Diyet Hataları Nelerdir? Diyette En Çok Yapılan Hatalar

sağlıksız kilo verme

Diyet yaptığınız halde kilo veremiyorsanız belki de diyet hataları buna engel oluyordur. Diyet yaparken yapılan yanlış uygulamalar kilo verme hızını etkiler. Peki nedir diyet hataları? Hazırsanız başlayalım:

diyet hataları

Kilo Verme Sürecinde Diyet Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

İşte en çok yapılan diyet hataları!

Aşırı kısıtlama

Diyet sürecinde kendinizi aşırı kısıtlayarak ilerliyorsanız motivasyonunuzu diri tutmanız çok daha zor olacaktır. Almanız gereken kalori miktarının çok çok altında kalori alarak ya da önemli besin gruplarını tüketmeyi keserek sağlıklı bir şekilde kilo veremezsiniz.

Sabırsızlık

Hızlı bir şekilde kilo kaybetmek istiyor olsanız da gerçekçi olmanızda fayda vardır. Kilolarınızı nasıl zaman içerisinde aldıysanız vermeniz de yine zamanla olacaktır.

Su tüketmemek

Sağlıklı beslenirken mutlaka su tüketimini arttırmanız gerekir. Su içmek, tokluk hissi de vereceği için diyeti kolaylaştırır.

Atıştırmalıklar

En önemli kısım gün içinde atıştırmalık tüketme eğilimde olmanızdır. Ufak tefek atıştırmalıkları önemsemiyor olabilirsiniz. Ama bunlar gizli kalori kaynağıdır. Öğün atlamamak ve sağlıklı atıştırmalıklar keşfetmek önemlidir.

Öğün atlamak

Öğün atlayarak kilo verme inancınız varsa bunu değiştirmenizde fayda vardır. Çünkü öğün atladığınızda bir sonraki öğünde çok aç olacağınız için fazla tüketme eğilimde olursunuz.

Hareketsizlik

Diyet yapmak, kilo verme konusunda etkili olsa da egzersiz ile desteklenmediği taktirde sonuç vermeyebilir. Bunun için kendinize uygun bir egzersiz biçimini seçerek hareketi arttırmalısınız.

diyet hataları

Duygusal yeme

Kilo almanın en önemli nedenlerinden biri duygusal yemedir. Stresli, üzgün ya da sıkıntılı olduğunuz zamanlarda daha fazla yemek yeme eğilimindeyseniz bu durumu kontrol altına almanın yollarını bulmalısınız.

Her gün tartılmak

Eğer kilo verip vermediğinizi kontrol etmek için her gün tartılıyorsanız motivasyonunuzun düşmesi gayet normaldir. Tartı, her gün değişkenlik gösterebilir. Hormonal durumlar, hava durumu, hastalıklar ve daha birçok etken tartıdaki sayıyı etkiler. Bu nedenle diyet sürecinizde sık sık tartılmamalısınız.

Yanlış diyet programı

Eğer kendi hayat tarzınıza, yeme düzeninize, alışkanlıklarınıza uygun olmayan bir diyet programı tercih ettiyseniz sürdürmeniz ve dolayısıyla kilo vermeniz daha zor olacaktır. Bu nedenle diyet programı seçerken sürdürebileceğinize emin olduğunuz programlardan yana tercih yapmanız daha önemlidir.

 

Diyet hataları yapmaktan kaçınmak ve sağlıklı bir yaklaşım benimsemek, uzun vadeli başarı ve sağlık açısından önemlidir. Eğer kilo verme veya beslenme konusunda destek almak isterseniz, bir beslenme uzmanından yardım almanız da faydalı olabilir.

 

DMCA.com Protection Status