Diyet Mısır Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

diyet mısır çorbası

Sizin için diyet mısır çorbası tarifi derledik. Diyet yapan bireylerin sıklıkla tüketmesi gereken ürünlerin başında hiç şüphesiz mısır gelmektedir. Genellikle yaz mevsiminin sonu, sonbaharın başı gibi hasat edilip bütün memlekette satışı başlanan mısır bitkisi; Türkiye’de en çok tüketilen ürünlerin başında gelmektedir. Mısırın bu denli tüketilmesinin ardında, envaiçeşit vitamin ve mineral içermesi yatmaktadır. Bugün, Diyetine okurları için oldukça kıymetli bir çorba tarifi önerisinde bulunacağız: Yani, mısırın başını çektiği diyet mısır çorbası. Gün içerisinde veya gün sonu rahat bir şekilde hazırlayıp, neredeyse hiç yorulmadan hazırlayıp tüketebileceğiniz bir tarif olan mısır çorbasını soğuk veya sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Ancak, çoğu uzman diyetisyen ve alanında nam yapmış şef, mısır çorbasının soğuk değil, sıcak tüketilmesi tavsiyesinde bulunmaktadır. Zaten, içinde bulunduğumuz sonbahar kış günlerinde içimizi ısıtacak bir şeylere ihtiyacımız olduğu aşikâr. Sırf bu yüzden çorba hazırlayıp tüketiyoruz.

Çorbanın, sindirim sistemini hiç yormadan öğütülmesi, hatta sindirim sisteminin iç işleyişine yardımcı olması hesaba katıldığında sıklıkla hazırlanıp tüketilmesi önerilmektedir. Mısır ise insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir bitki demiştik. Bu faydaları sıralamak gerekirse, kan şekeriniz ve kolesterol seviyenizi mısır tüketimi ile normal seviyelere düşürebilirsiniz.

Daha sağlıklı bir cilt görünümü ile daha enerjik bir yapıya yine mısır tüketerek kavuşursunuz. Buna ek olarak, bir tane orta boy mısırın 120 kalori değerinde olduğu hesaba katıldığında; diyetinize mâni olacak hiçbir durum söz konusu değildir.

Uluslararası standartlara göre diyet yaptığı kabul edilen bir bireyin günlük tüketim hacmi 1.500 kalori civarında olduğu için 120 kalorinin esamisi bile okunmayacaktır. Şimdi, kendinizi hazır hissediyorsanız mısır çorbası yapımında kullanılan malzemelere bir göz atıp hemen akabinde yapım aşamasına geçeceğiz. Hazırsanız diyet mısır çorbası tarifinin detaylarına inelim.

diyet mısır çorbası

Diyet mısır çorbası için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • Yarım kilo kadar dondurulmuş taze mısır
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 tane orta boy taze kuru soğan
 • 2 çorba kaşığı tam buğday unu
 • 6 ila 7 çay bardağı yağsız süt
 • 3 ila 4 çay bardağı tavuk suyu
 • 4-5 dal Frenk maydanozu 

mısırlı yoğurt çorbası

Diyet mısır çorbası nasıl yapılır?

 • 500 gram mısırın yarısını bir çatal yardımı ile veya mutfak robotu ile ezip püre haline getirin. Diğer yarısını ise bir köşede herhangi bir işleme dahil etmeden dinlendirmeye ayırın.
 • Geniş bir tencerede soğanları tereyağı ile pembeleşinceye kadar kavurun. Soğanları pişirirken 2 çorba kaşığı tam buğday ununu da atıp, kokusu çıkana kadar pişirmeye devam edin.
 • Az evvel ezdiğiniz mısırı tencereye atıp üzerine süt ve tavuk suyunu da ilave edin.
 • Çorba iyice pişme belirtileri gösterir göstermez, mutfağın bir köşesinde beklettiğiniz mısır tanelerini de tencereye ekleyip birkaç dakika daha pişirin.
 • En son, mısır çorbasının üzerine ince ince doğranmış Frenk maydanozunu serpiştirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

İlginizi çekebilir: Haşlanmış Mısır ile Sağlığınıza Yatırım Yapabilirsiniz

DMCA.com Protection Status