Bağırsak Sağlığımız İçin Neler Tüketmeliyiz?

bağırsak sağlığımız

Bağırsak sağlığımız vücut sağlığımızın en önemli kilit noktalarından biridir. Hipokrat’ın söylediği “Tüm hastalıklar bağırsakta başlar.’’ sözü konunun ne kadar hayati olduğunun kanıtı gibidir. Bağırsakta bulunan yararlı ve zararlı bakteriler bizlerin sağlıklı kalması açısından son derece önemlidir. Bağırsaklarımızda yararlı bakterileri artırmak ve sağlıklı beslenmeyi benimsemek sağlıklı kalabilmek için en önemli silahlarımızdan biridir. İkinci beyin olarak anılan bağırsak, beyinden daha fazla nötrotransmitterler bulunmaktadır.

Aşırı yağlı ve şekerli beslenme, fast food gibi zararlı yeme alışkanlıklarımızın olması bağırsaktaki yararlı bakterilerin azalmasına sonuç olarak kötü bakterilerin artmasına neden olmaktadır. Bu zararlı beslenme sonucu bağırsak sağlığı bozulur ve kronik hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Kronik kabızlık, diyabet, depresyon, kalp ve damar hastalıkları ve kanser gibi hastalıkları tetikleyici olacaktır. Bağırsak sağlığımız iyi düzeyde olması aynı zamanda mental sağlığımızın da iyi olması anlamına gelmektedir.

bağırsak sağlığımız

Stres yaratan durumlardan uzak kalmak, sigara içmemek, aşırı şekerden kaçınmak, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek, daha hareketli olmak bağırsak sağlık kalitesinin iyileşmesine katkısı olan durumlardır. Mental sağlığımızın ve fiziksel sağlığın iyi olması bağırsaklara bağlıdır. Su tüketimi de bağırsak sağlığı için olmazsa olmazdır. Rahat bir sindirim için mutlaka şarttır. Günde en az 2 litre su içmeye özen göstermek gerekir. Peki, bağırsak sağlığımız için için hangi besinleri tüketelim diyorsanız gelin birlikte öğrenelim…

İşte bağırsak sağlığımız için gerekli besinler!

Yoğurt, kefir, ayran

Yoğurt, kefir, ayran probiyotik açısından zengin olup tam da bağırsak sağlığı için mutlaka tüketeceğimiz doğal kaynaktır.  Bağırsak florayı düzenlemeye yardımcı olurlar. Evde yapacağınız sağlıklı yoğurt ve kefir mutlaka günde 2 kere tüketmeye özen gösterin.

Tam tahıllı ekmek, tam buğday, kepek ekmek

Tam tahıllı ekmek, kepek ekmek, tam Buğday ekmek çeşitleri zengin lif içeriğinden dolayı bağırsak faaliyetlerinin etkin çalışmasında katkıda bulunur.

Turşu

Ev ortamında hazırlayacağınız ve kaya tuzunda bekleteceğiniz sağlıklı ev turşuları da tam bir probiyotiktir. Lif bakımından zengin olan turşu bağırsakta kolay geçişi sağlamaktadır. Böylelikle bağırsak hareketlerini artırmaktadır.

bağırsak sağlığımız

Sebzeler

Zengin lif ve vitamin ve mineral kaynağı olan sebzeler bağırsak sağlığı için çok önemlidir. Fermente içeren sebzeler bağırsak sağlığı için faydalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler ve ıspanak, kereviz sapı gibi sebzelere ağırlıkla tüketebilirsiniz.

Fast food, aşırı yağlı beslenme, aşırı şekerli gıdaları azaltın ve tüketmeyin.

Sağlığınızı olumsuz etkileyen hızlı yemek, yemeğin aşırı yağlı, aşırı işlenen gıda, paketli yiyecekler ve aşırı miktarlarda şekerin tüketilmesi bağırsaktaki dost bakterilerin zamanla azalmasına neden olmaktadır. Zamanla azalan sağlı bakteriler çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına ve metabolik bozukluklara neden olmaktadır.

Taze ve mevsiminde meyve tüketin.

Bağırsak sağlığının diğer olmazsa olmazı sağlıklı meyveler özellikle bağırsak için kayısı, erik. Elma gibi glisemik indeksi düşük ve lif, posa açısından zengin besinler bağırsağın sağlıklı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Badem, ceviz, Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı

Sağlık açısından da faydalı olan badem, ceviz, gibi çerezler lif açsısından zengin ve özellikle çiğ tüketildiğinde olumlu faydalarını daha fazla görmekteyiz. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda Hindistan zevizi yağının da bağırsak sağlığına iyi geldiği ortaya konmuştur. Sindirim sistemini yormadan kolaylaştırdığı ortaya çıkmıştır. Zeytinyağında bulunan faydalı bileşikler bağırsak iyileştirmede katkısı bulunmaktadır.

bağırsak sağlığımız

Kemik suyu

Kemik suyu, bağırsak florasının iyileştirmesi konusunda etkilidir. Doğal yağ ve jelatin içermektedir. Bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Direk içebilir ya da yemeklerinize ekleyebiliriz.

Rezene

Rezene de bağırsak sağlığımız için olmazsa olmazdır. Rezene gaz ve şişkinliği almada etkilidir. Lif içerir.

Avokado

Omega 3 bakımından zengin olan Avokado sağlı yağlar içermesinin yansıra bağırsak sağlığı için de önem arz etmektedir. Oleik asit içeriği sindirim sağlığına iyi gelmektedir.

Kuru fasulye, nohut, börülce

Posa ve lif açısından zengin kuru fasulye, nohut, börülce vb. bağırsak hareketlerinin çalışmasını sağlıklı hareket etmesini kolaylaştırmaktadır. Bu açıdan bu baklagiller de bağırsak sağlığımız için faydalıdır.

 

İlginizi çekebilir: Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

DMCA.com Protection Status