzelerinizi iyice yıkayıp kurumaya bıraktıktan sonra ilk olarak salatalığınızın kabuklarını soyup ince ince dilimlemeye başlayın.
  • Bu işlemin ardından tıpkı salatalık gibi limon, lime ve zencefili de aynı şekilde dilimlemeye başlayın.
  • Öte yandan bir şişenin içerisine 2 litre su koyup nane yaprakları eklemeyi unutmayın. Bu sayede nane aromasını alabileceksiniz. (2 litre önerilmesindeki amaç her gün aynı şeylerle uğraşmak yerine tek seferliğine yapıp birkaç gün kullanabilmenizden ötürü geliyor)
  • Son olarak, dilimlediğiniz ürünleri de şişedeki suya koyup bir gece buzdolabında bekletin. Bu dinlendirme işleminden sonra afiyetle diyetlik zencefil suyunu tüketebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status