Diyet Girit Zeytin Salatası Tarifi

diyet Girit zeytin salatası


Girit ve Ege mutfağının zeytin üzerinden şekillendiğini duymayan kalmamıştır. Zeytin ve zeytinle ilgili her çeşit ürün üretiminin yapıldığı yer Ege olunca ve bugün bahsedeceğimiz ürün köklü Girit mutfağından çıkınca parmaklarınızı ısırabilirsiniz, şimdiden söyleyelim. Sadece tarif kısmını okurken bile iştahınız kabaracak, doğruca mutfağın yolunu tutacaksınız. Tabii, diyet Girit zeytin salatasının çok fazla kalori barındırmamasından ötürü, programınızın dışına çıkacak herhangi bir şey olmayacak. Ana öğün yemeği yerken yanında diyet Girit zeytin salatası yapabilirsiniz. Veya gün içerisinde atıştırmak için yine bu salatayı yapabilirsiniz. Diyetisyeninizin belirlediği son yemek saatinde diyet Girit zeytin salatası görüntüsü ile karşılaşmak, bir yemekten alabileceğiniz verimi ve lezzeti en üst noktaya çıkarabilir. Birbirinden farklı 6 zengin ürünün karışımı sonucu elde edilen diyet Girit zeytin salatası, hem bağışıklığınızı kuvvetlendirecek hem de formunuzu sürdürmenizde en yakın yol arkadaşı olacaktır. Eğer hazırsanız diyet Girit zeytin salatası yapabilmeniz için ihtiyacınız olan ürünleri listeleyelim;

diyet Girit zeytin salatası

Diyet Girit Zeytin Salatası için İhtiyacınız Olan Ürünler


Diyet Girit zeytin salatasını yapabilmek için birbirinden değerli, 6 farklı vitamin cenneti ürüne ihtiyacınız var. Türk mutfağına uzak olmayan bir besin takviyesinden bahsettiğimiz için muhtemelen bu 6 ürün dolabınızda vardır. Eğer yoksa bile üzülmeyin, herhangi bir manavdan-marketten veya pazardan temin edebileceğiniz ürünlerden söz ediyoruz. Şimdi, diyet Girit zeytin salatası yapabilmek için ihtiyacınız olan ürünleri listeleyelim;

 • Yarım kilo yeşil zeytin (Yeşil zeytinlerin çekirdeklerini çıkartmaya dikkat edin. Eğer çekirdekleri duruyorsa, ürünlerinizi dizmeden bu işlemle başlayabilirsiniz.)
 • 2 tane orta boy domates (Mevsime göre cherry domateste kullanabilirsiniz. Ancak bir de orta boy Çanakkale domatesi kullanma imkanınız varsa… Yeme de yanında yat.)
 • 2 diş taze sarımsak
 • 4 tane orta boy büyüklükte taze soğan
 • 5 çorba kaşığı limon suyu (Limon suyu kullanmak istemiyorsanız, bir adet limonu sıkacak yardımıyla veya başka usulde suyunu alacak şekilde kullanabilirsiniz.)
 • 10 tane ceviz içi (Ceviz kıracağı veya başka aletleri kullanırken ürünü ziyan etmemeye dikkat edin. Çoğu kişi, bu tip kullanımlarda ceviz  gibi eşine az rastlanır mineral cenneti bir ürünü çöpe atıyor.)

Ürünlerinizi hazırladıktan sonra kollarınızı sıvayıp yavaş yavaş lezzetiyle nam salmış Girit zeytin salatasını yapmaya başlayabilirsiniz. İşte Girit zeytin salatasını yaparken dikkat etmeniz gereken adımlar şu şekilde;

Diyet Girit Zeytin Salatası Nasıl Yapılır?


Ürünlerinizi temizleyip duruladıktan sonra bir adet mutfak kabı ve servis yapacağınız kabı hazırlayabilirsiniz. Çünkü tahminen 10 dakika içinde yemesi epey keyifli bu salatayı hazırlamış olacaksınız. İşte, Girit zeytin salatasını hazırlarken dikkat etmeniz gereken adımları sizin için listeledik;

 • 2 çorba kaşığı zeytinyağınızı yarım kilo zeytinin üzerine döküp dinlendirmeye ayırın.
 • Yeşil zeytinlerinizi bıçakla ayırıp iç kısmındaki çekirdeği dışarı çıkarın.
 • 2 adet orta boy domatesinizi kabuğundan ayırır ayırmaz henüz tazeyken küp küp doğramaya başlayın.
 • Daha sonra taze soğanları iyice temizledikten sonra bir bıçak yardımıyla ince ince dilimleyin. Bıçağı, soğanın üzerinden en az 2-3 kere geçirerek mümkün olan en iyi görünümü edinmeye gayret edin.
 • 2 diş taze sarımsağınızı soymaya başlayın. Soyma işlemini hızlı hızlı gerçekleştirebilmek için bıçak kullanabilirsiniz.
 • Zeytinyağı ile limon suyunu başka bir kasede karıştırmaya başlayın. Bu işlemi mutfağınızın başka bir köşesinde sürdürebilirsiniz.
 • 10 tane cevizinizi ceviz kıracağı yardımıyla ikiye ayırıp ziyan etmeden ayrıştırın.
 • Yine başka bir kabın içerisinde; zeytin, domates, soğan, sarımsak ve cevizi karıştırın.
 • En son ortaya çıkan karışımı servis tabağına alın.
 • Servis tabağının görünümünü güzelleştirebilmek adına sunum tekniklerinizi konuşturabilirsiniz. Bizim bu konuda size vereceğimiz son tavsiye, salatanın üzerine bir miktar daha zeytinyağı dökmek olacaktır. Şimdiden afiyet olsun!

Diyet Girit Zeytin Salatası Kaç Kalori?


Bir porsiyon Girit zeytin salatası sadece ve sadece 60 kaloridir. Salatayı hazırlarken kullandığınız malzemelerin artması veya azalması durumunda bu değer değişebilir.

DMCA.com Protection Status