Yer Elmasının Faydaları Nelerdir? Yer Elması Neye İyi Gelir?

yer elmasının faydaları

Sağlıklı beslenme alanında genellikle adından söz edilen yer elmasının faydaları ile ilgili yeni bilgiler keşfetmeye ne dersiniz? Yer elması, sert, beyaz ve nişastalı bir kök sebzedir. Ülkemizde de sıklıkla yetiştirilen bu sebze, aslında birçok tarifte yer ala bilir. Sağlık açısından faydalı olmasının yanı sıra son derece lezzetlidir.

Vitamin ve mineraller yönünden zengin olduğu için sağlıklı beslenmek ya da kilo vermek isteyenler tarafından da tüketilebilir. Hem çiğ hem de pişmiş şekilde tüketilebilmektedir. Çorbalarda, salatalarda veya sulu yemeklerde kullanılabilir. O halde vakit kaybetmeden yer elmasının faydaları listesine göz atmaya ne dersiniz?

yer elmasının faydaları

İlginizi çekebilir: Yeşil Soğan Faydaları Nelerdir? Yeşil Soğan Neye İyi Gelir?

Yer elmasının faydaları nelerdir?

Besleyici ve doyurucu bir kök sebze olan yer elmasının faydaları şunlardır:

Sindirimi rahatlatır.

Yer elmasında bulunan B1 vitamini, midedeki hidroklorik asit üretimimi destekler. Bu da sindirim sistemini rahatlatarak mide ağrılarının önlenmesine yardımcı olur. Aynı şekilde bol miktarda lif içermesi de yine sindirim sisteminin rahatlaması için önemli özelliklerinden biridir.

Kolesterol seviyelerini düzenler.

Yer alması, çözünebilir lifler bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde kolesterolü dengede tutar. Aynı zamanda içeriğindeki bu lif, kan basıncını ve inflamasyonu da azalttığı için kalp hastalıklarına yakalanma riskini önler.

Yüksek kan basıncını düşürür.

Yer elması, potasyum bakımından zengindir. Bunun yanı sıra düşük miktarda sodyum da içerdiği için yüksek kan basıncını düşürür. 1 fincan yer alması, 6 mg sodyum ile 643 mg potasyum içerir. Lif bakımından da zengin olduğu için kan basıncını üzerinde olumlu etkileri bulunur.

yer elmasının faydaları

İlginizi çekebilir: Fırında Kök Sebzeler Tarifi ile Bağışıklığınızı Güçlendirebilirsiniz

Kansere karşı korur.

Yer elmasının en bilinen özelliklerinden biri de kanser riskini azaltmasıdır. Sindirim sistemine ve bağırsaklara iyi geldiği için özellikle kolon kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır.

Antioksidanlar bakımından zengindir.

Yer elmasının faydaları dendiğinde akla ilk gelenlerden biri de antioksidan bileşenler bakımından zengin olmasıdır. Aynı zamanda antioksidan etkisi gösteren A, E ve C vitaminleri bakımından da zengindir. Bu vitamin ve antioksidan bileşenler sayesinde vücudu yoran ve vücuda hasar veren serbest radikalleri bloke eder. Serbest radikallere bağlı olarak gelişen kronik hastalıkların da oluşma riskini düşürür.

Kabızlığı önler.

Yer elmasının faydaları arasında kabızlığı önlemesi de vardır. Yüksek miktarda lif içerdiği için dışkıyı yumuşatır ve kabızlığın oluşmasının önüne geçer.

Kemik erimesine karşı korur.

Yer elması potasyum bakımından zengin bir sebzedir. Bu özelliği sayesinde kemikleri güçlendirir. Böylece kemik erimesi hastalığının oluşmasını büyük ölçüde önler.

 

 

 

DMCA.com Protection Status