Laktozsuz Süt Faydaları Nelerdir? Laktozsuz Süt Besin Değeri

laktozsuz süt faydaları

Son yıllarda çok daha fazla tüketilen laktozsuz süt faydaları ve besin değerlerini sizin için derledik. Birçok kişi normal süt yerine laktozsuz süt tüketmeyi tercih eder. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok besini içeren süt, bazı kişilerin gaz sancını ya da mide sancısı yaşamasına neden olur. İşte bu sebeple bu rahatsızlığı en aza indirmek amacıyla laktozsuz süt üretilmeye başlamıştır.

Laktoz, sütün içeriğinde bulunan bir bileşendir. Laktoz intoleransı bulunan kişilerde, laktoz alımı ile bazı rahatsızlıklar görülür. Bu açıdan süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi bu rahatsızlıkları tetikler. Ancak laktozsuz süt ve süt ürünleri sayesinde bu ürünlerin besin değerinden rahatsızlık çekmeden faydalanmak mümkün hale gelmiştir.

laktozsuz süt faydaları

İlginizi çekebilir: Sütün Faydaları Nelerdir? Süt Neye İyi Gelir?

Laktozsuz süt nedir?

Laktozsuz süt, içine laktaz enzimi eklenmiş süttür. Bu enzim sayesinde laktozun bağırsaklara ulaşmadan parçalanması sağlanır. Laktaz enzim, laktozun galaktoz ve glikoza dönüşmesini sağlamaktadır. Bu sayede gaz ya da mide ağrısı oluşmaz. Laktozsuz sütün normal süt ile aynı besin değeri vardır. Tek farkı daha kolay sindirilmesidir. Peki laktozsuz süt faydaları nelerdir?

Laktozsuz süt kalori ve besin değeri nedir?

1 su bardağı laktozsuz süt 90 kaloridir. Protein oranı %28 ve yağ oranı %30’dur. Bir bardak laktozsuz süt tükettiğinizde 6 gram protein ve 6 gram yağ alırsınız. Laktozsuz sütün besin değerleri ise şöyledir: Kalsiyum, çinko, fosfor, potasyum, sodyum folik asit, niasin, tiamin, riboflovin, A, B6, B12, C, D vitamini ile demir içerir.

laktozsuz süt faydaları

İlginizi çekebilir: Kakaolu Sütlü Top Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

Laktozsuz süt faydaları nelerdir?

  • Laktozsuz süt, D vitamini ve kalsiyum bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde kemikleri ve dişleri güçlendirir. Aynı zamanda ileri yaşlarda görülen kemik erimesi riskine karşı koruma sağlar.
  • Laktozsuz süt tüketimi ile birlikte vücudu enfeksiyonlara karşı korumak mümkündür.
  • Laktozsuz süt faydaları arasında en önemli özelliklerden biri sindirim sistemini rahatlatmasıdır.
  • Vücuda enerji sağlayarak sinir sisteminin ve beyin fonksiyonlarının doğru çalışmasını destekler.
  • Vitamin ve mineraller yönünden zengin olması sayesinde cilde iyi gelir. Cildin nem dengesini koruduğu için daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
  • Sindirim sisteminin yanı sıra bağırsakları da rahatlattığı için gaza bağlı sancıları önler.
  • Laktozsuz süt, süt tüketimini arttırdığı için bağışıklık sistemini de güçlendirir. Böylece hastalıklara yakalanma riski de büyük oranda düşer.

DMCA.com Protection Status