Kolajen Üretimini Artıracak 6 Besin!

kolajen üretimini

Sizin için kolajen üretimini arttıracak besinleri listeledik. Kolajen kelimesiyle birden fazla kez karşılaşmış olabilirsiniz. Kolajen sadece cildimizin gücünü ve esnekliğini desteklemekle kalmaz aynı zamanda kan damarlarımız, bağırsaklarımız, tendonlarımız ve kıkırdaklarımız için de oldukça önemlidir. Bu nedenle doğal olarak kolajen üretimi sağlayacak besinler tüketmek size yarar sağlayacaktır.

Aslında kolajen vücutta doğal olarak bulunur. Sahip olduğumuz en bol proteinlerden biridir ve kolajen organlarınızda, kaslarınızda, kemiklerinizde, derinizde ve hatta bağırsağınızda bulunmaktadır. Bu nedenle de hayati bir öneme sahiptir. İşte kolajen üretimini arttıracak besinler listesi!

kolajen üretimini

Kolajen proteinin önemi nedir?

Vücudumuzdaki kolajen seviyeleri zamanla azalır. Ancak bedenimiz, gerekli bileşenlere sahip olmadan kolajeni üretemez. Ayrıca, yaptığımız pek çok yanlışla bedenimizdeki kolajen üretimi azalır. Bu yanlışlar arasında sigara içmek, uzun süre güneşte kalmak, karbonhidrat ve şeker oranı yüksek yiyecekler yemek vardır.

Ancak doğru beslenme ile kolajen üretimi artırılabilir. Kolajen açısından zengin besinler içeren bir diyet ile cildin dolgun ve genç kalmasına yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda kas kütlesinin artmasına da yardımcı olabilir. Ayrıca daha iyi bir uykuya ve daha iyi bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz. Felç veya kalp krizine yol açan kalple ilgili ciddi hastalık riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle de kolajen üretimini artırmak oldukça önemlidir. Bu üretimi desteklemek için 6 besin ise şu şekildedir:

Tavuk

Pek çok kolajen takviyesinin tavuktan elde edilmesinin önemli bir nedeni vardır. Ve birçok kişinin severek tükettiği tavuk kolajen açısından zengindir. Ayrıca vücudun kendi başına kolajen üretimi için ihtiyaç duyduğu proteini de sağlar.

Tavuk, içerdiği kolajeni daha iyi çıkarması için çorbasını yapmak oldukça yararlı olacaktır. Bu besin haşlanarak tüketildiğinde elde edilen tavuk suyu, kolajen açısından zengin olacaktır.

Ginseng

Ginseng binlerce yıldır bulunmaktadır ve birçok kültürde sadece yemek pişirmek için değil aynı zamanda tıbbi amaçlar için de kullanılıyor. Bazı çalışmalar ginsengin, kan dolaşımına daha fazla kolajen eklenmesine de yardımcı olduğunu göstermektedir. Ginseng’ antioksidanlar açısından çok zengin olduğundan ve ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan bedenimize oldukça faydalıdır. Ayrıca kolajen üretimi için de önemli bir destektir.

kolajen üretimini

Balık

Balıklarda da kolajenden oluşan kemikler ve bağlar bulunduğundan, kolajen için en değerli besinlerden biridir. Hatta balığın içerdiği kolajenin diğer etlerden daha iyi emildiği de söylenmektedir. Bu gıdadan en fazla kolajeni elde etmek için balık derisi ile birlikte tüketilmelidir. Eğer kolajen üretimini artırmak istiyorsanız balık tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Sarımsak

Sarımsak uzun zamandan beri birçok kültürde tıbbi özellikleri ile soğuk algınlığı ve benzeri yaygın rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Sarımsağın beslenmemizde bulunmasının sayısız faydası bulunabilir. Bu tıbbi gıda, doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra yüksek kükürt içeriğine de sahiptir.

Aynı şekilde arındırıcı özelliği ve kolajen üretimi katkısı ile de öne çıkmaktadır.

kolajen üretimini

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda yeşil yapraklı sebzeler her zaman listede yer alır. Yeşil yapraklı sebzeler yüksek C vitaminine ek olarak, sebzelere yeşil rengini veren besin maddesi olan klorofil açısından da zengindir. Hücrelerin kolajenin öncüsü olan daha fazla prokollajen yapmasına yardımcı olur.

Yapraklı yeşil sebzeler ayrıca hücreleri serbest radikallerden koruyan, iltihabı azaltan ve kolajen yıkımına karşı koruyan antioksidanlar içerir. Yemeğinize pek çok yeşil yapraklı sebzeleri eklemeniz yararlı olacaktır. Bu sebzeler kolajen üretimini artırmak amacının yanında antioksidanlar, K vitamini, A vitamini ve C vitamini takviyesi için oldukça değerlidir.

Turunçgiller

Limon, mandalina ve portakal gibi turunçgiller doğrudan kolajen içermez. Bununla birlikte, kolajen üretimi için gerekli bir faktör olan C vitamini bakımından zengindir. C vitamini olmadan hücreler kolajen üretemez. C vitamini olmadan kolajen sentezinin durduğu ve diş, cilt, saç ve tırnaklarla ilgili sorunların başladığı hastalıklar gelişebilmektedir.

Ancak pek çok insan normal bir diyet yoluyla minimum C vitamini gereksinimlerini karşılar. Bu nedenle, bu yiyeceklerden ve kolajen üretimini artırmak için diğer yiyeceklerden zengin bir diyetin uygulanması genel sağlık için tavsiye edilmektedir.

 

İlginizi çekebilir: C Vitamini İçeren Yiyecekler Nelerdir?

DMCA.com Protection Status