İyotlu Tuz Nedir? İyotlu Tuz Faydaları Nelerdir?

iyotlu tuz faydaları

Daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için iyotlu tuz faydaları ve özelliklerini öğrenmeye ne dersiniz? Yemeklerinizde iyotlu tuz mu iyotsuz tuz mu kullanıyorsunuz? Bu konuyla ilgili birçok tartışma vardır. Sağlık açısından hangisinin daha faydalı olduğu bazı bilgiler ışığında belirlenmiştir. O halde sizin için derlediğimiz iyotlu tuz faydaları ve özelliklerine göz atalım.

İyot nedir?

İyot, vücudumuz için son derece önemli bir mineraldir. Süt ürünleri, deniz ürünlerinde, yumurta ve tahılda bulunur. İyot eksikliği yaygın olarak görülen bir sorun olduğu için sofra tuzlarına eklenmiştir.

Tiroid bezi, metabolizma faaliyetlerinin düzenlenmesi, doku tamirinin desteklenmesi ve büyüme gelişmeyi sağlayan tiroid hormonlarının üretimi için iyota ihtiyaç duyar. Tiroid hormonları, kalp hızı, kan basıncı ve vücut ısısısın kontrol edilmesinde önemli bir role sahiptir. İyor, tiroid sağlığının yanı sıra vücut için birçok açıdan faydalı bir mineraldir. Yapılan araştırmalara göre iyotun bağışıklık sistemini de güçlendirdiği saptanmıştır. Çalışmalar, meme hastalığının tedavisinde de destekleyici olduğunu ortaya koymuştur.

iyotlu tuz faydaları

İlginizi çekebilir: Tarçının Faydaları ve Besin Değerleri Nedir?

İyotlu tuz faydaları nelerdir?

Tiroid bezinin işlevini destekler.

Vücutta tiroidin doğru şekilde çalışması için iyota gerek vardır. Tiroid hormonları metabolizmayı düzenler.

Beyin işlevlerini geliştirir.

İyotlu tuz tüketerek beyin fonksiyonlarının iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hafıza güçlenir, öğrenme yeteneği artar ve konsantrasyon sağlanır.

Gebelik için gereklidir.

İyotlu tuz kullanımı düşük ve ölü doğum riskini düşürmektedir. Aynı zamanda anne karnındaki bebeğin gelişimi için son derece önemlidir.

Depresyona iyi gelir.

Kaygı bozukluğu ve depresyon, iyot eksiliği ile tetiklenebilir. Bu açıdan depresyonla savaşırken iyotlu tuz tüketmek de son derece önemlidir.

Zayıflamaya yardımcı olur.

İyotun en önemli işlevlerinden biri metabolizmanın işlevlerinin düzenlenmesidir. Metabolizma doğru şekilde çalıştığında daha kolay kilo vermek mümkündür. Aynı zamanda iyotlu tuz tüketimi ile daha enerjik olmak ve egzersiz performansının artması da mümkündür.

iyotlu tuz faydaları

İlginizi çekebilir: Lektin Nedir? Lektinin Zararları Nelerdir?

Bağırsakları rahatlatır.

İyotlu tuz faydaları arasında bağırsaklardaki bakterilerin artmasını önlemek de vardır. İrritabl bağırsak sendromunun neden olduğu rahatsızlıkları ortadan kaldırma konusunda da son derece etkilidir.

Cildi güzelleştirir.

Kuru, cansız ve mat bir cildiniz varsa iyot eksikliği problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz. İyotlu tuz tüketimi ile cilt sorunlarını gidermek mümkündür.

Toksinlerden arındırır.

İyotlu tuz faydaları arasında vücuda zarar veren ve vücudu yoran toksinlerin atılmasını sağlamak da vardır.

İyotlu tuzun yanı sıra iyot içeren diğer besinler şunlardır:

  • Deniz yosunu: 1 tabaka kurutulmuş, RDI’nın % 11–1,989’unu içerir.
  • Morina balığı: 85 gramı RDI’nın % 66’sını içerir.
  • Yoğurt: 1 fincan (245 gram) RDI’nın % 50’sini içerir.
  • Süt: 1 fincan (237 ml) RDI’nın % 37’sini içerir.
  • Karides: 85 gramı RDI’nın % 23’ünü içerir.
  • Makarna: 1 fincan (200 gram) RDI’ nın % 18’ini içerir.
  • Yumurta: 1 büyük yumurta RDI’nın % 16’sını içerir.
  • Konserve ton balığı: 85 gram RDI’nın % 11’ini içerir.
  • Kuru erik: 5 kuru erik RDI’nın % 9 içerir.

 

DMCA.com Protection Status