Karaciğer Dostu Enginarın Faydaları Nelerdir?

enginarın faydaları

Enginarın faydaları, özellikle sağlıklı yaşamak isteyenler için önem arz eder. Antik Mısır’da doğurganlık sembolü olduğu bilinen enginar, tam bir vitamin deposudur. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yetişen bir bitkidir. Antioksidan maddeler bakımından zengin olduğu için özellikle karaciğere iyi geldiği bilinmektedir. Vücuttaki zararlı maddelerin ve toksinlerden vücuttan atılması karaciğer sayesinde gerçekleşir. Bu nedenle karaciğer sağlığını korumak için tüketilebilecek en iyi sebzelerden biri enginardır. Özellikle yapraklarını tüketmek bolca vitamin ve mineral almak için önemlidir.

Enginarın içeriğindeki vitamin ve minerallerin kaybolmaması için az pişirmekte fayda vardır. Uzmanlar özellikle hava kirliliği olan yerlerde yaşayanlar, zararlı maddelerin solunduğu işlerde çalışanlar ve alkol tüketenlerin vücudunu toksinlerden arındırması için enginar yemesi gerektiğini söyler. Vakit kaybetmeden şifa dostu sebzenin faydalarına yakından bakmaya ne dersiniz? İşte enginarın faydaları listesi!

enginarın faydaları

Baklalı Enginar Tarifi Nasıl Yapılır?

Enginarın faydaları nelerdir?

 • Kötü kolesterolü düşürme etkisine sahip olan kolesterol aynı zamanda yüksek kolesterole de iyi gelir. Kolesterol hastalığı bulunanların özellikle enginar çayı tüketmesinde fayda vardır.
 • Antioksidan maddeler içermesi sebebiyle toksinlerin karaciğer yoluyla vücuttan atılmasını sağlar. Bu özelliğinin yanı sıra karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürür.
 • Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını destekler.
 • Bağırsak sorunlarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Özellikle kabızlık ya da ishal gibi problemlerin çözümünde son derece faydalıdır.
 • Düzenli olarak enginar tüketildiğinde kansızlık gibi problemlerin önüne geçmek mümkündür.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini oldukça aza indirir. Aynı zamanda vücudu bakteri ve virüslere karşı da korur.
 • Enginarın faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi de vardır. Kemikleri güçlendirerek kemik erimesi hastalığına yakalanma ihtimalini azaltır. Aynı zamanda çocukların kemik ve kas gelişimini destekler.
 • Ağız ve diş sağlığının korunmasına destek olur. Dişlerin güçlenmesini sağlar ve çürük gibi ağız hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde düşürür.
 • Enginarın yaprakları idrar söktürücü görevi görür. Özellikle şişkinlik, ödem ve hazımsızlık problemi yaşayanlar enginar yaprakları tüketerek bu sorundan kurtulabilir.
 • Düzenli olarak enginar tüketilirse, mantar, egzama gibi cilt hastalıklarında iyileşme görülür. Aynı zamanda cildin daha parlak ve canlı görünmesine katkıda bulunur.
 • Enginarın faydaları arasında böbrek taşı oluşumunu engellemesi de vardır. Aynı zamanda safra kesesi ve böbreklerin düzenli çalışmasını da destekler.
 • Sinir sistemi ve beyin üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenler enginar tüketenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riski de oldukça düşüktür.

enginar çorbası

Enginar nasıl tüketilir?

Vitamin deposu enginarı tüketmenin birçok yolu vardır. Enginarın yaprağının yanı sıra kalbi de tüketilir. Enginar kalbini, zeytinyağlı sulu yemek şeklinde pişirebilirsiniz. Havuç ve patates de ekleyerek daha lezzetli bir yemek elde edebilirsiniz. Enginar kalbini doğrayarak salataya katabilirsiniz. Enginarın yapraklarıyla sarma yapabilirsiniz. Enginarın en yaygın kullanım biçimi zeytinyağlı yemek şeklindedir. Ancak diğer sebze yemeklerinde olduğu gibi çeşitlendirerek lezzetlendirebilirsiniz.

Enginarın kalori ve besin değeri nedir?

Enginarın faydaları listesinden sonra besin değerlerini de keşfedelim. Enginarın içeriğinde lif, karbonhidrat, protein, vitamin ve antioksidan bulunur. Bu açıdan şifa deposu olarak adlandırılır. Pişmiş enginarın 100 gramında 53 kalori bulunur. Bu açıdan diyetlerde de tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur. 100 gram enginar tükettiğinizde günlük olarak ihtiyaç duyduğunu lif miktarının %20’sini karşılamış olursunuz.

Enginar, metabolizmayı hızlandırdığı ve tok tuttuğu için diyet yapmayı kolaylaştırır. Bu açıdan diyetlerde bol bol tüketilmesi önerilir. Enginarda bol miktarda C, B6, B2, B1 ve A vitamini bulunmaktadır. Bunun yanı sıra folik asit, magnezyum, potasyum, sodyum, demir, kalsiyum, fosfor, silisyum, manganez ve kükürt de bol miktarda vardır. K vitamini açısından da zengin olan enginarı 100 gram tükettiğinizde günlük K vitamini ihtiyacının %18’ini karşılamış olursunuz.

DMCA.com Protection Status