Spor Sonrası Ne Yemeliyim? Spor Sonrası Yemek

spor sonrası ne yemeliyim

Spor sonrası ne yemeliyim sorusu kilo verme sürecinde en çok merak edilen konulardan biridir. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak, doğru spor ve diyet programını uygulamakla mümkündür. Kilo vermek ve hayalinizdeki vücuda kavuşmak için sağlıklı beslenme ile birlikte spor yapmak oldukça önemlidir. Yapılan egzersizler sonrası büyük ölçüde enerji kaybedilmiş olur. Genellikle egzersizlerden sonra büyük bir açlık hissedilir. Bu açlık enerji kaybından dolayı oluşur. Bu açlık krizleri ile spor sonrasında fazla yemek yeme dürtüsü oluşabilir. Ancak sağlıklı beslenmeye devam etmek ve egzersiz sonrasında kasların kendi kendini onarabilmesi için doğru şekilde beslenmek önem taşır. Peki spor yaptıktan sonra ne zaman bir şeyler tüketmek gerekir?

spor sonrası ne yemeliyim

Spordan sonra ne zaman yemek yemeli?

Egzersiz yaptıktan sonra ne zaman yemek yenmesi gerektiği de birçok kişi için merak konusudur. Spor sonrasında açlık krizi ve halsizlik oluşabilir. Spor esnasında enerji harcandığı için bunun oluşması son derece normaldir. Bu enerjiyi terine koymak için sağlıklı besinler tüketmek gerekir. Özellikle protein içeren besinleri tüketmek önem taşır. Sporu bitirdikten sonra 45 dakika içinde yemek yenmesi önerilir. Ancak bu sürede yemek yenemeyecekse en fazla 2 saat içinde yemek yenmesi gerekir. Yemek öncesinde ve sonrasında sıvı tüketmeye de özen göstermek gerekir. Egzersiz sırasında sıvı kaybı yaşandığı için bol bol su tüketilmesi önemlidir.

Spor sonrası ne yemeliyim?

Yumurta

Spor sonrasında tüketilmesi gereken besinlerin başında yumurta gelir. Aktif spor hayatı olan kişilerin 8-10 tane yumurta tüketmesinin en önemli sebebi yumurtanın protein bakımından zengin olmasıdır. Eğer siz de egzersiz yapıyorsanız her gün birkaç tane yumurta tüketmenizde fayda vardır. Özellikle kahvaltıdan önce egzersiz yaptıysanız kahvaltıda bol bol yumurta tüketerek enerji kazanabilir ve proteinin kaslarınızı onarmasını sağlayabilirsiniz. Yumurta aynı zamanda tok tuttuğu için diyetinizi de kolaylaştıracaktır.

Yoğurt

Bazı kişiler spor sonrasında tatlı krizine girer. Eğer siz de tatlı tüketmeye yöneliyorsanız bunu en sağlıklı yoldan yapmalısınız. Yoğurt ile hazırlayacağınız tarifler hem enerji almanıza hem de tatlı krizlerinizi çözmenize yarar. Meyve, kuru yemiş, yulaf ile zenginleştirilmiş bir kase yoğurt ile kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Kinoa

Spor sonrasında pilav tüketilmesi söylense de daha sağlıklı bir yaşam için pirinç yerine kinoa tüketmek çok daha doğru bir tercihtir. Kinoa ile pilav yaparak tıka basa doyabilirsiniz. Lif açısından zengin olduğu için uzun süre tok kalmanızı da sağlar. Kinoanın bir diğer özelliği de metabolizmayı hızlandırmasıdır. Kinoayı aynı zamanda sebze yemeklerinde ya da salatalarda da kullanabilirsiniz.

Ton Balığı

Ton balığı, pratik tarifler yapmak açısından en iyi tercihlerden biridir. Tam buğday ekmeği kullanarak bir sandviç hazırlayabilir ve spor sonrasında tüketebilirsiniz. Ton balığı hem protein hem de omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Muz

Spordan sonra hemen yemek yemek istemiyorsanız ya da vaktiniz yoksa oluşan açlık krizini çözmek için bir adet muz tüketebilirsiniz. Muz spor öncesinde enerji vermesi için tüketilebildiği gibi spor sonrasında da tüketilir. Muz kan şekerini dengeleme özelliği sayesinde tatlı krizleri için iyi bir çözüm sunar.

Salata

Kilo vermek için yediklerinize dikkat ediyorsanız spor sonrasında yüksek kalorili yemekler yerine salata da tüketebilirsiniz. Düşük kalorili olmasının yanı sıra metabolizmayı hızlandıracak yeşil yapraklı sebzeler de barındıran salatalar en ideal tercihtir. Protein almak için ızgara tavuklu salatalar tercih edebilirsiniz.

Izgara Et Yemekleri

Et tüketmek spor sonrasında kasların onarımı için yapılacak en doğru şeydir. Kırmızı et, köfte ya da tavuk tüketerek daha sağlıklı olabilirsiniz. Ancak et tüketirken pişirme yöntemine dikkat etmenizde fayda vardır. Yağsız bir şekilde ızgarada pişen et ürünleri daha az kalori içerir.

DMCA.com Protection Status