Haşlanmış Mısır ile Sağlığınıza Yatırım Yapabilirsiniz

haşlanmış mısır

Günümüz hastalıklarının önemli bir çoğunluğu yaş grubu fark etmeksizin her yaştan insanı tesir altına alabiliyor. Örneğin, 15 yaşındaki bir çocuğun da kalp krizi geçirdiğini, hatta kalp krizi geçirip öldüğünü duyabiliyorsunuz; 60 yaşında orta yaşlı bir insanın da. Yani, emin olun kalp krizi bu hastalıklar arasında en yaygın olanı ve en bilineni. Bilinmeyen veya duyulmayan o kadar çok hastalık var ki. Muhakkak, genç yaşlarda kansere yenik düşen insanları duymuşsunuzdur. Dahası içinde bulunduğumuz korona virüs günlerini ele alalım. Sadece yaşlılar mı hasta oluyor? Sadece yaşlılar mı ölüyor? Tabii ki hayır. İnanın, dünyanın her yerinde en az yaşlılar kadar gençler de hayata gözlerini yumdu. Peki, korona virüs hangi vücut yapılarında daha fazla yıkıcı rol oynuyor? Korona virüs gibi hala soğuk algınlığı ile bir tutulan çağımızın hastalığı, hangi insanlarda ölümcül oluyor? Sorunun cevabı basit, bağışıklığı düşük olan insanlar da. Yani, bağışıklığınızı güçlendirebilmek bir yere kadar sizin eliniz de. Ve bağışıklığınızı, yiyip-içeceğiniz, kısacası tüketeceğiniz ürünlerle kuvvetlendirebilirsiniz. İşte o ürünlerden birisi haşlanmış mısır.

haşlanmış mısır

Kalp Dostu Mısır

Mısırın içerisinde insan sağlığına yararlı olduğu tespit edilen neler var neler… Kalp sağlığına çok iyi geldiği bütün bu bilinen unsurlardan sadece bir tanesi. Kalp sağlığı dışında metabolizmayı hızlandırdığı, bağırsak hareketlerini artırdığı ve vücuda artı yönde elementlerle-vitaminlerle katkı sağladığı biliniyor. Örneğin, B-6 ila B-12 açısından epey zengin olan mısır bitkisi, bu yönüyle zihinsel aktiviteleri güçlendirmekle kalmayıp, hatırlama fonksiyonumuzun diri bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bugün size en iyi şekilde haşlanmış mısır hazırlayabilmeniz için izlemeniz gereken adımlardan ve dikkat etmeniz gereken püf noktalardan bahsedeceğiz. Eğer, mutfağınızda her şey yolunda gidiyorsa, mutfağınızın bir köşesi boşsa, malzemelerle başlayabiliriz. İşte, haşlanmış mısır yapabilmek için ihtiyacınız olan malzemeler;

Haşlanmış Mısır Yapabilmek için İhtiyacınız Olan Malzemeler

  • 2 adet küp şeker (Küp şeker kullanımı, toz şeker kullanımından çok daha fazla faydalı sayılır. Neden derseniz, küp şekerdeki miktar öncesinden belirlenmiştir. Ancak, toz şeker kullanırken bu dozu aşabilirsiniz. Fazla şeker kullanımını tasvip etmemekle birlikte, sağlığınıza yarar sağlamaktan ziyade zararlı olacağını en baştan belirteyim.)
  • 4 tane orta boy mısır
  • Mısırları en iyi şekilde haşlayabilmeniz için bir adet düdüklü tencere

Yukarıdaki malzemeler, 4 kişilik haşlanmış mısır servisi yapabilmeniz için önerildi. Eğer 4 kişiden daha az sayıda veya daha fazla sayıda kişi için servis yapacaksanız, buna göre mısır sayınızı artırıp-azaltabilirsiniz. Şimdi, düdüklü tencerede hazırlayacağınız haşlanmış mısırı nasıl yapacağınıza gelelim.

Haşlanmış Mısır Nasıl Hazırlanır?

  • İlk etapta, marketten veya pazardan aldığınız mısırlar yapraklı bir haldeyse yapraklarını ayırmakla işe başlayabilirsiniz. Bunun ardından, mısırlarınızı temiz su ile yıkayıp durulamaya ayırın.
  • Temizleme-durulama işleminin ardından mısırlarınızı düdüklü tencerenizde dizmeye başlayın. Sonra, mısırlarınızı geçecek ölçütte su ilave edin. Çeşme suyu yerine temiz su kullanmanız tercih edilir.
  • Mısır haşlarken en iyi aromayı elde edebilmek için, mısır yapraklarını da tencereye ekleyebilirsiniz.
  • Mısırın yumuşayıp kendini bırakmasını istiyorsanız 2 adet küp şeker ekleyebilirsiniz. Eğer, ketojen diyet yapıyorsanız; hiçbir glutenli ürün kullanmayacağınız için şeker kullanımından kaçınabilirsiniz.
  • Daha sonra düdüklü tencerenizin kapağını kapatın ve kaynamasını bekleyin.
  • Pişirme işlemi 1 saat sürebilir. 1 saat ideal süre olmakla beraber su ilave edip daha fazla kaynatabilirsiniz. Yalnız, 1 saatten sonra mısırlarınız aromasını kaybetmeye başlayabilir. Bu tip olumsuzluklarla karşılaşmamak adına en baştan 1 saat kaynatmak yeterli olacaktır.

DMCA.com Protection Status