Okinawa Diyeti Nedir? Okinawa Diyeti Nasıl Yapılır?

Okinawa diyeti

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanarak kilo vermek istiyorsanız Okinawa diyeti yapabilirsiniz. Yediğimiz, içtiğimiz her şeyin sağlığımıza ve dolayısıyla da kilomuza etkisi vardır. Enerjik olmak, hastalıklardan korunmak ya da fit görünmek için doğru beslenme alışkanlıkları kazanmak son derece önemlidir. Diyet programları da bunu amaçlar. Diyet programları ile düzenli ve sağlıklı beslenmeyi öğrenebilirsiniz. Yapabileceğiniz diyet programlarından biri de Okinawa diyetidir. Her ne kadar çok popüler olmasa da sağlıklı diyetler arasında yer alır. Okinawa’da yaşayan insanların beslenme şekillerinden esinlenerek oluşturulan bu diyet programına yakından bakmaya ne dersiniz?

Okinawa diyeti

İlginizi çekebilir: Zayıflama Hikayem: 3 Ayda 19 Kilo Verdim!

Okinawa diyeti nedir?

Antioksidan kaynağı yiyeceklerin baş rolde olduğu bir beslenme programıdır. Okinawa diyeti, yaşlanmayı geciktirmek ve çok daha dinç hissetmek için en ideal diyet programlarından biridir. Bu diyetin temelinde sebzeler yer alır. Vücudu yaşlandıran ve yoran tuz, et, rafine tahıl, doymuş yağ ve işlenmiş gıdaların tüketimi sınırlandırılır. Okinawa’lılar, kısmen vegan beslendiği için çok daha fit, dinç ve canlılar. İşte bu düşünceden yola çıkılarak oluşturulmuş olan bu diyette bitkisel bazlı beslenme önem taşır.

Okinawa diyeti

İlginizi çekebilir: Diyetle Bölgesel Zayıflama Mümkün mü?

Okinawa diyeti nasıl yapılır?

Bitkisel bazlı beslenmeye dayalı olan bu diyette sebze ve meyveler, soya bazlı besinler, mantarlar yoğun olarak yer alır. Tam anlamıyla  vegan bir beslenme tarzı olmadığı için süt ürünleri ve et ürünleri az miktarda tüketilebilir. İşte Okinawa diyetinde tüketilmesi serbest olan yiyecekler:

  • Sebzeler: portakal, tatlı patates, mor tatlı patates, deniz yosunu, yosun, bambu filizleri, turp, acı kavun, lahana, havuç, balkabağı, papaya ve mantarlar
  • Soya bazlı yiyecekler: tofu, miso, natto (fermente soya fasulyesi) ve edamame
  • Tahıllar: darı, buğday, pirinç ve erişte
  • Et ve deniz ürünleri: balık, diğer deniz ürünleri

Bu diyeti yaparken işlenmiş et ürünlerini, yumurta, peynir, şekerli yiyecekleri ve basit karbonhidratları tüketmemekte fayda vardır. Sağlıklı karbonhidratları ise sebze yoluyla almak gerekir. Bu diyette aynı zamanda tuz tüketimini de azaltmakta fayda vardır.

Okinawa diyeti

İlginizi çekebilir: Sürekli Aç Hissetmenin Nedenleri Nelerdir?

İşte 3 günlük örnek Okinawa diyeti listesi:

  1. Gün

Kahvaltı: Miso çorbası; 1 bardak dashi ve kombu ile tofu ve mantarları karıştırın (yumurta yok).

Öğle yemeği: Fırında tatlı patates (turuncu, sarı veya mor), 1/2 su bardağı beyaz pirinç, 1/2 bardak edamame (yeşil soya fasulyesi).

Akşam yemeği: Fırında pişmiş somon, İstiridye mantarı.

  1. Gün

Kahvaltı: Lahana ve tatlı patates (isteğe bağlı kızarmış yumurta ile).

Öğle yemeği: Salamura dulavratotu kökü ile 1 bardak deniz yosunu salatası, 1 Onigiri Pirinç Üçgeni, 1/2 su bardağı natto.

Akşam yemeği: 1 fincan Brokoli Stir-Fry (sarımsaklı brokoli), 1/2 bardak tavada kızartılmış tofu

  1. Gün

Kahvaltı: Dashi ve hijiki ile 1 bardak miso çorbası, 1 haşlanmış yumurta

Öğle yemeği: 1 su bardağı Kinpira gobo (tavada kızartılmış dulavratotu kökü ve havuç ), 1/2 su bardağı kavrulmuş mor tatlı patates.

Akşam yemeği: Tofu ve sebzeli erişte.

 

DMCA.com Protection Status