Azimle Ulaştığım 3 Ayda 21 Kilo Verme Hikayem

Azimle Ulaştığım 3 Ayda 21 Kilo Verme Hikayem

Hayatı boyunca hiç zayıf olmamış bir kadın olarak sonunda dilediğim gibi kıyafet alışverişi yapabiliyor olmak benim hayatımın bir mucizesi. Ergenlikten itibaren aldığım kilolar, her zaman geri planda kalmama neden oldu. Voleybol oynamayı çok sevmeme rağmen fazla kilolarım yüzünden takıma kabul edilmeyeceğimi düşünerek hiçbir şekilde bir girişimde bulunmadım. Okuldaki etkinliklerin hiçbirinde görev almak istemedim. Arkadaşlarımın bana taktığı “tombik” ismi kabusum gibi peşimden geliyordu. Beni “tombik” diyerek seviyor olsalar bile bu benim içimde derin yaralar açıyordu. Çünkü ben “tombik” olmak istemiyordum. Lise bittikten sonra kız arkadaşlarım boy atmaya, güzel kıyafetler giyip makyaj yapmaya başladı. Tüm bunlardan geri kalıyor olmak beni daha derin bir depresyona sürüklüyordu. Makyaj yapmak, alışveriş yapmak ve gezmek için harcayacağım vakitleri hem evimde geçiriyordum. O zamanlar henüz 75 kiloydum. Çok istediğim Türkçe öğretmenliği bölümünü kazandığımda ise 80 kiloyu görmüştüm bile. Üniversite benim için bambaşka bir ortam demekti. Yeni insanlarla tanışmak, yeni arkadaşlıklar edinmek biraz daha dışa dönük olmamı sağladı. Ama gittikçe artan kilolarım sanki beni eve hapsetmek ister gibiydi. Kendimi derslere vererek okulumu en başarılı şekilde bitirdim. Kilolarım sayesinde asosyal olmak, belki de başarılı bir öğrenci olmamı sağlamıştı. Ancak başarılı olmak beni tatmin etmeye yetmiyordu. Sosyal hayatta da başarılı olabilmek için kilo vermem gerektiğini biliyordum.

Üniversiteden mezun olduktan sonra benim için stresli bir hayat başladı. Atanma telaşı içinde geçirdiğim günlerde çareyi hep yemek yemekte buldum. Gün içinde sürekli bir şeyler atıştırıyordum. Yemek yapmayı ve mutfakta vakit geçirmeyi sevmem de bunda etkiliydi. Her gün kek, börek ve farklı hamur işleri yaparak stresimi atıyordum. Sadece yaparak değil aynı zamanda yiyerek de. Yaptığım her şeyi bir oturuşta tüketiyor ve bu şekilde kendimi rahatlatıyordum. Atanma süreci boyunca tam 15 kilo aldım. Atanmayı beklerken bir gün öğretmenlik yapacağımı hayal ediyordum. Ve bir gün aynaya bakarken bu şekilde öğretmenlik yapamayacağımı hissederek kahroldum. Bu kilolarla çocuklarla nasıl vakit geçirecektim? Okula gittiğimde benimle dalga geçecekler miydi? Tüm bu düşünceler beni büyük bir korkuya sürükledi. O kadar endişelendim ki umarım atanmam diye düşünmeye başladım. Çok geçmeden bu düşüncemin de büyük bir yanlış olduğunu anladım ve o andan itibaren kilo vermeye karar verdim!

Zayıflama Hikayem

Yaptığım araştırmalarla bir sürü diyet listesi buldum. İlk defa diyet yapacak olmam beni hem heyecanlandırıyor hem de korkutuyordu. Diyete başladığım ilk günlerde koltuktan kalkamayacak duruma gelmiştim. Artık mutfağa gidip kendime yemek yapacak takatim bile olmuyordu. Açlığımı bastırmak için havuç, salatalık yiyordum. Bu şekilde kilo kaybedeceğime emindim. Bir gün tansiyonum düşüp de bayıldığımda böyle kilo vermenin mümkün olmadığını anlamıştım. Bu diyet hikayesinden sonra yediklerimi yakarsam kilo verebileceğimi düşündüm. Diyet yapmak yerine egzersiz yapacaktım. Bulduğum birkaç egzersiz videosuyla başladım. İlk hafta, spor yapıyor olduğum için çok mutluydum. Nasılsa kalori yakıyorum diyerek yemeye de devam ediyordum. 2 haftanın sonunda kilo kaybettiğimi göreceğim için çok heyecanlıydım. Ama tartıya çıktığımda 3 kilo daha almış olduğumu gördüm. Ne yaparsam yapayım kilo veremiyor ve üzerine almaya devam ediyordum.Sonunda arkadaşlarımın da ısrarlarıyla bir uzmanla görüşmenin en doğru yol olacağına karar verdim.

