İnsülin Direncini Kıran Besinler Nelerdir?

insülin direncini kıran besinler

Sizin için insülin direncini kıran besinler listesi hazırladık. İnsülin direnci, vücuttaki hücrelerin insüline tepki verememesi ve bu sebeple kandaki glikozun doğru şekilde kullanamaması anlamına gelir. Pankreas, kanda artmış halde olan glikoz miktarını korumak ve hücrelerde gelişen direncin kırılması için daha fazla miktarda insülin üretir. Bu artış zaman içinde kan şekerinde artışa neden olmaktadır.

İnsülin direnci zamanında önlem alınmaz ise fazla kiloya, kolesterolün artmasına, obezite, tansiyon yükselmelerine, kalp ve damar hastalıklarına yakalanmaya ve tip 2 diyabete neden olur. İnsülin direncinin oluşma sebepleri ise hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme, hazır fast-food tarzı ağırlıklı beslenme, stres, sigara, hormonal sorunlar, polikistik over, karbonhidrat ağırlıklı beslenme, genetik yatkınlık, fazla kilolu olma gibi sebeplerdir. Peki insülin direncini kıran besinler nelerdir?

insülin direncini kıran besinler

İnsülin Direnci Diyeti Nedir? İnsülin Direnci Diyeti Listesi

İşte insülin direncini kıran besinler!

Sebze ve meyveler

Beslenme düzeninize ekleyeceğiniz sebze, özellikle yeşil koyu ve mor renkli antioksidan bakımından zengin sebzeleri yemeğine eklemeniz durumunda kandaki şeker durumu dengelenecektir. Kandaki ani artışlar yaşanmayacaktır. Meyveler sağlıklı lif içermesinden dolayı kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olacaktır.

Tam kepekli, çavdar, karabuğday ekmekleri

Beyaz ekmek tüketmek ani şekilde kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olacaktır. Kepekli, çavdar, karabuğday gibi sağlıklı ekmek gruplarını tüketmek şekerin dengede kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca pirinç ve soslu, yağlı fazla makarna tüketmek insülin direnci hastaların tüketmemesi, kaçınması gereken besinlerdir. Ani şeker yükselmelerine sebebiyet vermektedir.

insülin direncini kıran besinler

Yoğurt ve kefir

Ara öğünlerde ve ana öğünlerde tüketeceğiniz ayran, yoğurt ve kefir kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olacak ve daha fazla tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Probiyotik açıdan zengin olan bu besinler bağırsak sağlığınıza katkıda bulunacaktır.

Baklagiller

Yemek programına ekleyeceğiniz fasulye, nohut, börülce vb baklagiller kan şekerinin ani yükselmesini önleyecek ve uzun süre tok tutacaktır.

 Protein

Beslenme tarzınıza ekleyeceğiniz peynir, lor, et, balık ve tavuk vb protein kaynaklarını eklemeniz durumunda kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

insülin direncini kıran besinler

Badem, fındık, fıstık ve ceviz

İnsülin direncinin kırılması sağlıklı atıştırmalık ve yağların tüketilmesini gerektirmektedir. Çiğ olarak belli ölçülerde tüketeceğiniz ceviz, badem, fındık, fıstık vb. yiyecekler kan şekerinin ani şekilde yükselmesine engel olmaktadır.

Zerdeçal, zencefil ve tarçın

Bitki çaylarınıza, yemeklerine ya da yoğurdunuza eklemeyeceğiniz bu besinler kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olmaktadır. Günde 1-2 fincan tüketeceğiniz yeşil çay insülin direncinize kırmanızı sağlayacaktır.

Zeytin, zeytinyağı, zeytin yaprağı

Zeytinyağı da insülin direncini kıran besinler arasındadır. Kahvaltınıza eşlik eden zeytin, ana yemeklerinizin ayrılmaz parçası zeytinyağı, zeytinyağlı sebzeler, özellikle yeşil çay, tarçın ve zeytin yaprağı ile yapılan demleme çay tam insülin direncinize şifa sunmaktadır.

DMCA.com Protection Status