Elma Sirkesi İçmenin Faydaları Nelerdir?

elma sirkesi içmenin faydaları

Elma sirkesi içmenin faydaları son dönemin en çok merak edilen konularından biri oldu. Elma sirkesi şifa kaynağı olarak görülür. Antioksidan özelliği oldukça yüksek olduğundan birçok rahatsızlığa da iyi geldiği bilinmektedir. Hastalıkların semptomlarını azaltmak, hastalıklara yakalanma riskini düşürmek ya da zayıflamak gibi nedenlerle elma sirkesi içenlerin sayısı oldukça arttı. Peki elma sirkesi içmenin şekli nedir? Elma sirkesi nasıl içilir?

Elma sirkesi direkt olarak içilmemelidir. Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı elma sirkesi koymak yeterlidir. Elma sirkesini direkt olarak içerseniz çeşitli mide rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz. Bu açıdan suyla karıştırıp içmek gerekir.

elma sirkesi içmenin faydaları

Elma sirkesi içmenin faydaları nelerdir?

Ağız kokusunu giderir.

Eğer sık sık ağız kokusu problemi yaşıyorsanız sabah ve akşam, günde iki defa olmak üzere elma sirkesi koyduğunuz suyu içebilirsiniz. Çünkü elma sirkesi ağız içinde oluşan iltihabı iyileştirir. Bu özelliği sayesinde ağızdaki kokuyu da doğal yoldan gidermiş olur.

Bağırsakların çalışmasını sağlar.

Elma sirkesi bol miktarda C vitamini içermektedir. Bu özelliği sayesinde bağırsakların çalışmasını destekler. Eğer sık sık şişkinlik ve kabızlık şikâyetiyle mücadele ediyorsanız yemeklerden sonra bir bardak elma sirkeli su içebilirsiniz. Bu sayede bağırsaklarınız harekete geçer ve şişkinlik, kabızlık sorunu çözülmüş olur.

Parazitlerin atılmasını sağlar.

Vücudumuzda bazen parazitler oluşur. Bu da çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verir. Bağırsaklarda üreyen bu zararlı parazitler karın ağrısı ve ishale sebep olabilir. Vücudumuzdaki parazitleri temizlemek adına düzenli olarak elma sirkesi içmek faydalıdır.

Ağrıları giderir.

Antioksidan bakımından güçlü olan elmas sirkesi, bu özelliği sayesinde vücuttaki ağrıları giderir. Kan dolaşımını hızlandırdığı için ağrının olduğu bölgenin rahatlamasını sağlar. Eğer vücut ağrıları çekiyorsanız elma sirkesi kattığınız suyu tüketerek vücudunuzdaki ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Toksinleri temizler.

Vücutta yer alan toksinler vücudu yorar. Ödeme, ağrıya, iltihaba ve yorgunluğa sebep olan bu toksinlerin vücuttan atılması gerekir. İşte elma sirkesi bunun için de etkilidir. Vücuttaki toksinlerden en doğal şekilde kurtulmak için elma sirkesi karıştırılmış bir bardak su etkili olacaktır. Bu sayede daha sağlıklı olabilir ve daha iyi hissedebilirsiniz.

Yağ yakımını hızlandırır.

Her gün yatmadan önce elma sirkesi içmenin zayıflattığı bilinmektedir. Uyku sırasında yağ yakımının hızlanması açısından etkili olduğu söylenir. Ciddi bir zayıflatma etkisi bulunmasa da rahat uyumayı sağlaması ve metabolizmayı hızlandırması sebebiyle elma sirkesi içmekte herhangi bir sakınca yoktur.

Kasları korur.

Kas hastalıklarına yakalanma riskini düşürmek için düzenli olarak elma sirkeli su içebilirsiniz. Çünkü elma sirkesi kasları korur ve kas yapısını güçlendirir. Elma sirkesi aynı zamanda vücut direncini koruduğu için spor yapanlara da genellikle önerilir.

Enfeksiyonu temizler

Elma sirkesinin en bilinen özeliklerinden biri de antibiyotik etkisi göstermesidir. Bu özelliği ile vücutta oluşan enfeksiyonu temizler. Eğer sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız düzenli olarak elma sirkesi tüketerek vücudunuzu arındırabilirsiniz. Elma sirkeli su tüketildiğinde vücuttaki zararlı maddelere atıldığı için enfeksiyonun temizlenmesi daha hızlı gerçekleşir.

Stresi giderir.

Elma sirkesi içmenin faydaları arasında stresi gidermek de bulunur. Antidepresan özelliği sayesinde stres ve kaygı bozukluğu durumlarını hafiflemeyi sağlar. Özellikle uyku sorunları çekiyorsanız uyumadan hemen önce elma sirkesi karıştırdığınız bir bardak ılık su tüketebilirsiniz.

Mide sorunlarını çözer.

Sık sık mide rahatsızlıklarıyla uğraşıyorsanız belki de çözümü elma sirkesi içmektir. Özellikle mide ağrısı, şişkinlik ve mide yanması problemlerini gidermek için en doğal yöntemlerden biri elma sirkesi içmektir. Etkisini daha iyi görmek adına içme suyuyla birlikte tüketilmesi önerilir.

DMCA.com Protection Status