Kabak Tarator Tarifi Nasıl Yapılır?

kabak tarator

Leziz bir meze olan kabak tarator tarifi için hazır mısınız? Kabağı birçok farklı şekilde sunuma hazır hale getirip servis edebilirsiniz. Dilerseniz dolma halinde sunabilir, dilerseniz ana yemek formuna getirebilir dilerseniz iyi bir meze hazırlayabilirsiniz. Ara sıcak ve ara soğuk olarak başarılı bir şekilde geri dönüş veren kabak bitkisinin, diyet yapan insanlar tarafından çok tutulmasının asıl sebebi, bol miktarda lif içermesinden ileri geliyor.

Yani bir kabak sadece 26,1 kalori değerinde olduğu için diyet yapan bireyler bol bol kabak tüketimine önem vermektedir. Ayrıca, kabağın doygunluk hissi yaratması ve doyurucu olma özelliğinin bir hayli yüksek olması ve kısaca sindirim dostu bir bitki olması göz önünde bulundurulduğunda kilo vermek isteyen herkesin muhakkak tüketmesi elzemdir.

Hayatınızda yeni bir değişiklik yapmak istiyorsanız sizin için hazırlanmış yeni beslenme programına karşı bağlı olmanız gerekiyor. Eğer bu yeni beslenme programını uygulamak yerine es geçerseniz, genellikle verdiğiniz bütün kiloları hatta daha fazla olacak şekilde geri alma ihtimaliniz kuvvetle muhtemel.

Bu tip olumsuzluklarla karşılaşmamak için yeni beslenme programınıza sadık kalmanız en başta sağlıkçılar tarafından, sizin sağlığınız için; sizin yararınız için önerilmektedir.

Şimdi, kendinizi hazır hissediyorsanız Ege mutfağının Türkiye’ye ve devr-i aleme son derece şık bir armağanı olan kabak taratorun yapım aşamasına geçeceğiz. İlk önce kabak tarator yapımında kullanacağınız malzemeleri listeleyeceğiz, hemen akabinde yapım aşamasına geçeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

kabak tarator

Kabak Tarator Yapımında Kullanılan Malzemeler

 • 1 tane irice seçilmiş taze kabak
 • 1 ila 2 çorba kaşığı zeytinyağı (Zeytinyağı dışında başka bir yağ kullanmamaya dikkat edin.)
 • 200 – 250 gram kadar süzme yoğurt
 • Yarım demet dereotu
 • Dilerseniz 1 – 2 diş sarımsak
 • En son birkaç tutam tuz ve karabiber

Dipnot: Yukarıdaki malzemeler sadece 2 kişinin tüketim hacmi göz önünde bulundurularak önerilmiştir. Eğer daha fazla sayıda kişiye veya bir tek kendinize kabak tarator hazırlamak istiyorsanız, malzeme miktarını doğru orantılı olacak şekilde artırıp azaltabilirsiniz.

Kabak Tarator Tarifi Nasıl Yapılır?

Kabak Tarator Nasıl Yapılır?

 1. Kabağı iyice temizledikten sonra israf etmeyecek şekilde rendeleyin.
 2. Kabağı rendeledikten sonra bir kenarda birkaç dakikalığına dinlendirip bir tavada zeytinyağı kızıştırmaya başlayın. Zeytinyağı iyice kızıştıktan sonra az evvel rendelediğiniz kabağı tencereye koyabilirsiniz. 3-4 dakika kadar pişirmeniz yeterli olacaktır.
 3. Kabağın kokusu çıkar çıkmaz tencereyi kapatıp dinlendirmeye ayırın.
 4. Sarımsağı un ufak edecek şekilde dövün.
 5. Dereotunu gerek mutfak musluğu önünde gerek bir kabın içerisinde iyice yıkadıktan sonra bir bıçak yardımı ile ince ince kıyın.
 6. Küçük bir kabın içerisinde yoğurt, sarımsak ve dereotunu karıştırın.
 7. En son, soğumaya başlayan kabağı da karışıma ekleyip servise hazır hale getirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

 

İlginizi çekebilir: Diyet Meze Tarifleri ile Sofranızı Şenlendirin

DMCA.com Protection Status