Diyette Kaçamak Günü Motivasyonu Arttırır Mı?

diyette kaçamak günü

Diyette kaçamak günü yaparak kendini sevdiği yiyeceklerden mahrum bırakmak istemeyenlerden misiniz? Birçok kişi diyet yaparken haftada bir ya da iki gün kaçamak günü ilan etmenin diyeti kolaylaştırdığını düşünür. Farklı sebeplerle de olsa birçok kişi düzenli olarak diyet yapar. Diyet yaparken herkesin farklı ihtiyaçları vardır. Bunlar arasında arada bir sevdiğimiz ama fazla kalorili ya da sağlıksız yiyecekleri tüketmek de vardır.

Diyette kaçamak günü işte bu yiyecekleri tüketebileceğiniz serbest zamana denir. Genellikle haftada 6 gün diyet yapılır ve pazar günü gibi bir tatil gününde kaçamak yiyecekler tüketilir. Bir gün boyunca dilediği gibi beslenmek sonrasında diğer günler için diyet motivasyonunu arttırır. Diyette kaçamak günü yapmak konusunda insanlar ikiye ayrılmış durumdadır. Bazı kişiler diyetin sıkı bir şekilde devam ettirilmesi ve hiçbir şekilde bozulmaması gerektiğini savunur. Ancak bazı kişiler kendini ödüllendirmenin motivasyonu arttırdığını düşünür.

diyette kaçamak günü

Kaçamak gününün faydaları nelerdir?

Diyette kaçamak günü belirlemenin birden fazla faydasının olduğu söylenir. Bunlardan biri metabolizmayı hızlandırması ve yağ yakımını arttırmasıdır. Düşük kalorili diyetler yapıldığında bir süre sonra yağ yakımı durur. Ancak kaçamak günü yaparak kalori miktarı arttırıldığında metabolizma yeniden sıfırlanır ve yağ yakmaya devam eder. Kaçamak gününün bir diğer faydası da diyet motivasyonunu arttırmasıdır. Kendinizi kısıtlamadığını bilmek diğer günlerde sağlıklı beslenmek için daha motive olmanızı sağlar.

diyette kaçamak günü

Kaçamak günü motivasyonu arttırır mı?

Birçok kişi kaçamak günü yapmanın diyet yapma motivasyonunu arttırdığını söyler. Kısıtlayıcı diyetler yaparken kaçamak gününde yiyeceği yiyecekleri düşünerek diyete sadık kaldığını söyleyen birçok insan vardır. Ancak kaçamak günlerini iple çekerek tatsız diyetler yapmak sürdürülebilir bir şey değildir. Eğer siz de diyet yaparken sadece kaçamak gününe odaklanıyorsanız ve diğer günleri mutsuz ve aç geçiriyorsanız bir yerlerde bir yanlış yapıyorsunuz demektir.

Sağlıklı bir diyet yaptığınız zaman sağlıklı yiyecekleri tıpkı kaçamak gününüzdeki yiyecekler gibi zevkle tüketirsiniz. Aç kalmaz ya da mutsuz olmazsınız. Bu tür sağlıklı diyetler daha kolay sürdürülebilir olduğu için kaçamak gününe de ihtiyaç duymazsınız. Aç kalmadan ve lezzetli yemekler yiyerek kilo kaybettiğinizi ve daha enerjik ve dinç olduğunuzu fark ettiğinizde sağlıksız ve yüksek kalorili besinleri tüketmek için herhangi bir hevesiniz de kalmaz. Yüksek kalorili yiyeceklerin sizi kendinizi kötü hissettirdiğini anladığınızda sağlıklı beslenmek için doğal bir istek duymaya başlarsınız. İşte bu istek sayesinde kaçamak gününe ihtiyaç duymazsınız.

Birçok yiyeceği kısıtlayan sıkı bir diyet yaptığınızda kısıtlanan tüm yiyecekleri sürekli olarak düşünmeye başlarsınız. Bu açıdan kendinizi kısıtlamadan sağlıklı beslenmenin bir yolunu bulmanız gerekir. Kaçamak gününü beklemenize engel olacak bir diyet programı sizin için doğru diyet programıdır.

diyette kaçamak günü

Sağlıklı bir diyet yapıyor olsanız bile zaman zaman tatlı, abur cubur ya da fast food yiyecekler tüketmek isteyebilirsiniz. Bunun için kendinize yasaklar koymak yerine arada sırada kaçamak günü yapabilirsiniz. Kaçamak gününü kendi isteklerinize göre belirleyebilirsiniz. Diyette kaçamak günü dendiğinde tüm gün boyunca bütün aburcuburları veya tatlıları tüketebileceğiniz bir gün aklınıza geliyor olabilir. Aslında bu günlerde tek bir öğünü kaçamak olarak tercih edip diğer öğünlerde diyetinize devam edebilirsiniz. Bu şekilde mide rahatsızlıkları da yaşamamış olursunuz. Unutmayın önemli olan yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmektir.

 

DMCA.com Protection Status