Pırasalı Isırgan Otu Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

pırasalı ısırgan otu salatası

Pırasalı ısırgan otu salatası için hazır mısınız? Isırgan otu denince genelde kaşıntı ve kızarıklık akıllara gelse de soframızda tüketmek sanılanın aksine insan metabolizması açısından oldukça sağlıklı bir bitkidir. İyice temizlenmiş bir ısırgan otunu sofranıza davet ettiğinizde kaşıntı ve kızarıklıklar ile ilgili tüm çekinceleriniz ortadan kalkacak ve kilo verme serüveninizde size iyi bir arkadaş olacaktır.

Kilo vermenize ve vücudunuzdan kolaylıkla ödem atmanıza yardımcı olacak olan ısırgan otunun, idrar söktürücü etkisi bulunduğundan gün içerisinde oluşan şişkinliklerinizden kurtulabilirsiniz.

Böbreklerde, safra kesesinde ve mesanede meydana gelen taşlardan kurtulmanızı sağlar ve bünyesinde bulundurduğu yüksek miktarda C vitamini nedeniyle günlük almanız gereken C vitamini ihtiyacınızı karşılar. Ayrıca kırmızı kan hücreleri yapını da desteklediği için bağışıklık sisteminizi de korur. Yaralarınızın hızla iyileşmesine yardımcı olur. Mide dostu da olan bu mucizevi ottan diyet dönemlerinde özellikle yararlanmak önemlidir. Diyetin üzerinizde oluşturabileceği stresi azaltacaktır. Özellikle sindirim sistemini destekleyen bir ot olduğu için gaz şikayetlerinin de önüne geçer.

Pırasa ise yüksek derecede antioksidanlar barındıran bir sebzedir. Özellikle içerisinde yüksek miktarlarda A, K, E, C vitamini barındırır. Ayrıca içerisinde kan damarlarını koruyan ve kardiyak sisteme iyi gelen çeşitli bileşenler barındırır. Kalp krizini azaltır, düşük kalorisi ve yüksek lifli yapısıyla tokluk hissini destekler. Tüm bunların yanında saç güzelliği denince akla gelen ilk sıradaki besinlerdendir. Düzenli tüketildiğinde saç sağlığı üzerinde gözle görülür etkiler oluşturur ve saçların hızlı uzamasını sağlar.

Isırgan otunun ve pırasanın birlikteliği ile kilo vermenin yanında pek çok önemli hastalıktan korunma yolunda da ilerlemiş oluyorsunuz. Burada ısırgan otu ile ilgili dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı da hatırlatalım, boşaltım sistemi üzerinde oldukça etkili olan bir besin olduğu için böbrek, mesane vb. konularda tedavi görüyorsanız doktorunuza danışın. Ayrıca emziren kişilerin de ısırgan tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Gerekli uyarıları da yaptıktan sonra geçelim pırasalı ısırgan otu salatası  tarifi için gerekli malzemelere…

pırasalı ısırgan otu salatası

Pırasalı ısırgan otu salatası malzemeleri:

  • ¼ demet taze ısırgan otu
  • 2 adet pırasa
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • ½ limonun suyu
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz
  • Pul biber

pırasalı ısırgan otu salatası

Pırasalı ısırgan otu salatası nasıl yapılır?

Hazırlanışı ise şu şekilde; 2 adet pırasayı ile çeyrek demet ısırgan otunu ayıklayın ve gerekli kısımları bol su ile iyice yıkayıp kurulayın. Kuruttuğunuz pırasayı kesme tahtasına alın. Pırasanın beyaz kısımları ile yeşil kısımlarını birbirinden ayırın.  Beyaz kısımlarını doğrayın ve salataya koymak üzere bir salata tabağına alın. Ardından ısırgan otunu da doğrayın ve aynı salata tabağına ilave edin.

1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağını bir sos tavasına alın, kısık ateşte kısa bir süre ısıtın ve ısınan yağa 1 tatlı kaşığı domates salçası ilave edin. Salçayı yağda biraz çevirin. Hafifçe pişen salçaya çok az bir miktarda su ilave ederek biraz sıvı hale getirin ve tekrar bir karıştırma işleminden geçirerek salçayı pişirin. Bu domates salçası sosunu da salata tabağı üzerinde gezdirin. Kalan zeytinyağını da salataya ilave edin. Son olarak, çok olmamak şartıyla tuz, yarım limonun suyunu ve pul biber ekleyin. Mümkünse kullandığınız tuz, kristal kaya tuzu olsun. Kristal kaya tuzunun hazmı kolaylaştırmasının yanında, yiyecekler yoluyla alınan minerallerin hücre içerisine daha hızlı alınmasını sağladığı biliniyor. Pırasalı ısırgan otlu salatanız baharatlama işleminden sonra yenmeye hazır.

Pırasalı ısırgan otu salatası hazır. Afiyet olsun…

DMCA.com Protection Status