Folik Asitin Faydaları Nelerdir?

folik asitin faydaları

Sizin için folik asitin faydaları ve diğer özelliklerini derledik. Folik asit ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için daha önce derlediğimiz Folik Asit İçeren Besinler yazımıza da göz atmayı unutmayın. O halde siz de hazırsanız folik asitin faydaları listesine birlikte göz atalım.

Folik asit (folat) nedir?

Proteinleri oluşturan amino asitlerin normal metabolizmasını destekleyen bir vitamindir. Kan hücrelerinin üretiminde ve çoğalmasında da etkili olan folik asit, normal kan hücrelerinin oluşumunda da etkin rol oynar. İnsan vücudu sentezleyemediği için besinler yoluyla alınması gerekir. Yetişkinler ve çocuklar tarafından düzenli olarak tüketilmesi gereken bu vitamin, doğal besinlerin yanı sıra takviyelerde de bulunabilir. Peki folik asitin faydaları nelerdir?

folik asitin faydaları

İşte folik asitin faydaları

Birçok farklı gıdadan elde edilebilen folik asit, vücuda birçok fayda sağlar. Yeşil yapraklı sebzelerde, bakliyatlarda, turunçgillerde, kuruyemişlerde ve daha fazlasında bulunan vitaminler, çeşitli vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesine yardımcı olur. Ayrıca vücuda gerekli oksijeni sağlayan kan hücrelerinin normal oluşumuna da yardımcı olur.  Çalışmalar yeterli folat almanın depresyon riskini azaltabileceğini göstermiştir. Homosistein adı verilen bir maddenin normal metabolizmasını da etkileyen folik asidin bu özelliği sayesinde kalp sağlığının korunmasına yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Bağışıklık sisteminin işlevi, vücuda ait olanı ve ona yabancı olanı ayırt etmektir. Vücuttaki çeşitli patojen mikroorganizmalarla savaşan bağışıklık sistemi, aynı zamanda iç etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek hastalıkları da sürekli olarak arar. Vücudun en küçük yapı taşlarından biri olan hücreler, tüm canlılar gibi bir yaşam döngüsüne sahiptir. Bu döngü sırasında hücreler insan gibi doğar, büyür, belirli bir büyüklüğe ulaşır ve bölünerek çoğalır.

folik asitin faydaları

Her hücre artık işini düzgün yapamayacağını anladığında parçalanmaya başlar. Folik asit, diğer birçok normal vücut fonksiyonuna katkıda bulunmanın yanı sıra hücre bölünmesinde de rol oynar.  Folik asidin en önemli faydalarından biri hamilelik sırasında ve öncesinde sağlamasıdır. Hamilelik sırasında folik asit tüketimi, anne adayında uygun folat seviyelerine katkıda bulunur, böylece bebekte oluşabilecek spina bifida veya anensefali gibi nöral tüp defekti riskini azaltır. Bu desteği sağlamak için sizin için doğru doz ve ne kadar süreyle doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Folik asit eksikliği belirtileri nelerdir?

Vücutta pek çok farklı fonksiyonda görev alan folik asit, her gün bir miktar tüketilmektedir. Folik asit eksikliği, doğal kaynaklar veya takviyeler yeterince tüketilmediğinde ortaya çıkar. Folik asit eksikliğinin öne çıkan belirtileri arasında halsizlik, yorgunluk, sinirlilik, baş ağrısı ve kas güçsüzlüğü gibi belirtiler yer alır. Vücudun her yerinde etkili olan düşük folik asit seviyeleri de kansızlığa neden olabilir. Kırmızı kan hücrelerinin normal üretimi ve bölünmesinde etkin rol oynayan bu vitaminin düşük seviyeleri daha ciddi sorunlara yol açabilir.

 

 

 

DMCA.com Protection Status