Kahvaltıda Olmaması Gereken Besinler Nelerdir?

kahvaltıda olmaması gereken besinler

Kahvaltıda olmaması gereken besinler nelerdir? Bu besinleri tüketmeyi bırakarak kilo verebilir misiniz? Kahvaltı, kesinlikle atlanmaması gereken öğünlerden biridir. Sağlıklı beslenmek ve kilo vermek istiyorsanız kahvaltıyı atlamamalısınız. Ancak kahvaltıda ne tükettiğiniz de önemlidir. Kahvaltıda tükettiğiniz yiyecekler gün içindeki enerji miktarınızı doğrudan etkiler. Dengeli bir kahvaltı öğünü sağlıklı olmak için son derece önemlidir. Protein, karbonhidrat, yağ ve makro besinler bakımından dengeli ve yeterli olması gerekir. Peki sağlıklı olmak ve kilo vermek için kahvaltıda olmaması gereken besinler listesini görmeye ne dersiniz?

kahvaltıda olmaması gereken besinler

İlginizi çekebilir: Diyet Yulaf Lapası ile Güne Hızlı Başlayın

İşte kahvaltıda olmaması gereken besinler!

Kahvaltılık gevrekler

Hayatınızın bir döneminde sağlıklı beslenmenin kahvaltılık gevrek tüketmek olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Birçok reklam bize bunu düşündürür. Özellikle kahvaltı yapmak için yeterli vakti olmayanlar kahvaltılık gevrek tüketerek birçok besin maddesini aldığını düşünür. Ama aslında bu besinler yüksek miktarda şeker içermektedir. Kahvaltıda yiyeceğiniz gevrek, size ani bir şekilde enerji verse de birkaç saat içinde bu enerjiniz tamamen söner. Kendinizi yeniden aç ve halsiz hissetmeye başlarsınız. İçeriğindeki rafine şeker, kan şekerinizin ani bir şekilde yükselip düşmesine neden olur. Eğer hızlı bir kahvaltı etmek istiyorsanız bunu kahvaltılık gevreklerle değil süt ya da yoğurtla karıştıracağınız yulaf ezmesi ile yapabilirsiniz.

Granola

Kahvaltılık gevreklere benzer olarak hazır granolalar da şeker içermektedir. Hazır olarak aldığınız granolaları sütle karıştırarak kahvaltı ediyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Bu besin ara öğünlerde tüketilebilir. Ancak ara öğünde de tüketseniz şeker içerdiği için hızlı bir şekilde acıkmanıza sebep olur. Hazır almak yerine yulaf, badem, hurma gibi malzemelerle evde kendi granolanızı hazırlayabilirsiniz.

kahvaltıda olmaması gereken besinler

Meyve veya Meyve Suyu

Meyveler vitamin ve mineraller yönünden zengin olsa da şeker içermektedir. Bu nedenle sabah tüketildiğinde hızlı bir şekilde acıkmanıza sebep olabilir. Özellikle meyve suları besin değerini kaybeder ve yalnızca vücudunuza şeker yüklemesi yapar. Bu açıdan ani kan şekeri dalgalanmaları yaşarsınız. Sabah aç karnına meyve ya da meyve suyu tüketmemenizde fayda vardır.

Hamur işleri

Hamur işleri de kahvaltıda olmaması gereken besinler arasında yer alır. Özellikle kilo vermek isteyenlerin kahvaltıda hamur işi tüketmemesi gerekir. Beyaz un, şeker ve margarin gibi malzemelerle hazırlanan hamur işleri yalnızca kilo aldırmaz aynı zamanda birçok sağlık problemine de sebebiyet verir.

kahvaltıda olmaması gereken besinler

Aromalı Yoğurt

Sağlıklı bir kahvaltı yaptığınızı düşünerek meyveli yoğurt yiyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Meyveli yoğurtlar da birçok farklı katkı maddesi içerdiği için sağlığa faydalı değildir. Sade yoğurt ya da evde hazırlanmış meyveli yoğurt en iyi seçenektir. Ama yine de yoğurt veya aromalı yoğurtlar dengeli bir kahvaltı için yeterli değildir.

Pastırma veya Sosis

İşlenmiş et ürünleri de en sakıncalı yiyeceklerdendir. Kahvaltıda olmaması gereken besinler arasında yer alan sucuk, salam, pastırma ve sosis sağlık problemlerine de sebebiyet verir.

Peki kahvaltıda hangi sağlıklı besinler tüketilmelidir?

  • Yumurta
  • Yoğurt
  • Yulaf ezmesi
  • Chia tohumu
  • Dutsu meyveler
  • Kuruyemişler
  • Keten tohumu
  • Yeşil çay
  • Süzme peynir

 

 

 

DMCA.com Protection Status