Hurmalı Cevizli Detoks Salatası Nasıl Yapılır?

hurmalı cevizli detoks salatası

Hurmalı cevizli detoks salatası tarifi ile tanışmaya hazır mısınız? Salatamızın içinde sahiden de yok yok. Vücudunuzu toksinlerden arındırmak konusunda iddialı olduğu gibi doyuruculuğunu da takdir edeceğiniz bir tarifle karşınızdayız. Salataların tok tutmadığıyla ve lezzetsiz olduğuyla ilgili düşüncelerin çok eskide kaldığını görüyoruz. Diyet beslenmeyle özdeşleştirilen bu besinlerin keyifsiz bir öğün vaat ettiği düşünülür. Hatta kendi başlarına bir öğün olabileceklerine çok da inanılmaz. Elbette karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme düzenine alışık olduğumuzda salatalara hem lezzet hem de doyuruculuk anlamında mesafeli bakıyor olabiliriz.

Ancak oldukça lezzetli, doyurucu ve kalorisi dengeli salatalar yapmak bizim elimizdedir. Bu konuda siz de oldukça yaratıcı davranabilirsiniz. Tüm mesele hangi malzemelerin bir araya geldiğidir ve kalori açığı oluşturmaya çalışırken diğer önemli dengeleri hesaba katıp katmadığımızdır. Biz de diyet listelerinize dahil edebileceğiniz harika bir salata tarifi ile geldik ve yapım ayrıntılarına geçmeden önce kullanacağımız malzemelerin sağlığınıza ve kilo verme sürecinize katkıları hakkında konuşmak istiyoruz.

hurmalı cevizli detoks salatası

Hurmalı cevizli detoks salatası ana malzemelerinden biri kereviz. Uzmanlar bu sebzenin ne kadar faydalı olduğu hakkında sıkça konuşur. Sahiden de kerevizi daha sık tüketmemiz gerektiği ile ilgili önerilere kulak vermemiz en doğrusudur. Milattan önce 4000’lere dayanan tarihiyle bu kadim sebze lezzetinden çok güçlü bir şifa kaynağı olmasıyla tanınmıştır. En önemli özelliklerinden biri içindeki yüksek lif oranı olan bu sebzenin kilo vermeyi büyük ölçüde kolaylaştırdığını da biliyoruz. Kereviz içinde önemli antioksidanlar barındırması sebebiyle vücudumuzda ilaç etkisi yaratır. Çünkü antioksidanlar vücudumuzda biriken toksinleri yok ederler ve gripten kanser türlerine kadar pek çok hastalığı engeller.

Kerevizin bunların dışında kan basıncını düzenlemek, hafızayı geliştirerek Alzheimer hastalığını engellemek gibi önemli etkileri de bulunur. Kerevizin kilo vermemize nasıl katkı sağladığından bahsedelim. Bu sebze önemli bir lif kaynağıdır. Lifli besinler sindirim sistemini düzenler ve hazmı kolaylaştırırlar. Bağırsak hareketlerini destekleyen bu madde, bu organda oluşabilecek hastalıkları da engeller. Lifli beslendiğimizde kabızlık gibi sorunları daha az yaşarız ve gün içinde daha uzun süre tok kalabiliriz. A

yrıca bu sebzenin %95’inin su olduğunu da göz önünde bulundurursak   vücudumuzun su ihtiyacını karşılamak ve kilo vermemizi kolaylaştırmak konularındaki etkilerini tahmin edebiliriz.  Sağlığımıza ve kilo vermemize büyük katkıları olan kerevizi beslenme rutinimize daha sık dahil etmemiz gerektiğini görebiliyoruz. Onu farklı tariflerle değerlendirerek daha sık tüketmeyi deneyebiliriz.

Hurmalı cevizli detoks salatası tarifimizde kullanacağımız bir diğer malzeme de ona hem harika bir lezzet kazandıracak hem de doyuruculuğu arttıracak olan ceviz. Ceviz yüksek oranlarda Omega 3 yağı asidi ve E vitamini barındırır. Bu sayede kalp ve beyin sağlığı gibi konularda sağlığımızı destekler. Malzemelerimizden bahsettiğimize göre hurmalı cevizli detoks salatası yapım aşamasına geçebiliriz.

Hurmalı cevizli detoks salatası için gerekli malzemeler:

 • Çeyrek boy kereviz kökü
 • Yarım kilo Akdeniz yeşilliği
 • 2 adet küçük boy yeşil elma
 • 1 adet küçük boy havuç
 • 1 adet büyük boy domates
 • 2 adet büyük boy kuru kayısı
 • 2 adet büyük boy hurma
 • 100 gram ceviz içi

Not: Bu malzemeler 4 kişilik yemek tarifi için belirlenmiştir. Siz yemek pişireceğiniz kişi sayısına göre malzeme oranlarını değiştirebilirsiniz.

hurmalı cevizli detoks salatası

Hurmalı cevizli detoks salatası nasıl yapılır?

 1. Tüm malzemeleri güzelce yıkayın. Ardından ince ince doğrayın ve bir karıştırma kabına alın.
 2. Kuru meyveleri ve cevizi dilediğiniz boyutlarda doğrayın ve karışıma ekleyin. Ardından tüm malzemeler iç içe geçene kadar karıştırın.
 3. Üzerine limon suyu gezdirin ve servis edin.
 4. Afiyet olsun!

DMCA.com Protection Status