Sahurda Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

sahurda tok tutan

Ramazan yaklaşırken sahurda tok tutan yiyecekler listesine göz atmanın vakti gelmiştir. Uzun saatler açlıkla mücadele edeceğiniz günlerde yedikleriniz daha da önem kazanır. Bu nedenle sahurda mutlaka besleyici, doyurucu ve tok tutan yiyecekler tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Eğer ramazan süresi boyunca sağlığınızdan olmak istemiyorsanız sahur öğününü kesinlikle atlamamalısınız. Çoğu kişi uyanmamak için sahur yapmaz. Ancak bu tamamen yanlıştır. İftara kadar daha enerjik olmak ve açlığa dayanmak için iyi bir sahur öğünü yapmanızda fayda vardır. Bunu da sahurda tok tutan yiyecekler tüketerek yapabilirsiniz.

sahurda tok tutan

Peki sahurda tok tutan yiyecekler hangileridir?

  • Yumurta

Sahurda tok tutan yiyecek dendiğinde akla ilk olarak yumurta gelir. Oldukça kaliteli bir protein içeriğine sahip olduğu için tok tutma özelliği vardır. Ancak sahurda yağda kızaran yiyecekler yemek mide rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Bu neden yumurtanızı kızartmak yerine haşlamanızda fayda vardır. Daha doyurucu olması açısından az yağ ile sebzeli bir omlet de yapabilirsiniz.

  • Peynir

Yine protein oranı yüksek bir yiyecek olan peynir de sahurda tüketilebilecek yiyeceklerden biridir. Ancak çok tuzlu peynirlerin tüketilmesi, oruç süresi boyunca fazla susamanıza neden olur. Bu nedenle az tuzlu ya da tuzsuz peynirleri tüketmenizde fayda vardır. Peyniri sandviç şeklinde tüketebilirsiniz.

  • Süt ve Yoğurt

Kalsiyum ve protein bakımından zengin olan süt ve yoğurt da sahurda tüketilmesi gereken en sağlıklı yiyeceklerdendir. Tam yağlı süt ve yoğurt tüketerek daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Yoğurt yerine ayran tüketerek de su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

sahurda tok tutan

  • Yulaf

En doyurucu ve uzun süre tok tutan yiyeceklerden biri de yulaftır. Aynı zamanda düşük kalorili olduğu için ramazanda kilo almak istemeyenler için iyi bir alternatiftir. Yulaf, lif içerdiği için uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yulafı omletlere ya da yoğurda katabileceğiniz gibi süt ile pişirerek lapa şeklinde de tüketebilirsiniz.

  • Tam Tahıllı Ekmek

Sahurda tok tutan yiyecekler arasında tam tahıllı ekmekler de vardır. Sahurda beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketirseniz daha geç acıkırsınız. Çünkü tam tahıllı ekmekler yüksek miktarda lif içerir. Kan şekerini de dengede tuttuğu için ani açlık krizleri yaşanmasının önüne geçer. Beyaz ekmek çok daha çabuk acıkmanıza neden olur.

  • Mevsim Yeşillikleri

Sahurda mutlaka salata ya da sebze tüketmelisiniz. Vitamin ve mineral eksikliği yaşamamak adına ramazanda bol bol yeşillik tüketmenizde fayda vardır. Sebzeler aynı zamanda yüksek miktarda lif içerdiği için doygunluk sağlar. Sindirim sistemini de rahatlattığı için ramazanda kabızlık gibi sorunlar yaşamanızı önler. Sahurda daha az kalorili yiyecekler tüketmek istiyorsanız mevsim yeşillikleriyle hazırlanmış bir salata tüketebilirsiniz. Dereotu, nane, maydanoz, marul gibi yeşillikler leziz salatalar için tercih edilebilir. Daha doyurucu olması adına peynir ve ceviz de ekleyebilirsiniz.

  • Yağlı Tohumlar

Tıpkı yulaf gibi tohumlar da tok tutma özelliği bulunan yiyeceklerdendir. Chia tohumu, kinoa tohumu ya da keten tohumu gibi seçenekler mevcuttur. Bu tohumları pilav gibi haşlayarak tüketebilir ya da salatalarınıza katabilirsiniz.

sahurda tok tutan

  • Çiğ Kuru Yemişler

Fındık, ceviz, badem gibi çiğ kuru yemişler de midede tokluk hissi yaratır. Aynı zamanda daha sağlıklı bir sahur öğünü yapmanızı sağlar. Ancak kalori açısından tüketeceğiniz kuru yemişlerin miktarına dikkat etmenizde fayda vardır. Kavrulmuş değil de çiğ olan kuru yemişleri tercih etmeyi de ihmal etmeyin.

  • Tarçın

Kan şekerini dengeleyen tarçın da sahurda tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Eğer sahurda yoğurt, süt ya da meyve tüketiyorsanız mutlaka tarçın da ekleyin. Böylece daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Sahurda tok tutan yiyecekler listesi bu kadar!

 

DMCA.com Protection Status