Spordan Önce Ne Yenir? Enerji Veren Yiyecekler

spordan önce ne yenir

Spordan önce ne yenir diye merak ediyorsanız doğru besinler tüketerek enerjik olabilirsiniz. Egzersizlerinizi daha verimli hale getirmek için spordan önce enerji veren yiyecekler tüketebilirsiniz. Sağlıklı olmak ya da kilo vermek için spor yapmak oldukça önemlidir. Spor salonuna gitmeden de evde kendi çabalarınızla şekilli bir vücuda sahip olabilirsiniz. Spor yapıyorsanız bu süreyi daha enerjik şekilde geçirmek için spordan önce tükettiğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz büyük önem taşır. Sizin için listelediğimiz bu yiyecekleri tüketerek spor sırasında daha enerjik olabilirsiniz.

spordan önce ne yenir

Peki spordan önce ne yenir? İşte spordan önce enerji veren yiyecekler listesi!

Su

Çoğu kişinin su içmeyi yeterince önemsemediği bir gerçek. Ancak bol bol su içmek daha enerjik olmanızı sağlar. Özellikle spor öncesinde su içerseniz enerji kazanmanız mümkündür. Spor sırasında terleyerek su kaybedilir. Bu açıdan da su içmek büyük önem taşır. Enerji içecekleri gibi ani enerji veren içecekler yerine su içmeyi tercih etmeniz sağlığınız açısından çok daha faydalıdır. Ancak spordan hemen önce çok su içmek yerine 3-4 saat önce yavaş yavaş su tüketmeye başlamalısınız.

Kahve

Kahve içmek, enerji kazanmak için yapılacak en doğru seçimdir. Ancak spordan önce içeceğiniz kahvenin kremalı, sütlü ya da şekerli olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Sade filtre kahve ya da sade Trük kahvesi en iyi tercih olacaktır. Kahvenin bir diğer özelliği de yağ yakımını hızlandırmasıdır. Bu açıdan hem spor hem de diyet sürecinde sıklıkla tavsiye edilir. Eğer daha fazla enerji almak istiyorsanız kahvenize bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Bu şekilde spor yaparken daha enerjik olmanız mümkündür.

Kuru Üzüm

Spordan önce yapacağınız ara öğünde kuru üzüm de tüketebilirsiniz. Kuru üzüm size enerji kazandırır. Sade kahve yanında bir avuç kuru üzüm tüketerek harika bir spor öncesi hazırlığı yapabilirsiniz. Ancak kuru üzümün şeker miktarına dikkat etmenizde fayda vardır. 1 avuçtan fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Muz

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından oldukça faydalı olan muz spor yapanlar için de olmazsa olmazdır. Lif içermesi ve kan şekerini dengelemesi sayesinde diyet yapanlara önerilir. Enerji verdiği için de spor öncesinde tüketilebilen besinlerden biridir. Lif, magnezyum ve potasyum zengini muzu, spordan önce bir bardak kefir ya da süt ile birlikte tüketebilirsiniz.

Yulaf

Lif zengini yulaf da spordan önce tüketilen yiyeceklerden biridir. Tok tutma özelliğinin daha fazla olması için su ya da süt ile pişirerek tüketmeniz önerilir. Tarçın ve meyve ile daha zengin hale getirebilirsiniz. Eğer yulafın tadını sevmiyorsanız süt ve meyveler ile robottan geçirerek smoothie şeklinde de tüketebilirsiniz.

Kuru Yemiş

Kuru yemişler sağlıklı yağ açısından zengin olduğu için diyet sürecinde de tüketilmesi gereken besinlerdir. Badem, ceviz ve fındık gibi sağlığa faydalı kuru yemişler aynı zamanda enerji de verir. Kuru üzüm ile birlikte tüketebileceğiniz gibi yulaf lapanıza da katabilirsiniz.

Yoğurt

Spor öncesinde yeterince enerjik olmak için yoğurt da tüketebilirsiniz. Meyve doğrayarak tüketerek kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Eğer biraz daha doyurucu olmasını istiyorsanız yulaf, salatalık ve baharatlarla zenginleştirerek de tüketebilirsiniz. Bağırsakları çalıştırdığı için spor sonrasında da kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Ev yapımı yoğurt tercih etmeniz çok daha iyi tercih olacaktır.

Meyveli Smoothie

Birden fazla besini bir kerede tüketmenin en kolay yolu smoothie tüketmektedir. Sebze ve meyveleri karıştırarak kolayca hazırlayabileceğiniz smoothie ile spor öncesinde enerji kazanabilirsiniz. Smoothielerinize yulaf da katarsanız daha besleyici olacaktır.

DMCA.com Protection Status