Diyet Araştırması 

Henüz bir uzmana başvurmadan atanmam gerçekleşmiş ve bir ortaokulda Türkçe öğretmeni olarak çalışmaya başlamıştım. Çalışma temposu içerisinde kilolarım yüzünden sık sık yorgun düşüyor ve nefes nefese kalıyordum. Diyet yapmak için bir uzmana başvurmak için önce bir araştırma yaptım. Araştırma yaparken Aristo Diyeti diye bir diyet ile karşılaştım. İnternette bu diyet ile zayıflayanların hikayeleri beni oldukça etkiledi. Bu diyet Dr. Gönül Ateşsaçan tarafından bulunmuş, hatta bununla ilgili kitabı da var.  Aristo diyeti hayvansal proteinleri ve glütenli gıdaları azalttığımız ve bitkisel bazlı beslediğimiz bir diyet. Bu diyete başladığınızda ilk ay kilonuzun %10’unu verebiliyorsunuz. Yani 80 kilodaysanız %10’u olan 8 kiloyu ilk ayda rahatlıkla verebildiğinizi söylüyorlar. İsterseniz Aristo Diyeti ile Yeni Yaşam kitabını okuyarak temel şeyleri öğrenebilirsiniz. Diyet öncesi özel bir test yapılıyor, böylelikle neden kilo veremediğiniz ve nelerin size kilo aldırdığını öğrenebiliyorsunuz. Buna uygun olan sizi zorlamayacak, vücudunuzu tüm ihtiyaçlarını karşılayacak program hazırlıyorlar ve sürekli takip ediyorlar.

Diyete Başlama

Bunların üzerine biraz daha aristo diyetini  araştırınca ikna oldum ve ilk yaptığım şey koşa koşa Dr. Gönül Ateşsaçan‘ın kliniğine gitmek oldu. Yapılan testlerle tüm alerjilerim, hastalıklarım, vitamin eksikliklerimi gördüler. Yediklerim ve hareketsiz yaşamım yüzünden metabolizma hızım çok düşmüştü. Bir diyetisyenin vereceği listede damak tadıma uymayan, tatsız tutsuz yemekler olacağını sanırdım. Ama Gönül Hanım’ın bana verdiği listeyi görünce inanamadım. Bu kadar yemeği yiyerek nasıl kilo verebilirim diye düşünsem de listeyi eksiksiz tamamladım. Çalıştığım okul evimden 20 dakika uzaklıktaydı. Arabayla gitmek yerine her sabah ve her akşam yürümeye başladım. Bana özel olarak hazırlanan diyet listemi eksiksiz tamamlarken hiç aç kalmıyordum. Hatta bu kadar lezzetli yemekler yiyebiliyor olmak çok şanslı hissettiriyordu.

Zayıflama Sonucum

Azimle Ulaştığım 3 Ayda 21 Kilo Verme Hikayem Azimle Ulaştığım 3 Ayda 21 Kilo Verme Hikayem

İlk ay 95 kilo olarak başladığım aristo diyetinde ilk ay 9 kilo verdim!  Buna inanamıyordum çünkü bu kadar kiloyu hiç zorlanmadan ve kolayca verebilmiştim. Bu durum diyete devam etmemi ve pes etmememi sağladı. 95 kilo olarak başladığım bu yola 74 kilo ile devam ediyorum. Aristo Diyeti ile 3 ayda 21 kilo vererek bambaşka bir insana dönüştüm. Öğrencilerim her gün güzelleştiğimi söylüyor. Sırada 60 kiloya düşmek ve gardırobumu baştan aşağı düzenlemek var! Bu hayat tarzına o kadar alıştım ki, bir daha beslenme düzenimi değiştireceğimi ve eski halime döneceğimi asla düşünmüyorum. Gönül hanım ve aristo diyeti ile zayıflama süreci oldukça kolay ve keyifliydi, ayrıca gönül hanımın asistanları da  bana yardımcı oldular. Hepsine çok teşekkür ederim, yakın çevreme ve her yere kendilerini öneriyorum. Bu bedene hapsolmuş bir şekilde yaşamak zorunda değilsiniz. Benim kilo verme hikayem de bu. Umarım size ilham olmuşumdur.

 

DMCA.com Protection Status