Sonbahar Detoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sonbahar Detoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yaz mevsimini geride bırakırken sonbahar detoksu yapmanın da vakti geldi. Mevsim geçişlerinde vücudu temizleme ve toksinlerden arındırma ihtiyacı duyabiliriz. Bunun için en ideal zaman sonbaharın başlangıcıdır. Yaz boyu, tatillerde yediklerimize pek dikkat etmemiş olabiliriz. Bunlar bize belki ödem belki birkaç kilo olarak yansımıştır. Yaz aylarında daha hızlı olmak adına hazır gıdalar da sıklıkla tüketilir. Sonbahar detoksu yapmak için sebze ve meyveleri kullanabiliriz.

Mevsim geçişlerinde vücudumuzu en ideal şekilde adapte etmek için toksinlerden arındırmak için detoks programı uygulayabilirsiniz. Ancak sonbahar detoksu yapmadan önce mutlaka önce doktorunuza danışın. Eğer kronik bir hastalığınız ya da düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa doktorunuza danışmadan herhangi bir detoks programını uygulamayın.

sonbahar detoksu

Tatil Sonrası Detoks Nasıl Yapılır?

Peki sonbahar detoksu nasıl yapılır?

Mevsiminde sebze ve meyveleri tüketin.

Sonbahar aylarında tezgahlara çıkan sebze ve meyveleri tüketmek sağlığımız açısından en iyisidir. Bu taze meyve ve sebzeler vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve antioksidanları da almamıza yardımcı olur.

Lifli beslenin.

Bu aylarda sindirim sistemimizi korumak için baklagiller, tam tahıl ürünleri gibi lif bakımından zengin besinleri daha fazla tüketerek bağırsak hareketlerini arttırabiliriz.

Protein alımını arttırın.

Tavuk, balık, tofu, mercimek gibi kaliteli protein kaynaklarını bolca tüketerek protein alımını arttırmak mevsim geçişlerinde bağışıklığı güçlü tutmak için önemlidir.

Su tüketmeyi unutmayın.

Yaz aylarında sıcak havanın da etkisiyle su tüketmeye daha meyilli oluruz. Ancak havaların serinlediği sonbahar günlerinde su alımının düşmemesine özen göstermek gerekir. Günde en az 8 bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

sonbahar detoksu

Sağlıksız besinlerden uzak durun.

Sonbahar detoksu yaparken işlenmiş gıdalar, fast food, rafine şeker ve rafine un ile yapılmış besinler, alkol, sigara ve kafeinden uzak durmanızda fayda vardır.

Hareket edin.

Vücudu toksinlerden ve ödemden arındırmanın en iyi yollarından biri de hareket etmektir. Yürüyüş, koşu, bisiklet gibi kendinize uygun bir egzersizi her gün düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin.

Detoks içecekleri tüketin.

En güzel detoks içecekleri sıcak limonlu su, yeşil çay ve sudur. Aynı zamanda taze sebze ve meyveleri kullanarak da detoks smoothieler hazırlayabilirsiniz.

Takviyeleri önemseyin.

Doktorunuza danışarak bu dönemde hangi takviyeleri almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Vitamin ve mineral takviyelerini düzenli olarak almak mevsim geçişlerinde vücudu korumak için önemlidir.

 

 

 

DMCA.com Protection Status