Şifa Kaynağı Domates Suyunun Faydaları Nelerdir?

domates suyunun faydaları

Sizin için derlediğimiz domates suyunun faydaları listesini keşfetmeye hazır mısınız? Mutfakların olmazsa olmazı domates, sağlığımız için son derece faydalı. Domates suyunun faydaları da domatesin kendisi gibi oldukça fazla. Antioksidan, vitamin ve mineral zengini domates ile sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün. Her ne kadar taze domates bulmak zor olsa da yaz aylarında tüketebileceğimiz kadar tüketmeliyiz. Sağlığımız açısından son derece şifalı olan domates aynı zamanda eski yıllarda alternatif tıpta da kullanılıyordu. Domates suyunun en bilinen faydalarından biri cildi güzelleştirmesidir. Bu açıdan güzelleşmek isteyen kadınların birçoğu her gün domates suyu içmeyi tercih eder. Domates suyu ile ilgili daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz? O halde vakit geçmeden domates suyunun  faydaları listesine yakından bakalım.

domates suyunun faydaları

İşte domates suyunun faydaları!

Damar tıkanıklığı riskini azaltır.

Domates, C ve E vitaminleri bakımından zengindir. Bu özelliği ile vücudu dış etkenlere karşı korur. Aynı zamanda kolesterol ve damar tıkanıklığı gibi durumlar için de son derece etkilidir. İçeriğinde bulunan faydalı bileşenler, damarlarda oluşan pıhtıları engeller. Bu açıdan damar tıkanıklığı rahatsızlığına yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürür.

Karaciğeri temizler.

Domates suyunun faydaları arasında karaciğer sağlığını koruması da vardır. Karaciğerin yorulması bazı sağlık problemlerini beraberinde getirir. Domates suyunun en önemli işlevlerinden biri iç organları onarmasıdır. Antioksidan özelliği bulunan domates suyu aynı zamanda karaciğeri temizler ve düzgün çalışmasını destekler.

Zayıflamayı kolaylaştırır.

Diyet yaparken daha hızlı kilo vermek isteyenler için domates suyu oldukça idealdir. Yağ yakımını hızlandırır ve kas oranını da dengeler. Metabolizmayı da hızlandırdığı için çok daha kolay kilo vermeyi sağlar. Diyet programını uygularken ara öğünlerde ya da sabah öğününde domates suyu tüketebilirsiniz. Domates suyunun bir diğer özelliği ise tok tutmasıdır. Bu sayede diyet yaparken oluşan açlık krizlerinin önüne geçebilirsiniz.

domatesin faydaları

Cildi güzelleştirir.

Domates suyunun faydaları arasında cildi güzelleştirmesi de vardır.  Ciltte oluşan gözenek, sivilce ve sivilce izleri, güneş lekeleri ya da kararmalar gibi tüm cilt sorunlarını domates suyu içerek yok edebilirsiniz. Domates suyunu direkt içebileceğiniz gibi cildinize maske şeklinde de uygulayabilirsiniz. Domates suyu asitli olduğu için cildi arındırır ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Her akşam uyumadan önce cildinize sürerek daha aydınlık ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Saçları besler.

Çevresel faktörlerle ya da şekillendiricilerle yıpranan saçlar zamanla mat ve cansız bir görünüme ulaşır. Saçlar da saç derisi de bir süre sonra sağlıksızlaşır. Düzenli olarak domates suyu içtiğinizde içeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde toksinler arınacağınız için saçlarınız da günden güne iyi bir görünüme kavuşur. Domates suyu direkt saçlara uygulayarak da iyi bir sonuç almak mümkündür. Duşa girmeden hemen önce domates suyu ile saç derisine ve saçlara masaj yaparsanız çok daha parlak ve canlı görünen saçlara sahip olabilirsiniz.

Gözleri korur.

Domates suyunun içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller gözlerin çok daha sağlıklı olmasını sağlar. Tiamin, niasin ve C vitamini içerdiğinden çeşitli göz hastalıklarına karşı korur.

Bağışıklığı güçlendirir.

Domates, antioksidanlar bakımından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede vücut direnci artar ve hastalıklara yakalanma riski büyük ölçüde düşer. Lifli bir yapıya sahip olduğu için de sindirim ve bağırsak sistemini olumlu yönde etkiler. Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışması vücut direnci için son derece önemlidir. Düzenli olarak domates suyu tüketmek hazımsızlık, şişkinlik ya da kabızlık gibi sorunların da önüne geçmeyi sağlar. Bu sayede bağışıklık sistemin daha da kuvvetlenir.

DMCA.com Protection Status