Fıstık Ezmesi Kilo Aldırır Mı? Fıstık Ezmesi Besin Değeri Nedir?

fıstık ezmesi kilo aldırır mı

Diyetlerde genellikle tüketilen fıstık ezmesi kilo aldırır mı? Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Lezzetiyle birçok kişinin favorisi haline gelen fıstık ezmesi, evde de kolaylıkla yapılabilen bir besin. Hem kendiniz hem de aileniz için yapabileceğiniz fıstık ezmesini kahvaltıda tüketebileceğiniz gibi tariflere de katabilirsiniz. Uzun süre muhafaza edilebilen fıstık ezmesi, özellikle enerji verdiği için spor yapanlar tarafından da sıklıkla tercih edilir.

Protein açısından da zengin olan bir besin olması diyet ve spor yapanlar için önemli bir besin olmasını sağlar. Vitamin ve mineraller içerdiği için oldukça besleyicidir. Ancak karbonhidrat ve yağ da içerdiği için tüketeceğiniz miktara dikkat etmeniz gerekir. Fıstık ezmesi hazırlanırken içine bazı malzemeler de eklenebilir. Bu malzemeler de kalori miktarını etkiler. Kurabiyelerde, kreplerde, yulaf lapalarında ve daha birçok tarifte kendine yer bulan fıstık ezmesi ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz? Peki fıstık ezmesi kilo aldırır mı?

fıstık ezmesi kilo aldırır mı

Fıstık ezmesi kalori ve besin değerleri nedir?

Fıstık ezmesi enerji vermesiyle ünlüdür. Her ne kadar diyetlerde tercih edilse de kalorisi yüksektir. 100 gram fıstık ezmesinde ortalama olarak 588 kalori vardır. Bu açıdan ne kadar tüketeceğiniz önem taşır. Protein bakımından da zengin olan fıstık ezmesinin 100 gramında 25 gram protein vardır. Yağ oranı da yüksek olduğu için fazla tüketildiğinde kilo aldırma ihtimali bulunur. Fıstık esmesinin en önemli özelliği potasyum ve B6 vitamini bakımından zengin olmasıdır. Bunların yanı sıra kalsiyum, sodyum, demir gibi önemli mineralleri de içerir. Özellikle soğuk kış günlerinde kahvaltıda tüketildiğinde vücudun enerji ihtiyacını karşılar. Protein gibi önemli besin içeriği olduğu için de sporcular için önemli bir besindir. Peki fıstık ezmesi kilo aldırır mı?

Fıstık ezmesi faydaları nelerdir?

  • Fıstık ezmesi, günlük olarak ihtiyaç duyulan protein miktarının önemli bir kısmını karşılar. Bu özelliği ile vegan ve vejetaryen beslenenler için de önemli bir besin kaynağıdır.
  • Fıstık ezmesi E vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda antioksidan maddeler de içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Özellikle evde yapılan fıstık ezmelerine bal da katıldığından vücut direncini daha da arttırır.
  • Fıstık ezmesinin vücuda önemli bir enerji kaynağı olması en önemli faydalarındandır. Özellikle spor öncesinde ya da ısınmak için çaba harcanan kış günlerinde önemli bir rol oynar.
  • Lif bakımından da zengin olduğu için sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.

Fıstık ezmesi kilo aldırır mı?

Gelelim fıstık ezmesi kilo aldırır mı sorusuna. Fıstık ezmesi yağ ve karbonhidrat içerdiği için kilo aldırmaya müsait bir yiyecektir. Eğer sıkı bir diyet yapıyorsanız ve karbonhidratı kestiyseniz sizin için uygun bir besin değildir. Ancak diyetiniz sıkı değilse ve aktif bir şekilde spor yapıyorsanız günde bir ya da iki tatlı kaşığı olacak şekilde tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ölçülü tüketildiği takdirde içeriğindeki proteinden faydalanabilirsiniz. Eğer spor öncesinde tüketirseniz enerji kazanabilirsiniz.

fıstık ezmeli sufle

Fıstık ezmesi nasıl tüketilir?

Fıstık ezmesi kilo aldırır mı sorusundan sonra nasıl tüketildiğine gelelim. Fıstık esmesi, yer fıstığının püre şekline getirildiğinden sonra bazı ilaveler ile kıvam verilmesi şeklinde elde edilir Kahvaltılarda direkt olarak ekmeğe sürülür. Bazı tatlı tariflerde rafine şeker yerine de kullanılabilir. Fıstık ezmesi, marketlerde kolayca bulunur. Ancak ilave maddeler olsun istemiyorsanız evde de kolayca yapabilirsiniz. Organik fıstık edinerek evinizde çok daha besleyici ve güvenilir bir fıstık ezmesi elde edebilirsiniz. Fıstık ezmesini, diyet tariflerde de kullanarak tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Şeker yerine kullanıldığında tarifin çok daha besleyici olacağı kesindir. Bu açıdan kurabiye, kek, waffle, pancake gibi farklı tariflerde fıstık ezmesi kullanılabilir.

 

İlginizi çekebilir: Fıstık Ezmeli Sufle Tarifi Nasıl Yapılır?

DMCA.com Protection Status